Gıda Hattı

Gıda güvenliğinde görüntüleme uygulamaları

12 Ekim 2021, 16:01
Paylaş
Gıda güvenliğinde görüntüleme uygulamaları

Zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasal maddeler içeren güvenli olmayan gıdalar 200'den fazla hastalığa neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, güvenli olmayan gıda, her yıl 420.000 ölümle 600 milyon gıda kaynaklı hastalık vakasına neden oluyor.

Mikrobiyolojik ve kimyasal tehlikelerin hızlı ve doğru tespiti çok önemli. Bu tespit tüketicilerin kontamine gıdalardan korunmasında ve gıda güvenliğinin sağlanmasında çok kritik bir rol oynuyor. Ancak mikrobiyolojik ve kimyasal tehlikeleri değerlendiren geleneksel yöntemler oldukça zaman alıcı.

Örneğin kültür temelli yöntemlerden moleküler teknolojilere kadar değişen mevcut patojen tespit yaklaşımlarının sonuçları elde etmesi günler veya bir aya kadar sürebiliyor. Bu gecikmeler, faaliyet döngülerini olumsuz etkiliyor. Bazı gıda işletmeleri, sonuçları almadan önce ürünlerinin gıda tedarik zincirindeki bir sonraki adıma geçmesine izin vererek risk alabiliyor.

Hiperspektral görüntüleme tekniği

Hiperspektral teknik, spektroskopik ve görüntüleme tekniklerini tek bir sistemde birleştirir. Üstelik bu teknik farklı dalga boylarında yüzlerce görüntü toplama yeteneğine sahip. Bu teknik bir görüntünün her küçük noktasında yüzlerce rengi algılayabilmekte. Bu özellik, Hiperspektral tekniğin gıdaların kimyasal görüntülerini görselleştirmesini sağlar.

Mesela bir balık filetosundaki toplam bakteri sayısı gram veya cm 2 başına 107 koloni oluşturan birimi (CFU) aşarsa, tüketim için tehlikeli kabul ediliyor. Hastalığa neden olabiliyor. Daha yüksek toplam bakteri sayısı değerlerine sahip balık filetoları kırmızı görünüyor. Daha düşük toplam bakteri sayısı değerlerine sahip olanlar ise mavi renkle görülüyor.

Hiperspektral tekniğin tahmini sonuçları ve görselleştirme haritaları aracılığıyla bir balık filetosunun gıda tedarik zincirindeki bir sonraki adıma ilerlemek için güvenli olup olmadığını bilebiliriz.

Son olarak bu teknik ile akıllı telefonların kombinasyonu da yapılabiliyor. Bu şekilde müşterilerin marketlerde alışveriş yaparken veya  evdeki yiyecekleri kontrol ederken malzemeleri veya gıda ürünlerini test etmelerini sağlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.