AramaArama
Gıda Hattı

Gıda lojistiği konusunda önemli uyarı!

2 Ekim 2019, 17:39
Paylaş

Türkiye’de 10-15 milyarlık gıdanın çöpe gittiğini belirterek, gıda lojistiğindeki sıkıntılara dikkat çeken Netlog Lojistik Yurtiçi Nakliye ve Dağıtım Operasyonları Başkanı Uygar Uşar, gıda taşıma ve depolanmasındaki iki önemli unsuru, “Ürünleri doğru koşullarda depolamak ve taşımak” ile “Ürünleri doğru zamanda noktaya ulaştırmak ve bu süreci izlenebilir kılmak” olarak açıkladı.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından THY ve Netlog Lojistik’in destekleriyle düzenlenen “Sıfır Atık CEO” toplantısı gerçekleşti.

Çeşitli sektörlerden isimlerin katıldığı toplantıda, Sıfır Atık hedefi ile kayıp ve atık sorunları tüm boyutlarıyla ele alındı. Buluşmada Sıfır Atık ile ilgili şirketlerin yaptığı faaliyetler katılımcılara aktarılırken, aynı zamanda gelişim alanlarına yönelik fikirler de paylaşıldı.

Sıfır Atık Zirvesi ve Gıda Lojistiği

Gıda lojistiği denince akla ilk gelen firma olan Sıfır Atık CEO toplantısının ana sponsorlardan Netlog Lojistik’in Yurtiçi Nakliye ve Dağıtım Operasyonları Başkanı Uygar Uşar, etkinlikte sıfır atık ve gıda lojistiği temalı bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasında Türkiye’de 10-15 milyarlık gıdanın çöpe gittiğini belirterek, lojistikteki sıkıntılar üzerinde duran Uşar, sözlerine şöyle devam etti:

Gıda taşıma ve depolamada en önemli iki unsur!

“Netlog olarak yılda yaklaşık 7 milyon ton gıda ürünü taşıyoruz. Gıda taşıma ve depolanmasında iki unsurun sürekli altını çiziyoruz. Bunlardan birincisi, ürünleri doğru koşullarda depolamak ve taşımak. İkincisi ise ürünleri doğru zamanda noktaya ulaştırmak ve bu süreci izlenebilir kılmak.

Gıda ürünlerini 81 ile ulaşan ağımız ile kendi koşullarında ve zamanında teslim ediyoruz. Böylece bozulabilir gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketime sunulmasını sağlıyoruz. 2018 yıl içerisinde 1,3 milyon sıcaklık kontrollü teslimat gerçekleştirdik. Soğuk zincir kırılması sebebiyle hasarlanan ürün sayısı ise yaklaşık 60.”

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.