Gıda Hattı

Gıda güvenliği uzmanı açığı artıyor

31 Mayıs 2016, 09:30
Paylaş
Gıda güvenliği uzmanı açığı artıyor

Gıda endüstrisi, tedarik zincirinin sağlıklı bir şekilde çalışması için gıda güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyuyor. Şu anda ABD'de çok sayıda gıda denetçisi açığı var.

Gıdalara farklı ambalaj, taşıma ve işleme yöntemleri uygulansa da tüm gıdalar denetlemeden geçmek zorunda.

Birçok hastalık gıda ürünleri ve gıda ürünlerinin hazırlanması yoluyla yayıldığından gıda üretiminde denetleme ve güvenli yöntemler oldukça önemli. Ancak artan Sertifikalı Gıda Güvenliği Uzmanı ihtiyacı, güvenli gıda mevcudiyetini riske atıyor.

cocuk-hasta-gidahatti

Gıda kaynaklı hastalıklar toplum sağlığı için önemli bir tehdit

Gıda kaynaklı hastalıklar oldukça yaygın. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre her yıl 6 Amerikalıdan biri, bozuk gıda ve içecekler nedeniyle hasta oluyor.

Üstelik bu vakaların önlenmesi mümkün. İnsanlara gıdaları nasıl yıkayacağını, gıdaları tutarken ellerini nasıl iyi bir şekilde temizleyeceklerini ve doğru muhafaza yöntemlerini öğretmek oldukça önemli. İthal gıdaların test edilmesi veya gıda güvenliğinin izlenmesi konusunda ise denetçiler rol oynuyor.

ABD’de Gıda güvenliğiyle ilgili konular Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) sorumluluğunda. Gıda ve İlaç Dairesi’nin hammaddeler Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası (HACPP) olarak bilinen bir hammadde yönetim sistemi bulunuyor. Bu sistem denetlemeleri yürütüyor, işlemleri ve ürün tedarikini izliyor ve üretim ve dağıtımı takip ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda bazı yeni düzenlemelerle HACPP ’in kapsamı genişledi ve denetçi ihtiyacı arttı. Ancak şu anda ABD'de bu ihtiyacı karşılayacak yeterli denetimci yok.

polinas-uretim-gidahatti

Sertifikalı Gıda Güvenliği Uzmanı sorumlulukları

Zorunlu gıda güvenliği yönetimi belgesine sahip denetçiler, tüketicileri güvende tutmaya yardım eden uzmanlar olarak görev yapıyor. Gıda ürünleri, yetiştirme, taşıma ve ambalajlama işlemlerinde, bozulma yapabilen tüm riskler için kontrol edilmeli.

Sertifikalı bir gıda güvenliği uzmanı, görevi gereği, uygun olmayan bir test sonucu elde edildiğinde gıda partisinin tamamının nakliyesini durdurur. Kullanılan ürün ve teste göre, aynı gıdayla bağlantılı ambalaj tesisleri ve nakliyat gemileri de risk nedeniyle test edilir.

Gıda güvenliği yönetimi belgesi

Gıda güvenliği yönetimi belgesi almak için eğitim ve test gerekiyor. Eğitimlerde gıda güvenliğiyle ilgili farklı konular işleniyor. Bu dersler, becerilerin kazandırılmasına ve gıda güvenliği standartlarının anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Denetçi adaylarının güvenli gıda işleme uygulamalarını detaylı bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Göreve başlayan denetçi adayları için en iyi yaklaşım, aksilik yaşanabilecek noktaları belirlemek, tehlikeyi kontrol etmek ve gıda üretim süreçlerini korumak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.