AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Gıda mühendisleri İzmir Enternasyonal Fuarı için hangi uyarıyı yaptı?

İ. Uğur Toprak

TÜM YAZILARI

İ. Uğur Toprak

2 Eylül 2019, 17:53

Cuma günü açılacak olan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı alanındaki gıda satışları konusunda uyarılarda bulunan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı İ. Uğur Toprak, “İzmirlilerin yıl boyunca beklediği etkinlik, gıda zehirlenmeleriyle kabusa dönmesin. Fuar zehir olmasın” dedi.

Bu yıl 6-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Kültürpark’ta gerçekleştirilecek olan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı için gıda mühendislerinden uyarı geldi.

Fuarda gıda satışlarına dikkat!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar alanı içerisinde onlarca gıda maddesi satan büfe ve mekânın faaliyete geçeceğini vurgulayan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı. İ. Uğur Toprak, şu uyarıları yaptı:

“Geçmiş senelerden edindiğimiz izlenim ve tespitlere dayanarak, bu sene de hijyen kurallarının ve gıda güvenliğinin bir kenara bırakılıp halk sağlığını tehdit edici uygulamalarla gıda satışlarının yapılacağı endişesini taşımaktayız. Küçük masalarda veya tezgahlarda kurulmuş, temizlik için suyu dahi bulunmayan, saatlerce açıkta kalan döner gibi et ve et ürünleri satış noktalarında çiğ et kesilen bıçaklarla pişmeden tüketilen domates, marul, soğan ve hatta ekmek doğranması gibi insan sağlığını tehdit edebilecek bir çok uygulamayı bu sene de görmemek için belediye ekiplerinin ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin denetimleri sıkı tutmaları gerektiği görüşündeyiz.

izmir-kulturpark-gidahatti
İzmir Kültürpark

“İzmir’in en büyük etkinliği, gıda zehirlenmeleriyle kabusa dönmesin!”

Son tüketim tarihi/tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş veya çok yaklaşmış ürünlerin satışı, gıdada soğuk zincir uygulamalarına dikkat edilmemesi, dondurulmuş olarak gelen çiğ et ve et ürünlerinin çözündürme prosedürüne uygun olmayan bir şekilde açıkta çözündürülmesi, personel, alet ve ekipman hijyenine dikkat edilmemesi, hizmet sunan personelin mevzuat gereği hijyen eğitimi alması gerekirken eğitimsiz kişilerin kişisel koruyucu donanım (bone, kolluk, maske ve eldiven gibi) kullanmadan hizmet vermesi gibi konularda vatandaşlarımız bilinçli ve dikkatli olmalı, şüphe duydukları ürünlerle ilgili ALO 174’e ihbarda bulunmalıdırlar.

On gün boyunca on binlerce vatandaşımızın gıda tüketeceği fuarda, halk sağlığını güvence altına almanın kamunun asli görevi olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. İzmirlilerin 1 yıl boyunca beklediği, İzmir'in bu en büyük etkinliğinin gıda zehirlenmeleriyle kabusa dönmemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri fuar boyunca gıda bilimi konusunda eğitim almış kişilerle denetim yapmalı ve denetim sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmalıdır.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.