Gıda Hattı

Gıda işleme makineleri imalatına 4. Bölge desteği

5 Ekim 2016, 10:16
Paylaş
Gıda işleme makineleri imalatına 4. Bölge desteği

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da yapılan değişiklikle, gıda, içecek ve tütün işleyen makinelerin imalatı ile tarım ve orman makineleri imalatının da aralarında olduğu çeşitli sektörlerdeki üretim yatırımları, en az 4. Bölge desteklerinden faydalanabilecek orta-yüksek teknolojili yatırım konuları olarak belirlendi.

Bakanlar Kurulu’nun Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, 5 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

sanayi-calisan-gidahattiBölgesel teşvikler ve yatırıma katkı oranları

Buna göre, söz konusu karardaki genel teşvik uygulamaları ibaresi, “genel ve bölgesel teşvik uygulamaları” şeklinde değiştirildi. Teşvik uygulama süreleri 1. Bölge için 2 yıl, 2. Bölge için 3 yıl, 3. Bölge için 5 yıl, 4. Bölge için 6 yıl, 5. Bölge için 7 yıl ve 6. Bölge için 10 yıl olarak belirlendi.

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yatırıma katkı oranı 1. Bölgede %15, 2. Bölgede %20, 3. Bölgede %25, 4. Bölgede %30, 5. Bölgede %40, 6. Bölgede %50 olacak.  Büyük ölçekli yatırımlarda ise yatırıma katkı oranı 1. Bölgede %25, 2. Bölgede %30, 3. Bölgede %35, 4. Bölgede %40, 5. Bölgede %50, 6. Bölgede %60 olarak uygulanacak.

vergi-gidahattiGelir ve Kurumsal Vergisi indirim oranları 

Büyük ölçekli yatırımlar da dahil olmak üzere Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi indirim oranı 1. Bölgede %50, 2. Bölgede %55, 3. Bölgede %60, 4. Bölgede %70, 5. Bölgede %80, 6. Bölgede %90 olacak.

Buna göre hesaplanacak yatırım katkı tutarına mahsuben, gerçekleştirilen yatırım harcaması tutarını aşmamak ve toplam yatırım tutarının %80’ini geçmemek üzere yatırım döneminde yatırımcının diğer faaliyetlerinden elde edilen kazançlarına da indirimli gelir veya kurumlar vergisi uygulanabilecek.

sut-sanayi-uretim-gidahattiOrta-yüksek teknolojili yatırım konuları

Kararla yapılan bir başka değişiklikle de, OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünler, 4. Bölge desteklerinden faydalanabilecek orta-yüksek teknolojili yatırım konuları arasına alındı.

Karara göre, söz konusu üretimlere yönelik yatırımlar, İstanbul hariç olmak üzere 1, 2 ve 3. Bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4. Bölgede uygulanan; 4, 5 ve 6. Bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde ise bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanacak. Bu kapsamda düzenlenecek teşvik belgeleri için asgari sabit yatırım tutarı 1 ve 2. Bölgelerde 1 milyon TL, diğer bölgelerde 500 bin TL olacak.

Söz konusu listede, Gıda, İçecek ve Tütün İşleyen Makinelerin İmalatı, Tarım ve Orman Makineleri İmalatı, Kimyasal Gübre ve Azotlu Bileşenlerin İmalatı’nın da aralarında olduğu çeşitli sektör imalatları da yer alıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.