Gıda Hattı

Gıda israfında farkındalık sergisi: “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş”

6 Nisan 2022, 19:20
Paylaş
Gıda israfında farkındalık sergisi: “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş”

Gıda kaybı ve israfına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” sergisi, 12 Nisan 2022 tarihinde İzmir’de açılacak.

“Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” sergisi, Avusturyalı fotoğraf sanatçısı Klaus Pichler tarafından gıda kaybı ve israfına dikkat çekmek amacıyla hazırlandı.

Gıda israfıyla ilgili sergi İzmir’de açılıyor. Türkiye’de gıda israfına karşı yürütülmekte olan Gıdanı Koru Kampanyasına destek amacıyla, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ortaklaşa bir fotoğraf sergisi açıyor.

Sergi, bozulmanın çeşitli aşamalarında artık yenilebilir olmayan yiyecekleri ayrıntılı bir natürmort serisi halinde sanatseverlerle buluşturuyor. Gıda israfının böyle geleneksel olmayan bir şekilde tasvir edilmesi, kamuoyunun dikkatini konuya çekmeyi ve tüketicilerin düşünce ve davranışlarında gerekli değişimi sağlamayı hedefliyor.

Sergi 12 Nisan’da, İzmir’de açılacak

FAO, Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından 12 Nisan 2022 tarihinde açılışı yapılacak olan sergi, 30 Nisan’a kadar Kültürpark’taki İzmir Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Aynı sergi daha önce BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde Ankara'da açılmıştı.

“Gıdanı Koru” Kampanyası hakkında

Mayıs 2020'de başlatılan ulusal “Gıdanı Koru” Kampanyası, gıda kaybı ve israfının olumsuz etkileri hakkında farkındalığı artırmayı ve gıda tedarik zinciri boyunca, kaybı ve israfı azaltıcı faaliyetleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Kampanya, FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı aracılığıyla finanse edilen “Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye'de Gıda Kayıp ve İsrafının Azaltılması” Projesi kapsamında FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülmektedir.

Proje, faydalanıcı ülkelere (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan) gıda kaybı ve israfını azaltmak için ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmelerinde yardımcı oluyor.

(http://gidanikoru.com/)

Klaus Pichler hakkında

Klaus Pichler (1977 doğumlu) Viyana’da yaşıyor. Viyana Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde Peyzaj Planlama ve Peyzaj Mimarlığı tahsilini yaptı ve 2005’ten bu yana özgür sanatsal projelerde serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor. Fotoğrafa ilgisi, günlük yaşamın gözden kaçan yönleri, insan ve çevre arasındaki ilişki ile doğa bilimleri, sosyal politika ve medya kültürü arasındaki karşıt unsurlar dengesi üzerinedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.