Gıda Hattı

Gıda takviyesi yönetmeliği ve politikası hakkında 5 madde!

6 Haziran 2019, 00:18
Paylaş
Gıda takviyesi yönetmeliği ve politikası hakkında 5 madde!

İşte şu anda IADSA’nın (Uluslararası diyet/gıda takviyesi dernekleri ittifakı) radarındaki en önemli konuların beşine genel bir bakış. Gıda takviyesi nedir?

1.Bitkisel içerikler hakkındaki temel kararlar

Uzun zamandır kullanımları nedeniyle, bitkisel içerikli gıda takviyeleri genellikle diğer içeriklerde görülmeyen şekillerde tüketicilerin aklını karıştırır. Bu durum hükümetler ve düzenleyiciler arasında bile geçerlidir. Bu nedenle belki de birçok ülkede bitkisel takviyelerin kullanımına ilişkin düzenlemelerin sonuçlandırılamaması şaşırtıcı değildir. Aslında, mücadelenin bir kısmı, birçok kültürde bitkilerin uzun bir geçmişe sahip olmaları olabilir. Geleneksel kullanımları, genellikle yüzlerce veya binlerce yıl boyunca, ek sektör için oluşturulan düzenlemelere her zaman kolayca uymadıkları anlamına gelir. Bitkisel takviyelerin ne kadar zamandır olduğu göz önüne alındığında, gıda takviyeleri ile insanlara ulaştırılmaları nispeten yeni bir yoldur.

Gıda takviyesi yönetmeliği ve politikası hakkında 5 madde!
Gıda takviyesi yönetmeliği ve politikası hakkında 5 madde!

Sonuç olarak, ülkeler ve bölgeler arasında bitkisel gıda takviyesi ticareti yapanlar için durum karmaşıktır. Ancak bu yıl, bazı devletler bu duruma netlik getirmeyi amaçlıyor. Birincisi, Avrupa Komisyonunun, gıdalarda bulunan bitkisel takviyeler ile ilgili raporunu bu yılın ortasına doğru yayınlaması bekleniyor. Bu arada Latin Amerika'nın Pasifik İttifakı ülkeleri - Şili, Kolombiya, Meksika ve Peru - olumsuz botanik listelerini nasıl geliştireceklerini düşünüyorlar. 2019, botanik sektörü için, birçoğunun memnuniyetle karşılayabileceği önemli bir yıl olacak gibi görünüyor.

2.Gıda takviyelerini stratejik olarak takip eden hükümetler

20 yıl geriye gidersek birkaç ülke dışında kalan ülkeler gıda takviyelerinin ülkeleri için sağlayabileceği ekonomik değeri tartışmayı bile düşünmüyordu. Ancak son yıllarda her şey değişti: politikacılar pazarın istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü izlediler, ek şirketler ve tedarikçileri daha yaratıcı yollarla yenilikler yapmaya devam ettiler.
Bu ticari başarı oldukça göze çarpıyor ve hükümetler sektörle ilişkilerini arttırmaya hevesli.

ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) bloğunda, ek düzenlemelere ortak bir yaklaşımla tek bir pazara girme hamlesinin bölgeye imalat ve Ar-Ge yatırımı çekeceği umulmaktadır.

Latin Amerika’nın Pacic Alliance bölgesinde, gıda takviyesi sektörünün ekonomik canlılığından dolayı ek destekler sağlanmakta.

Hindistan hükümeti, Hindistan bitkilerinin uluslararası alanda artan popülaritesinden yararlanmak için bir fırsat olduğunu kabul etti. Şimdi Hindistan’ın ekonomisi için bu eğilimin gelişimini destekleyecek ve arttıracak stratejileri nasıl oluşturabileceklerini araştırıyorlar.

gida-takviyesi-1-gidahatti.jpg_256
Gıda takviyesi yeni bir sektör mü?

Gıda takviyesi sektörünün başarısı, birçok hükümetin bu alana yeni gözlerle bakmasını sağlıyor. Daha sonra sektörel büyümeye yardımcı olmak için kendi rollerini nasıl oynayabileceklerini düşünmeye teşvik ediyor.

3. Gıda takviyelerinin sağlık politikasına entegrasyonu

Sağlıklı yaşam beklentisi toplumlarda giderek artıyor. Ancak sağlık maliyetleri de - özellikle yaşa bağlı koşulların tedavisi ile ilgili olanlar - giderek yükseliyor. Dünya genelindeki hükümetler, tüketicileri daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için teşvik etmek için adımlar atıyor. Ancak veriler, tüketicilerin diyetlerini iyileştirme ve daha fazla egzersiz yapmalarını teşvik etme çabalarının yetersiz olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, gıda takviyeleri diyetler içindeki olası boşlukları doldurmak için hükümetler tarafından genel olarak tanınmamaktadır.

Ancak zaman içinde gıda takviyesi sektörünün tüketicilerin sağlığının geleceği için çok önemli olduğunu kanıtlayabilecek, bir çok gelişme beklenmektedir.

4.Daha fazla veri talep eden düzenlemeler

Bu makro gelişmelerin yanında dünyanın her yerinde devletler gıda takviyelerinin sağlığa potansiyel yararlı veya zararlı etkilerini görmek için ve yeni içeriklerin onaylanması için daha fazla veri talep etmektedir. Bazı durumlarda taleplerin orantısız olduğu düşünülmektedir. Ancak yine de bu zorlayıcı ve düzenleyici talepler sektörün büyümesini ve artan tanınırlığını yansıtmaktadır. Gıda takviyeleri günümüzde, yüz milyonlarca insan tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Bu nedenle, dikkatli bir incelemeye maruz kalmaları sürpriz olmamalıdır. Devletlerin veri taleplerinin orantılı olması gerekse de, zorlayıcı politikalar başarı ile el ele giderler.

omega 3 gıda takviyesi

5.Uyum hala güçlü

Büyük medya kuruluşlarından yalnızca haberleri okursanız, ticaretin egemen olduğu manşetler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak daha pratik düzeyde uyum yönünde ilerleme sürekli devam eder.

AB, özellikle daha teknik nitelikte bir düzenleme konusunda ilerlemeye devam ediyor. Komşu Avrasya Birliği, bölgedeki gıda takviyelerini etkileyecek sorunlar ile mücadele etmeye başlıyor. Düzenlemeye ortak bir yaklaşımın bu yıl ASEAN’ın (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) 10 üyesi tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Bu arada uluslar arası pazara uyum sağlama konusunda Pasifik ittifakı ülkelerinin (Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili) gıda takviyeleri hakkındaki çalışmalarını tamamlama konusunda iddialı hedefleri var.

Gıda takviyesi nedir?

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.