Gıda Hattı

Gıda takviyelerinin satışları neden arttı?

18 Şubat 2016, 17:59
Paylaş
Gıda takviyelerinin satışları neden arttı?

Son birkaç yılda gıda takviyelerinin satışlarında artış görüldü. Daha önceleri her yerde satılmayan gıda takviyelerini, artık süpermarketlerden ya da online satın almak mümkün.

Milyonlarca kişi; daha sağlıklı olmak, hastalıklara yakalanmamak ya da genç kalmak için vitamin ve gıda takviyesi alıyor. İngiltere Gıda Standartları Ajansı’na (FSA) göre İngilizlerin yaklaşık üçte biri, neredeyse her gün vitamin, mineral ya da gıda takviyesi alıyor. Yaklaşık %15’inin de son bir yılda “yüksek doz” gıda takviyesi aldığı bildirildi.

gida-takviyeleri-gidahatti

İnsanların gıda takviyelerine erişiminin kolaylaşmasıyla, takviyelerin satışları da arttı. İngiltere Gıda Standartları Ajansı, Orta Avrupa’daki gıda takviyeleri pazarının 2020 yılına kadar her yıl %7,6’lık büyüme göstereceğini öngörüyor. Sadece İngiltere’de gıda takviyesi ve vitamin pazarının değeri 861,39 milyon avrodan fazla.

Piyasada her biri birbirinden farklı sayısız gıda takviyesi var. Dolayısıyla tüketicilerin hangisinin yararlı hangisinin zararlı olduğunu anlaması çok zor.

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu’na göre gıda takviyeleri; vitamin, mineral, bitki ya da bitkisel gıdaları kapsıyor. Bunlar ilaç, kapsül, tablet ya da sıvı formda bulunabilir ancak kesinlikle gıdaların yerini tutmaz.

gida-takviyeleri-gidahatti

Satışları tetikleyen unsurlar

Dünya genelinde gıda takviyelerinin satışlarının artmasına neden olan en önemli unsur yaşlanan nüfus. İngiltere Gıda Standartları Ajansı’na göre gıda takviyesi alanların çoğu 55 yaş üzeri insanlar. Hafızalarını güçlendirmek, sağlıklı kalmak ve enerji depolamak için gıda takviyelerini en çok yaşlı insanlar alıyor.

2009 yılında İngiltere’de tüketiciler, gıda takviyelerine 106 milyon avrodan fazla harcadı. Gıda takviyesi üreticileri de, yaşlı insanların bu ürünlere olan ilgisinin farkında dolayısıyla özellikle onları hedef alan çalışmalar yürütüyorlar.

gida-takviyeleri-gidahatti

Vücut geliştirmeye olan ilginin artmaya başlaması da, gıda takviyelerinin satışlarını tetikleyen unsurlar arasında. Vücut geliştirmeyle ilgilenen insanlar; organik gıdalar, vitamin ve gıda takviyeleri alıyor.

2010 yılında Harris Poll tarafından yapılan bir ankete göre, yetişkinlerin yaklaşık %96’si doktora gitmeden önce ve sonra sağlık hakkında bilgi almak için interneti kullanıyor. Bunu bazen doktorun söylediklerini daha iyi anlayabilmek, bazen de öneri almak için yapıyorlar. İnsanlar artık sağlıklarına hiç olmadığı kadar dikkat ediyorlar ve gıda takviyeleri için daha fazla para harcamaya hazırlar. Nielsen tarafından yapılan bir ankete göre Avrupalıların %79’undan fazlası organik gıdalar, kalsiyum ya da gıda takviyeleri için daha fazla para harcamaya hazır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.