Gıda Hattı

Gıda güvensizliği bireylerdeki diyabet riskini arttırıyor!

17 Mayıs 2022, 12:32
Paylaş
Gıda güvensizliği bireylerdeki diyabet riskini arttırıyor!

Washington Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, gıda güvensizliği ile diyabet geliştirme riski arasında bir bağlantı buldu. İşte keşfettiklerinin bir özeti!

Washington Eyalet Üniversitesi (WSU) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gıda güvensizliği riski taşıyan genç yetişkinlerde (24-32 yaş), 10 yıl sonra diyabet görülme sıklığı arttı.

Gıda güvensizliği bireylerin tüketmek için ulaşabildikleri gıda miktarının azalması ya da gıda güvencesi eksliği olarak tanımlanıyor.

Journal of Nutrition'da yayınlanan çalışmada, araştırmacılar  yaklaşık 4.000 kişiyle ilgili verileri analiz ettiler . 24-32 yaşları arasında, yiyeceklerinin tükenmesinden endişe duyduklarını söyleyen yetişkinlerin, 32-42 yaşlarında, gıda güvensizliği riski bildirmeyenlere kıyasla daha fazla diyabet insidansı gösterdiğini buldular.

Çalışmanın başyazarı Cassandra Nguyen, "10 yıl sonra verilere baktığımızda, diyabet prevalansında bu ayrımı görüyoruz: genç yetişkinlikte gıda güvensizliği riski yaşayanların orta yetişkinlikte diyabet olma olasılığı daha yüksek" diye ekliyor.

Gıda güvencesi olmayan bireyler daha düşük diyet kalitesine sahip!

Bu bağlantının nedeni net olmamakla birlikte, araştırmacılar önceki verilerin gıda güvencesi olmayan hanelerin genellikle daha düşük besin değerlerine sahip diyetlere sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Araştırma ekibi lideri Cassandra Nguyen gıda güvensizliği yaşayan insanların, "gıda güvensizliğinin hastalık riskine katkıda bulunan bir diyetle ilişkili olduğu ve daha sonra ek sağlık harcamaları yarattığı, bir hanenin ekonomik kaynaklarını vurguladığı ve gıda güvensizliğini derinleştirdiği" olumsuz bir pekiştirme döngüsüne yakalanabileceğini de sözlerine ekliyor.

Gelecekteki çalışmalar için araştırma ekibi, Amerikan Kızılderili ve Alaska Yerli popülasyonlarındaki gıda güvensizliği riskini ve sağlık sorunlarını araştırmayı planlıyor.

Araştırmacılar, bu toplulukların genellikle gıda güvensizliği hakkındaki yıllık raporların dışında tutulduğunu ve bunun da politikalar yapılırken gözden kaçabilecekleri anlamına geldiğini ekledi.

Bu çalışmaya benzer anket ve araştırmaların ortak kesiştiği yayınların insanların mevcut durumunu ve gelecekte nereye gideceği noktasında yarar sağlayacağı düşünülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.