AramaArama
Gıda Hattı

Gıda perakendecilerinde soğutucu dolap sıkıntısı!

9 Mart 2019, 11:14
Paylaş
Gıda perakendecilerinde soğutucu dolap sıkıntısı!

Türkiye Perakendecilik Meclisi toplantısında Hal Yasa Taslağı konusundaki itirazlar dile getirildi. Sebze meyve için satış noktalarına soğutucu dolap zorunluluğunun 470 milyon dolarlık yatırım gerektirdiği, bunun önemli bölümünün de ithal edileceğini belirten gıda perakendecileri, asıl önemli olanın ürünün pakete girmesi olduğunu kaydettiler.

Türkiye Perakendecilik Meclisi toplantısı, Tekirdağ TSO Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve Türkiye Perakendecilik Meclisi Başkanı Mehmet Nane’nin başkanlığında yapıldı.

Gıdada fiyat artışı kaynaklı sıkıntılar masaya yatırıldı

Meclis, gıda perakendecileri başta olmak üzere sektörde son dönemde fiyat artışı konulu yaşanan sıkıntıları değerlendirdi.

Esnek çalışma modelinin sağlanmasının öncelikle üniversite öğrencileri ve ev hanımları olmak üzere istihdam üzerine önemli katkı sağlayacağını belirten sektör temsilcileri, mevzuat düzenlemesinin bir an önce yapılmasının önem arz ettiğini dile getirdiler.

Soğutucu dolap maliyeti 470 milyon dolar!

Yeni hal kanunu taslağı ile satış noktalarına soğutucu dolap zorunluluğunun/gerekliliğinin getirileceğine dikkat çekilen toplantıda; sektör temsilcileri, Türkiye’deki ilk beş perakendecinin ülkenin toplam sebze/meyve ticaretinin %2’sini yaptığı ve burada fire oranının %8 olduğunu, buna karşın yapılması gereken yatırım tutarının 470 milyon doları bulduğu, üstelik önemli kısmının da ithal edilmesi gerektiği bilgisini verdi.

Gıda perakendecileri asıl önemli konunun ürünün pakete girmesi gerektiği olduğunu, bu hususun dikkate alınarak düzenleme yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Türkiye Perakendeciler Meclisi toplantısında, AVM’lerden çıkmak isteyen mağazaların karşı karşıya kaldığı yüksek cezai şartlar konusu da ele alındı.

İstihdam Seferberliği 2019

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, toplantıda “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019’a yönelik bilgi verdi.

Günay, 21 Ocak’taki Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına çağrısı sonucunda; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TOBB tarafından, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 başlatıldığını, bu kapsamda yeni istihdama ücret desteği, SGK primi ve vergi desteği gibi desteklere ilişkin ayrıntılı bilgiye TOBB’un sayfasından ulaşılabildiğini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.