AramaArama
Gıda Hattı

 Gıda Mühendisliği Nedir? Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?

7 Ağustos 2021, 15:59
Paylaş
 Gıda Mühendisliği Nedir? Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?

 Gıda Mühendisliği Nedir? Gıda Mühendisi Ne İş Yapar? ÖSYM, 2021 YKS sonuçlarını www.osym.gov.tr sitesi üzerinden açıkladı. Adaylar tercih aşaması için detaylı araştırmalar yapmaya başladı. En çok araştırılan meslek bölümlerden biri olanGıda Mühendisliği de taban puanları ve baraj puanları ile araştırıldı. Peki,Gıda Mühendisliği taban puanları kaç? 2021 ÖSYM YKSGıda Mühendisliği üniversite taban puanları baraj puanı kaç? İşte, detaylar…

Gıda ürünlerinin sağlıklı şekilde insanlara ulaştırılması noktasında gıda mühendisleri büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda saygın ve geniş bir iş imkanı bulunan bir meslek olması sebebiyle pek çok kişinin de merak ettiği meslekler içerisinde geliyor. Peki gıda mühendisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Gıda Mühendisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları konusunda merak edilenler.

Özel sektörde pek çok farklı firmada çalışma imkanı bulunan gıda mühendisliği, aynı zamanda devlette çalışma fırsatı da sağlıyor. İyi bir meslek olması ile beraber ayrıca oldukça fazla iş imkanı bulunduğunu dile getirmek mümkün.

 Gıda Mühendisliği nedir?

Her türlü gıdanın kurallara uygun bir şekilde üretilmesi, paketlenmesi ve nakledilmesi konusunda hijyenik kurallar üzerinden süreci sağlayan kişilere gıda mühendisi denir. Pek çok farklı firmanın ürünlerini düzgün bir şekilde hazır hale getirmesi ve ülkenin dört bir tarafını ulaştırılması noktasında büyük öneme sahiptir.

 Gıda Mühendisi ne iş yapar?

Bir firma bünyesinde gıdaların sağlıklı ve hijyenik bir ortam içerisinde üretilmesi, paketlenmesi ve nakledilmesi gıda mühendisinin işidir. Aynı zamanda kimya, fizik ve mikrobiyoloji alanları üzerinde ortak bir çalışma eşliğinde işini sürdürür. Ürün kalitesi ve gıdaların sağlıklı bir şekilde gerekli noktalara ulaştırılması gıda mühendisinin sorumluluğu altındadır.

Gıda mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık lisans derecesi eşliğinde gıda mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Mezuniyet belgesini alınması ile beraber hem devlet bünyesinde hem de özel sektörde pek çok farklı alanda iş bulmak mümkün.

 Gıda Mühendisliği Bölümü tanıtımı ve hakkında bilgi

Gıda mühendisliği bölümü, gıdaların işlenmesi, paketlenmesi ve paketlemelerinin gerçekleştirilmesi aşamalarında görev yapan profesyonel kişilerdir. Gıda mühendisleri, ülkemizde gıda ve paketleme alanında önemli görev yapar. Gıda mühendisleri, dış mekan projelerinde de görev alıyor.

Gıda Mühendisinde olması gerekenler

Ürünlerin tüketime hazır hale gelene kadar süreçlerini yönetmek gıda mühendisinin en önemli görevler içerisinde yer almaktadır. O yüzden mutlaka 4 yıllık Lisans mezunu olarak gıda mühendisi unvanını alma şartı bu meslek içerisinde yer alır. Tabii sadece bununla sınırlı kalmıyor. İyi bir kariyer yapmak ve yükselmek için belli başlı bazı niteliklere sahip olmak gerekir.

- Ekip çalışmasına yatkın bir kişiliğe sahip olmalıdır.

- Yazılı ve sözlü olarak etkin bir iletişim becerisine sahip olunmalıdır.

- Analitik ve sayısal açıdan güçlü bir beceriye sahip olmak gerekir.

- Opsiyonel olarak erkek adaylar için askerliğini bitirmiş olmak avantajdır.

- Gıda güvenliği ve hijyeni konusunda titiz bir çalışma becerisine sahip olmak gerekir.

 Gıda Mühendisi görevleri nelerdir?

Gıda mühendisinin çalıştığı sektöre ve firmanın anlayışına bağlı olarak farklı görevleri bulunmaktadır. Fakat ortak olarak birtakım görevleri ele almak mümkün;

- Genel olarak tüm gıdaların üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi ile beraber ulaştırılmasında görev almak.

