Gıda Hattı

Gıda sektörü için bir çağrı daha: “Enerji kısıtlamasından gıdayı uzak tutun”

28 Ocak 2022, 12:11
Paylaş
Gıda sektörü için bir çağrı daha: “Enerji kısıtlamasından gıdayı uzak tutun”

Sanayi tesislerine doğal gaz kısıtlaması ve elektrik kesintilerinden gıda sanayinin muaf tutulması için İzmir Tarım Grubu da çağrı yaptı. Et, süt ve ilaç sektörünün kısıtlamalardan muaf tutulmasının olumlu ancak yeterli olmadığı belirtilen açıklamada, “Kısıtlamalar, gıda sektörünü sekteye uğratacaktır” denildi.

İran’dan doğal gaz akışının 20 Ocak itibariyle 10 gün kesilmesi sonucu büyük sanayi kuruluşları ile elektrik üretim santrallerine doğal gaz arzının yüzde 40 düşüşle yüzde 60’a çekilmesi, buna bağlı olarak OSB’lerde elektrik kesintileri devam ediyor.

“Enerji kısıtlamasından gıdayı uzak tutun!”

Gaz kısıtlaması ve elektrik kesintilerinden tarım ve gıda sanayi tesislerinin muaf tutulması taleplerine, bir yenisi daha eklendi.

İzmir Tarım Grubu adına “Enerji kısıtlamasından gıdayı uzak tutun!” başlığıyla yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Doğru planlama ve yeterli üretim yapılmamasının yanı sıra ithalata dayalı bir tarım ve gıda politikası ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar, sektörün yaşadığı sorunların temellerini oluşturuyor.

Yaşadığımız Covid-19 pandemi süreci zaman zaman sektörü zorlasa da getirilen muafiyetler en doğru şekilde yönetilerek yurttaşların sağlıklı, güvenli ve yeterli gıdaya erişebilmesi sağlanmıştır.

Ancak son günlerde enerji kullanımında denge sağlanabilmesi için yüksek tüketimi olan sanayi tesislerinde doğalgaz ve elektrik tüketiminde yapılan kısıtlamalar, kesintisiz hizmet vermesi hayati önem taşıyan gıda sektörünü sekteye uğratacaktır.

“Et, süt ve ilaç sektörünün muaf tutulması yeterli değil”

Bu durum gıda güvenliği ve gıda güvencesi riskini doğurmakla kalmayacak, üretim ve depolama kayıplarına yol açarak gıda enflasyonunu da tetikleyecektir. Et, süt ve ilaç sektörünün kısıtlamadan muaf tutulması olumlu ancak yeterli değildir.

Yurttaşların en temel insan hakkı olan sağlıklı, güvenli ve yeterli gıdaya ulaşabilme hakkının kesintiye uğramaması için depolama dahil tüm tarım ve gıda sanayii bu kısıtlamalardan muaf tutulmalıdır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.