Gıda Hattı

Gıda Güvenliği Enstitüsü Uluslararası HACCP Eğitimi Projesinde

20 Kasım 2017, 17:06
Paylaş
Gıda Güvenliği Enstitüsü Uluslararası HACCP Eğitimi Projesinde

Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projeleri kapsamında İngiltere, Almanya, Slovakya ile Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü ortaklığı ile yürütülen HACCP eğitim projesi çalışmaları sürüyor.

Ulusal Ajans’ın 2016 yılı teklif çağrısı dönemi “Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar” projeleri kapsamında; İngiltere, Almanya, Slovakya ülkeleri ile Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü ’nün proje ortağı olduğu, Eskişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’na sunulan ve Avrupa Komisyonu tarafından hibe desteği alan 2016-1-TR01-KA202-034381 numaralı "The Establishment of HACCP Training Modules on Food and Feed Safety in the Light of European Standards-Best Food (Gıda ve Yem Güvenliği için HACCP Eğitim Modüllerinin AB Standartlarında Oluşturulması)” başlıklı projenin uluslararası ikinci proje toplantısı ve çalışmaları 06-10 Temmuz 2017 tarihleri arasında Londra'da gerçekleştirildi. Üçüncü toplantı ise 19-25 Kasım 2017 tarihleri arasında Berlin’de düzenleniyor. Projeye Ankara Üniversitesi adına Prof. Dr. U. Tansel Şireli ve Prof. Dr. Ayhan Filazi destek oluyor.

Amaç iyi uygulamalar konusunda bilgi alış verişi

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsünden alınan bilgiye göre yenilik ve iyi uygulamaların değişimi için işbirliği amacıyla stratejik ortaklıklar kapsamında; kurumsal, yerel-bölgesel, ulusal-uluslararası düzeyde yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi, transfer edilmesi ve uygulanması için proje ortaklarının katılımı ile Londra ve Berlin’de ofis ve saha çalışmaları yapıldı. Saha çalışmalarında; Londra ve Berlin’de bulunan gıda işyerlerine çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi olan HACCP Sistemi kapsamında yer alan evraklar ve ilgili tüm dokümantasyonlar incelenerek firma yetkilileri ile bilgi alışverişi yapıldı. Ülkeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar değerlendirildi.

Şireli: "Önemli sonuçlar elde edildi"

Projeye destek olan isimlerden Prof. Dr. U. Tansel Şireli, şimdiye kadar yapılan çalışmalarda önemli sonuçların elde edildiğini söyledi. Proje sonucunda ülkemizde gıda güvenliği konusunda daha sağlam adımlar atılmasına yönelik bilgiler elde edilecek. Prof. Şireli bir sonraki toplantının Slovakya’da gerçekleştirileceğini, proje çıktılarının kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.