AramaArama
Gıda Hattı

Gıda sektörünün “temiz etiketli” atıştırmalık arayışı!

22 Mayıs 2021, 10:10
Paylaş
Gıda sektörünün “temiz etiketli” atıştırmalık arayışı!

Temiz etiket ise bir trendden çok daha fazlasını ifade ediyor ve zaman geçtikçe gıda endüstrisinin tüm alanlarında genel geçer bir beklentiye dönüşüyor…

bakeryandsnacks.com’da yer alan bir makalede, ADM Atıştırmalık & Fırıncılık Ürünleri pazarlama direktörü John Power, temiz etiket hareketinin fırıncılık ürünleri ve atıştırmalık ürünler için ne anlama geldiğini değerlendirdi.

Tüketiciler sağlıkları konusunda gittikçe artan düzeyde bütünsel bir yaklaşımı benimsiyor. Atıştırmalık ürünler açısından bu süreç, bilinen bileşenlere sahip olma arayışı anlamına geliyor. Kısa etiket bilgisine ve doğala yakın, tüketicilerin aşina olduğu bileşenlere sahip ürünler de buna dahil.

ADM Outside Voice Araştırmasına göre tüketicilerin %69’u, basit, tanıdık bileşenlerin satın alma kararlarını etkilediğini söylerken, %66’sı en kısa içindekiler listesi olan etiketi arıyor.

| Gıda etiketleri nasıl okunmalı? Gıda etiketlerini hızlı okumak için 3 ipucu |

FMCG Gurus (Hızlı Tüketim Ürünleri Guruları) araştırması ise ABD’li tüketicilerin %69’unun ‘doğal, yalnızca gerçek bileşenlere sahip, sentetik ve yapay bileşen içermeyen’ temiz etikete sahip ürünleri cazip bulduğunu gösterdi. Aynı zamanda aşırı şeker veya tuz gibi sağlıksız veya gereksiz olarak algılanan bileşenlerin reçeteye alınmaması veya azaltılması yönünde de bir eğilim söz konusu.

Temiz etiket akımıyla bazen ilişkilendirilen bir diğer önemli etken de, ürünlerin etik ve çevresel etkisine ilişkin şeffaflık.

Tüketiciler etik ve çevre dostu markaları kalite, güven ve doğal formülasyon gibi arzu edilen özelliklerle ilişkilendirme eğiliminde. Bu markalar, sorumlu tedarik ve insan hakları gibi birçok küresel konuya odaklandığı için bu ilişkilendirme söz konusu.

Güçlü sürdürülebilirlik belgeleri de tüketicilerin temiz etiket algısını arttırabiliyor.

Bir başka FMCG Gurus (Hızlı Tüketim Ürünleri Guruları) anketinde de tüketicilerin üçte birinin sıkça taze fırın ürünleri aradığı, bu arayışı yaparken etik ve çevresel sorunlara da odaklandığı belirlendi.

Dahası, Nielsen araştırma firması ürünlerin nasıl üretildiği ve yetiştirildiği konusunda şeffaf olan firmalara karşı dünya genelindeki tüketicilerin %73’ünün pozitif baktığını belirledi.

Tüketiciler atıştırmalık ürünlerden ne bekliyor?

Etiketlere bu denli odaklanılan bu dönemde, tüketiciler atıştırmalık ürünlerden de daha çok şey bekliyor.

Hartman Group’a göre günümüzün en önemli motviasyon kaynakları uzun dönemli sağlık ve sağlık yönetimi. Bu nedenle ilave lif, bitkisel protein ve probiyotik bileşenleri içeren ürünler öne çıkıyor.

ADM araştırmaya göre tüketicilerin %46’sı ekmek ve unlu mamul alırken içindekiler listesinde tam tahıl olup olmadığına %43’ü çoklu tahıl olup olmadığına bakıyor.

Eski tahıl ve tohumlar da ekmek, kraker ve diğer unlu mamullere eklenebilecek harika bileşenler. Ürün geliştiriciler chia, kenevir tohumu, sorgum, kinoa ve darı gibi yeni bileşenleri, buğday, pirinç ve yulaf gibi bilindik tam tahıllarla bir araya kullanabiliyor.

Dahası, bitkisel bazlı proteinler doğal, besleyici ve sürdürülebilir algısına sahip. Bunların kullanılması, tüketicilerin unlu mamulleri suçluluk duymadan tüketmesine ve ürünlerin daha besleyici bir konumda algılanmasına yardımcı olabilir. Protein içeriği yüksek atıştırmalık ürünler özellikle yetişkinler ve çocuklu aileler arasında popler.

ADM araştırmaya göre lif, kilo yönetimi, kalp sağlığı ve bağırsak sağlığı gibi sebeplerle, tüketicilerin beslenmesine katmak istediği bir numaralı bileşen.

Fasulye cipsi ve bezelye patlağı gibi tamamen doğal ürünler lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Bu ürünlere yönelik ilginin artması bekleniyor. Fasulye ve bezelye, ekstrüde atıştırmalık ürünlede iyi bir protein kalitesi sağlanmasına da katkıda bulunabilir.

Ayrıca, kuruyemiş ve tohumlar birçok uygulamada esnek formülasyon ve beslenme değeri sağlayabilir.

Tüketicileri kazanmak için, ürün geliştiricilerin sürdürülebilir, sağlıklı bileşenler ve tatmin edici doku ve tatlar arasında bir köprü kurabilmesi gerekiyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.