Gıda Hattı

Gıda perakendecilerinden “enflasyonla mücadele” taahhüdü!

14 Şubat 2022, 13:17
Paylaş
Gıda perakendecilerinden “enflasyonla mücadele” taahhüdü!

Gıdada KDV indiriminin sektörün enflasyona karşı topyekûn bir seferberliğe başlamasına vesile olması umudu vurgulanan Gıda Perakendecileri Derneği açıklamasında, “Devletimizin yaptığı fedakârlığın tüketicilerimize yansıması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bizler bu sorumluluğun bilinciyle bir yandan KDV indiriminin raflardaki fiyatlara yansıması için azami gayreti gösterirken; diğer yandan sektörümüzdeki iş ortaklarımızla beraber gıda fiyatlarının sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde düşürülmesi için ihtiyaç duyulan iş birliklerine destek vermeyi taahhüt ediyoruz” denildi.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 14 Şubat itibariyle uygulamaya konulan temel gıda ürünlerinde KDV indirimi konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

“Gıdada KDV indirimi, enflasyonla mücadelede tarihi bir fırsat”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “temel gıda ürünlerinde %8 olan KDV oranının %1’e indirilmesi” kararının enflasyonla mücadele noktasında ülke için tarihi bir fırsat ortaya çıkardığını belirtilerek, sektör tarafından daha önce ilgili makamlara arz edilmiş olan bu talebin olumlu karşılanmış olmasınının büyük bir takdir ve memnuniyetle karşılandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, küresel ekonomide enerji ve gıda başta olmak üzere emtia fiyatlarında aşırı yükselişin yaşandığı bir dönemden geçmekteyiz. Söz konusu fiyat artışlarının vatandaşlarımız üzerindeki etkisini en aza indirmek için tüm imkanlarımızla sürece katkıda bulunmanın ülkemize olan borcumuz olduğunun bilincindeyiz.

Gıda perakendecileri, gıda tedarikinin tüketiciyle buluşan son halkasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, sektörümüzdeki firmaların tedarik zincirindeki fiyat artışlarının tüketiciye yansımaması için büyük çaba ve fedakârlık gösterdiğine inanmaktayız. Tüketicilerimizin teveccühü bu çabaların takdir edildiğinin en önemli göstergesidir.

Umudumuz, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sağlanan KDV indiriminin gıda sektörünün enflasyona karşı topyekûn bir seferberliğe başlamasına vesile olmasıdır.

“Maliyet enflasyonu yaşamaktayız”

Esasen maliyet enflasyonu yaşamaktayız. Bu nedenle üreticisinden nakliyecisine, tedarikçisinden depocusuna kadar bütün iş ortaklarımıza gıda enflasyonuna karşı beraber mücadele etmek için çağrıda bulunuyoruz!

Devletimizin yaptığı fedakârlığın tüketicilerimize yansıması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bizler bu sorumluluğun bilinciyle bir yandan KDV indiriminin raflardaki fiyatlara yansıması için azami gayreti gösterirken; diğer yandan sektörümüzdeki iş ortaklarımızla beraber gıda fiyatlarının sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde düşürülmesi için ihtiyaç duyulan iş birliklerine destek vermeyi taahhüt ediyoruz.

Gelin, devletimizin desteğini kısa vadeli ve geçici bir çözüm olarak değil; Türkiye’nin gıda sektörünün yarınlarını güvenle inşa etmemizi sağlayacak bir dönüşüm fırsatı olarak görelim!”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.