Gıda Hattı

Gıda sektörünün Çin çıkarması: Gıda ihracatı 10 ayda yüzde 86 arttı

11 Kasım 2021, 16:11
Paylaş
Gıda sektörünün Çin çıkarması: Gıda ihracatı 10 ayda yüzde 86 arttı

Ocak-Ekim 2021 döneminde Türkiye’den Çin’e yapılan ihracat yüzde 29’luk artışla 2 milyar 115 milyon dolardan 2 milyar 727 milyon dolara çıkarken, Türk gıda sektörünün Çin’e yaptığı gıda ihracatı yüzde 86’lık artışla 162 milyon dolardan 302 milyon dolara yükseldi.

Çin’in Şanghay kentinde 5-10 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Çin’e ihracatın artırılması için uygun bir zemin oluşturdu. Türk gıda sektörü Çin’e ihracatta 1 milyar dolar hedefi koydu.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Fuara; gıda ve tüketim ürünleri sektöründen Aydın Kuruyemiş, CLK İpekyolu Lojistik, K.F.C. Gıda Tekstil, Kırlıoğlu Tarımsal Ürünler Gıda, Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri ve Trade Türk Gıda Yatırım, Ünal İthalat İhracat, Arzum Elektrikli Ev Aletleri firmaları katıldı.

Çin 2,4 trilyon dolar ihracat, 2,1 trilyon dolar ithalat yapıyor

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın, Çin’in ihracatçı kimliği yanında, ithalatçı kimliği olduğunu dünyaya duyurmayı amaçladığı bir fuar olduğuna işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2,4 trilyon dolar ihracat, 2,1 trilyon dolar ithalat yapan Çin’e Türk ihraç ürünlerinin daha fazla ihraç edilmesi için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Çin’in başını çektiği Japonya, Güney Kore, Endonezya, Avustralya, Malezya gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı 15 Asya Pasifik ülkesinin bir araya gelerek Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasına imza attığını hatırlanan Eskinazi, “15 ülkenin bir araya gelmesiyle 2,2 milyar insanın yaşadığı, dünyanın en büyük serbest ticaret alanı oluştu. Küresel ticaretten yüzde 30 pay alıyorlar. Türk ihracatçıları olarak bu bölgeyi ihracatta hedef pazar olarak görüyoruz. Malezya, Singapur ve Güney Kore ile olan serbest ticaret anlaşmalarımızın diğer ülkelerle genişletilmesini istiyoruz. Ticaret Bakanlığı’mızın Lojistik Merkezleri desteği Çin’e ihracatımızı 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

EİB standının yanı sıra 8 firma daha stant açtı

Türkiye’nin Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda Ege İhracatçı Birlikleri standı yanında 8 firma ile yer aldığı bilgisini veren EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türk gıda sektörü olarak, Çin’i stratejik bir pazar olarak gördüklerinin altını çizdi.

Pandemi nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle fuarda Türkiye’yi Şanghay Ticaret Ataşeliğinin temsil ettiğine işaret eden Celep, “Fuarda Türk ürünleriyle Çin damak tadına uygun olarak hazırlanan tatlılar, kuru meyveler, zeytinyağları ve zeytin içeren ürünleri ziyaretçilere tattırdık. Sanal ortamda üç boyutlu Türkiye standı oluşturduk” dedi.

Çin’e gıda ihracatında ilk sırada süt ürünleri var

Türkiye’den Çin’e yapılan gıda ürünleri ihracatında ilk sırayı 51 milyon dolarlık tutarla süt ürünleri alırken, konserve ihracatı 50 milyon dolar oldu. Çin’e, kanatlı eti sektörü 32 milyon dolarlık, bitkisel yağ sektörü 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.