Gıda Hattı

Gıda ihracatçısı Ukrayna’nın Büyükelçisi, gıda yardımı istedi!

24 Mart 2022, 12:20
Paylaş
Gıda ihracatçısı Ukrayna’nın Büyükelçisi, gıda yardımı istedi!

Rusya işgali nedeniyle Ukrayna’da gıda stokları tükenirken, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ankara’da gıda toptancılarını çatısı altında toplayan GİMAT’ı ziyaret ederek gıda yardımı istedi. Bodnar, “Dünya için büyük bir gıda kapısı olan ülke şu an kıtlıkta. Ukrayna’da insanlar açlıktan ölüyor” dedi.

Özellikle buğday ve ayçiçeği gibi ürünlerde Türkiye başta olmak üzere önemli miktarlarda ihracat yapan Ukrayna, Rusya işgali nedeniyle zor günler yaşıyor.

“Ukrayna’da insanlar açlıktan ölüyor”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve beraberindeki heyet, başta hububat olmak üzere her türlü gıda için yardım istemek üzere Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan’ı ziyaret etti. Basına kapalı görüşmede, başta hububat olmak üzere Ukrayna halkının ihtiyacı olabilecek temel gıda maddelerinin temin edilmesi için yardım isteyen Bodnar, daha sonra basına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna için en önemli maddenin Ukrayna halkına gıda desteği sağlaması olduğunu belirten Büyükelçi Bodnar, Başkan Aydoğan’dan net bir bilgi aldıklarını söyledi.

“Dünya için büyük bir gıda kapısı olan ülke, şu an kıtlıkta”

Ukrayna’daki insanların açlıktan öldüğüne dikkati çeken Bodnar, “Dünya için büyük bir gıda kapısı olan ülke şu an kıtlıkta. Bu saçma gibi gelebilir ama gerçek bu. İnsanlarımızın açlıktan ölmemesi için olabilecek bütün yolları denedik. Diğer taraftan bu savaşı bitirmeliyiz. Çünkü biz dünyaya gıda sağlamaya devam etmeliyiz. Bizim gıda ulaştıramamamızdan dolayı diğer ülkeler de acı çekiyor. Türkiye’de de geçerli bu. Petrol fiyatları, ekmek fiyatları gibi şeyler Türkiye’de de yükseldi. Biz ülkemizi savunuyoruz. Rusya ise o toprakları almaya çalışıyor. Bu kanı durdurması için baskılayalım. Bu yüzden Ukrayna’yı kurtaralım ki herkes zengin olsun. Yoksa hepimiz fakirleşiriz” dedi.

“Savaş hiçbir zaman bir kazanım olmamıştır”

GİMAT Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aydoğan ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri doğrultusunda savaşın bir çözüm olmadığını düşünenlerden olduklarını dile getirerek, “Savaş hiçbir zaman bir kazanım olmamıştır. Fakat hızlı bir şekilde diplomasi yollarını açık tutarak, yoğun diplomasi çalışmaları ile bu sürecin bir an önce sonlandırılması düşüncesindeyiz. Tabii savaş ekonomik, insani, gıda gibi her şeyi etkileyen bir unsur. Acı olan tarafı insani taraf. Maalesef can kayıpları” dedi.

“Ciddi anlamda yardım çıkacağı kanaatindeyim”

Savaşın tahıl ve ay çekirdeği gibi ürünlerde Türkiye’yi direkt etkileyen bir etkisi olduğunu ifade eden Aydoğan, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde. Türkiye’nin bu konuda yoğun çaba sarf eden tek ülke olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Taraflar bir an önce uzlaşıya varırlar. Biz üzerimize düşeni her zaman yapacağız. Çünkü büyük Türk milleti, mazlum coğrafyalarda ihtiyaç sahibi kim varsa din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın yardıma koşarcasına gider.

GİMAT’tayız. GİMAT esnafı her zaman olduğu gibi Ukrayna için de gıda yardımını fazlasıyla sağlayacak. Kızılay kanalı ile bu yardımı gerçekleştireceğiz. İvedi bir şekilde Kızılay yetkilileri ile iletişime geçeceğiz. Burada gerekli çalışmaları yapıp, Büyükelçi Bodnar’ın da aracılığıyla inşallah yardımlarımızı yerine ulaştıracağız. Biz en son Elazığ depreminde 10 tır gibi bir yardım toplamıştık. Bizim yardım yaptığımız gruplar hem hacim hem de lira bazlı bakıldığında büyük hacimlere ulaşan ürünler. Bizim ürünlerimiz para tutan ürünler. Dolayısıyla ciddi anlamda yardım çıkacağı kanaatindeyim. Biz de bunu düşünüyorduk zaten. Büyükelçi Bodnar’ın bu ziyareti de isabet oldu.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.