AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Gıda sektöründe kalite ve helal gıda anlatıldı

Gıda sektöründe kalite ve helal gıda anlatıldı
30 Mart 2016, 10:37

Dünya Helal Birliği Derneği Başkanı Ahmet Gelir, "Tükettiğimiz gıdaların güvenilir olmasına helal olmasına dikkat etmeliyiz. Aslında güvenilir olmayan gıda helal de olamaz. Bir gıda insan sağlığına zarar verecek durumda ise helallikten de çıkmış olur.” dedi. Prof. Dr. Erkan Işığıçok, ise toplumun tüm kesimlerinin gıda kalitesi konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

helal-gidahattiGıda sektöründe kalite ve helal gıda konusu, Bursa’da Ördekli Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta ele alındı. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kaya ve Dünya Helal Birliği Derneği Başkanı Ahmet Gelir tarafından düzenlenen konferansa, Kalite Birliği Derneği (KALBİR) Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Kalite Birliği Derneği Başkan Vekili ve TSE Baş araştırmacısı Mustafa Karaman katıldı.

2016 Kalite Yılı

Gıda sektörü temsilcilerinin de büyük ilgi gösterdiği konferansın açılış konuşması,  ‘2016 Kalite Yılı' projesinin paydaşları adına KALBİR Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok tarafından yapıldı. Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Bursa'da kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile toplumun tüm kesimlerinin kalite konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulmasını sağlamak gerektiğine dikkat çekerek,  kalite algısını güçlendirmek ve kalite seviyesini iyileştirmek amacıyla, çok sayıda kurum, kuruluş ve STK tarafından hayata geçirilen '2016 Kalite Yılı'nın öneminin altını çizdi.

Helal gıda nedir?

ahmet-gelir-gidahattiDünya Helal Birliği Derneği Başkanı Ahmet Gelir konuşmasında, tüketilen gıdaların güvenilir olmasına ve helal olmasına dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek,  güvenilir olmayan gıdanın helal de olamayacağının altını çizdi.

“Bir gıda insan sağlığına zarar verecek durumda ise helallikten de çıkmış olur. Hijyenik şartlarda üretilmiş ürün yanında inanç hassasiyetine saygılı ürünlere ihtiyacımız var" diyen Ahmet Gelir, helal gıda konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra Prof.-Dr.-Erkan-isigicok-gidahattibelgelendirme çalışmalarının da olduğuna dikkat çekti.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kaya ise konuşmasında, İslami kriterlere göre helal gıda konusunda bilgiler verdi.  Ali Kaya, Helal gıda faaliyetlerinin dini, ilmi ve vicdani bir boyutu olduğuna dikkat çekti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.