Gıda Hattı

Gıda sektöründeki 30 girişimci kadına hibe desteği

29 Haziran 2021, 15:04
Paylaş
Gıda sektöründeki 30 girişimci kadına hibe desteği

Gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınları desteklemek amacıyla ikinci kez hayata geçirilen Kız Kardeşim Hibe Programı kapsamında, 30 girişimci kadına toplamda 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği verildi.

Coca-Cola Türkiye’nin desteği, TOBB ve Habitat Derneği’nin iş birliği ile hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi kapsamında ikincisi gerçekleştirilen “Hibe Programı” ile üretici, gıda ve yeme & içme sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınların desteklenmesi amaçlanıyor.

Kız Kardeşim Hibe Programı’nın kazananları, 29 Haziran'da düzenlenen çevrimiçi törenle tanıtıldı.

81 ilden 360’a yakın başvuru yapıldı

81 ilden girişimci kadınlar ve kadın kooperatiflerinden 360'a yakın başvuru, TOBB, Habitat Derneği, Coca-Cola Türkiye, KAGİDER ve Arya Women'ın yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.  29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği sunuldu. 2019 yılında gerçekleştirilen ilk hibe programında 11 girişimci kadına hibe desteği sunulmuştu.

İşletme sahibi girişimci kadınların desteklendiği program ile üretilen ürünlerin tanıtılması, görünürlüklerinin artırılması ve sosyo-ekonomik konumlarının güçlenmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Girişimci kadınların kalkınmadaki önemi

Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimci kadınların ülke kalkınmasında taşıdığı büyük önemin bilincinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu vizyonla kadının her alanda güçlenmesini amaçladık. Kadın girişimcilerin desteklenmesi ve kadın girişimci sayısının artırılması amacı ile birçok proje gerçekleştirdik. Coca-Cola Türkiye ve Habitat Derneği iş birliği ile yürüttüğümüz “Kız Kardeşim” projesi ile girişimci kadınlara eğitim ve mentorluk desteği veriyoruz.  Bu yıl gerçekleştirdiğimiz hibe programımız ise ayrı bir önem taşıyor. Yeme-içme sektörü belki de pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörler arasında. Bu vesile ile hibe destek miktarını ve yararlanacak kadınların sayısını 2 katına çıkardık. Kadın girişimcilerimizin desteklenmesi adına bu ve benzer projelerin içinde yer almaya devam edeceğiz.”

“Proje, daha çok kadının hayatına dokunur hale geldi” 

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ise girişimci kadınlara desteklerini sürdürmek ve pandeminin getirdiği yükü bir nebze de olsa azaltmak amacıyla hibe programının ikincisini bu yıl hayata geçirdiklerini vurguladı. Karaca, “2015 yılında küçük adımlarla başladığımız projemiz, daha çok kadının hayatına dokunur hale geldi. Kız kardeşlerimizden aldığımız bu güç ve proje paydaşlarımızın desteği ile 2021 yılına çok hızlı başladık. Projemizle bugüne kadar 100 bine yakın kadına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2021 sonuna kadar 250 bin girişimci kadına ulaşılmayı hedefliyoruz. Yeni iş birlikleri ve hibe programları ile girişimci kadınları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da, hibe desteğine hak kazanan girişimci kadınlara, girişimcilik serüvenlerinde başarılar diledi. Hazır, “Habitat Derneği olarak uzun yıllardır dijitalleşmeye çok önem veriyoruz. Pandemi ile online faaliyetlere hızla adapte olduk ve bu alanda gelişmeye devam ediyoruz. Pandemi dönemi başta olmak üzere her zaman gösterdikleri olağanüstü çabaları için gönüllülerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bu hibenin özellikle pandemi döneminin, girişimci kadınlar üzerinde yaratmış olduğu ekonomik sorunları bir nebze de olsa azaltabilmesi en büyük umudumuz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.