Gıda Hattı

Gıda sektörünün sosyal medya karnesi

9 Eylül 2015, 14:54
Paylaş
Gıda sektörünün sosyal medya karnesi

İngiltere’de yapılan bir araştırma, gıda şirketlerinin sosyal medyada takipçilerinin giderek arttığını, buna karşılık şirketlerin tüketici ve takipçileriyle aynı oranda ilgilenmediğini ortaya koydu.

Sosyal medya üzerine araştırmalar yapan İngiltere merkezli Brandwatch’ın son araştırmasına göre, sosyal medyada adı geçen İngiliz gıda markalarının yaklaşık 3’te 1’ini gıda ve içecek şirketleri oluşturuyor. Markaların sosyal medya takip yeteneklerine yönelik araştırma, restoranlar, yiyecek ve içecek markalarının sosyal medyada yaklaşık 11 milyon takipçisi olduğunu, ancak markaların bu tüketici ve takipçilerle aynı oranda ilgilenmediğini gösterdi.

Önde gelen 40 gıda ve içecek markasının sosyal medyada ne kadar aktif olduğunu mercek altına alan araştırmaya göre markalar, olumsuz etiketlenmiş tweet’lerin sadece %29’unu, olumlu etiketlenmiş tweet’lerin ise sadece %23’ünü cevaplandırıyor. Şirketlerin etiketlenmeyen olumsuz tweet’lerin ise hiçbirini cevaplamadığı belirlendi.

Bu sonucun, şirketlerin online müşterilerin markalarına olan ilgisini araştırmadığı anlamına geldiğini belirten Brandwatch araştırmacıları, şirketlerin tüm riskleri göze alarak bu araştırmayı yapmadığını belirtiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.