- Hijyen ve temizlik standartlarına uyum sağlamak.

- Gıda numunelerini test etmek ile beraber incelemek ve raporlamak.

- Gıda ürünleri içerisinde yer alan katkı madde kullanımını incelemek.

- Yeni ürün fikirleri konusunda geliştirme sağlamak ve takım çalışmasına el almak.

- Üretim ve performans değerlendirmesini sağlamak.

- Gıda ürünleri konusunda firmalar için teknik destek ve pazarlama hizmeti sunmak.

Gıda Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Gıda mühendisi, mühendislik prensiplerine göre, gıda maddelerinin ve bio ürünlerinin işlenmesi, depolanması ve dağıtımında görev yapar. Mağaza raflarının sürekli dolu kalmasını, besinlerin saklanması için güvenli paketleme yöntemlerinin tercih edilmesi, kutulu gıda maddelerinin ise dolu kalmasını sağlar. Gıda bilimciler gıda mühendisleri ile ortak çalışmalar yürütür. Gıda mühendislerinin başlıca görevleri ise;

Depolama ekipmanları ve sitemleri de dahil olmak üzere pek çok gıdanın paketlenmesi, işlenmesi ve taşınmasında görev yapar.

Halk sağlığını düzenler ve sağlığın korunmasını sağlar.

Prototip gıda süreçlerinin ekipmanların ve makinelerinin büyütülmesin sağlar.

Ürün süreç ve araştırmalarının geliştirilmesinde rol oynar.

Mühendislik ve teknik satışlar görev tanımında yer alan diğer görevler

Gıda Mühendisliği kaç yıllıktır?

Gıda Mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi de verildiği için eğitim süresi 5 yıla çıkabiliyor.

 Gıda Mühendisliği okumak için ne gereklidir?

Gıda Mühendisliği okumak için YKS, TYT ve AYT sınavlarından yeterli puanı almanız gerekir. Başarı sıralamasına göre sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden bu bölüme olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu bölümün gelişmesi, güvenli gıda ürünlerinin soframıza gelmesi için çok önemlidir.

 Gıda Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

Gıda Mühendisliği bölümü Türkçe olmasına rağmen bazı okullarda 1 sene hazırlık sınıfı İngilizce olarak okutuluyor. Bu sayede öğrencilerin, meslekleri ile ilgili İngilizce terimleri öğrenmesi amaçlanır.

Gıda Mühendisliği hangi puan türü ile öğrenci alıyor?

Gıda Mühendisliği sayısal puan türüne göre öğrenci alıyor. Bu bölüm öğrencilerinin sayısal düşünce yetisinin gelişmiş olması ve analitik düşünebilmesi gerekir.

 Gıda Mühendisliği maaşları ne kadar?

Gıda Mühendisleri maaşları bulunduğu sektör ve firma kapsamında 3000 TL ile 3500 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Ancak Ortalama olarak aylık maaşlar 3400 TL gibi bir miktar üzerinden belirlenmekte ve hesaplanmaktadır

 Gıda Mühendisliği iş imkanları nelerdir?

Gıda Mühendisleri adından da anlaşılacağı üzere gıda sektörü ile ilgili pek çok farklı firmada iş bulabilir. Özellikle gıda sektöründeki tüm firmaların mutlaka gerekli denetimlerin yapılabilmesi için, gıda mühendisi çalıştırılması gerekir. Bu doğrultuda ayrıca devlet memuru olarak da gıda mühendislerinin çalışma hakları bulunmaktadır.

Gıda Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi

Genel Kimya

Bilgisayar

Kimya

Matematik

Organik Kimya

Fizik

Analitik Kimya

Teknik İngilizce

Gıda Mühendisliğine Giriş

Gıda Biyokimyası

Reaksiyon Kinetiği

Gıda Kimyası

Gıda Analizi

Gıda mühendislerinin gördüğü genel derslerdir. Bu dersler, üniversitelerin ders programına göre kimi zaman değişiklik gösterebilir.

Gıda Mühendisliği Bölümünün iş imkanları ve olanakları nelerdir?

Gıda mühendisleri pek çok yerde çalışma imkanı bulabilir. Örneğin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, , özel gıda sektörü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi pek çok alanda aktif rol oynar.

 Nerelerde iş bulabilir ve çalışabilir?

Gıda mühendislerinin çok geniş bir çalışma alanı vardır. Gıda mühendisliğinden mezun olan kişiler şu görevlerde iş bulabilir;

Gıda sorumlusu

Gıda mühendisi

Gıda Ekstrüzyon Uzmanı

Yüksek Gıda Mühendisi gibi pozisyonlarda gıda mühendisleri özel ve kamu kurumlarında çalışma imkanı bulabilirler.

Gıda Mühendisliği Bölümü olan üniversiteler hangileridir?

Gıda mühendisliğine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. Gıda mühendisliğinin bulunduğu üniversiteler;

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Konya Selçuk Üniversitesi

Kafkas Üniversitesi- Kars

İstanbul Teknik Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Kahramanoğlu Mehmetbeyli Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi

Adana Alpaslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Gıda Mühendisliği taban puanları kaç?

2021Gıda Mühendisliği taban puanları 2021 YKS tercihleri açıklandıktan sonra ortaya çıkacak. Ancak adaylar 2020 taban puanlarına bakarakGıda Mühendisliği taban puanları hakkında fikir edinebilir işte 2020 taban puanları!

ÖSYM, 2021 YKS sonuçlarını www.osym.gov.tr sitesi üzerinden açıkladı. Adaylar tercih aşaması için detaylı araştırmalar yapmaya başladı. En çok araştırılan meslek bölümlerden biri olanGıda Mühendisliği de taban puanları ve baraj puanları ile araştırıldı. Peki,Gıda Mühendisliği taban puanları kaç? 2021 ÖSYM YKSGıda Mühendisliği üniversite taban puanları baraj puanı kaç? İşte, detaylar…

Üniversite tercih işlemlerinin yapılma şekli

Üniversite tercihi yapacak olan aday T.C kimlik no.su ve aday şifresi ile birlikte ÖSYM tarafından hazırlanan aday işlemlerinin yapıldığı sisteme giriş yaparak tercihlerinin son şeklini oluşturup ÖSYM'ye gönderecektir. Tercih için sisteme giriş yapılmasından sonra aday tercih listesini oluşturup, onayladıktan sonra tercih işlemi tamamlanabilmektedir. Üniversite tercihleri nasıl yapılır sorusu da bu şekilde bir açıklamaya kavuşmuş olmaktadır. Her yıl üniversite sınavını başarı ile geçip tercih hakkı kazanan adaylara ÖSYM tarafından 24 tercih yapma hakkı tanınmaktadır. Üniversite tercihleri nasıl yapılır sorusunun yanıtı tercih dönemi öncesinde ÖSYM'nin web sitesinde tercih kılavuzu yayınlanarak adaylara sunulmaktadır. Bu nedenle tercih yapacak olan her adayın bu kılavuzu inceledikten sonra tercihlerini yapması gerekir.

Üniversite tercihleri oluştururken nelere dikkat edilmelidir

• Üniversite tercihleri nasıl yapılır sorusu ile karşı karşıya kalan adaylar ; öncelikli olarak kişilik özellikleri, ilgileri, yetenekleri doğrultusunda tercih etmeyi düşündükleri alanları belirlemelidir. Sırf puanı yettiğinden dolayı istemediği bir bölüme tercih listesinde yer vermemelidir.

• Sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar puanlarına göre tercih yapmaya hak kazandıkları bölümler üzerinden tercihlerini oluşturacaklardır. Üniversite tercihleri nasıl yapılır? Sorusunun en kritik cevap durumlarından biri de sınavlarda alınan baraj puanlardır. TYT'de 150 barajını geçen adaylar 2 yıllık ön lisans programları; AYT'de 180 barajını geçen adaylar 4 yıllık ve üstü lisans bölümlerini tercih etmeye hak kazanacaklardır.

• Bir aday ÖSYM tarafından kendisine tanınan tercihte bulunma haklarının tamamını kullanmak zorunda değildir.

• Adaylar tercih yapmayı düşündükleri bölüm ve programları belirlerken kılavuzda yer alan Özel Koşullar ve Açıklamalar kısmını dikkatlice okumalıdır.

Gıda Mühendisliği taban puanları kaç?

2021Gıda Mühendisliği taban puanları 2021 YKS tercihleri açıklandıktan sonra ortaya çıkacak. Ancak adaylar 2020 taban puanlarına bakarakGıda Mühendisliği taban puanları hakkında fikir edinebilir işte 2020 taban puanları!

Gıda Mühendisliği 2021 taban puanları açıklandı mı?

Gıda Mühendisliği taban puanları 2021 YKS Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yayınlandı.

2021 YKS Programları ve kontenjan kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İşte, özel (vakıf) ve devlet üniversitesi Gıda Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları 2021;

YKS Baraj puanı kaç?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecek. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanıyla öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecek.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.