Gıda Hattı

Gıda güvenilirliğinde kriz yönetimi, Bölgesel Çalıştay’da masaya yatırılıyor!

24 Kasım 2021, 15:54
Paylaş
Gıda güvenilirliğinde kriz yönetimi, Bölgesel Çalıştay’da masaya yatırılıyor!

FAO tarafından düzenlenen “Acil durumlara hazırlık: Gıda güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve iletişim” başlıklı Bölgesel Çalıştay, hükümetlerin gıda güvenilirliği acil durum hazırlığı için güçlü bir temel oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla gıda güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve iletişimi mercek altına alıyor.

Hükümetler bir gıda güvenilirliği krizine nasıl daha iyi hazırlanabilir ve yanıt verebilir?

Acil durumlara hazırlık, gıda kontrol sistemlerinin bir parçası!

Küçük olaylardan büyük krizlere kadar değişen acil durumlara hazırlık, gıda kontrol sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturur. Gıda güvenilirliği olayları ve tehditlerini zamanında tespit, ve bunlara hızlı, etkin müdahale, bunların insan sağlığına zarar verme potansiyellerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu bağlamda ülkeler, gıda güvenilirliği acil durum hazırlığının öneminin bilinciyle, kriz yönetimi için teknik kapasitelerin geliştirilmesi ve uygun prosedürlerin uygulanmasının sağlanması için FAO'nun desteğini talep etti.

FAO’dan gıda güvenilirliği krizine hazırlık çalıştayı

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından, hükümetleri gıda güvenilirliği krizlerine daha iyi hazırlamak ve müdahale etme çabalarına destek olmak amacıyla düzenlenen "Acil durumlara hazırlık: Gıda güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve iletişim" başlıklı üç günlük bölgesel çalıştay başladı.

COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen çalıştay, teknik uzman sunumu ve çalışma grubu tartışmaları aracılığıyla gıda güvenilirliği ile ilgili konuların derinlemesine tartışıldığı etkileşimli bir platform sunuyor. Ayrıca, gıda güvenilirliği yetkililerinin gıda işletmeleri, tüketiciler ve medyayla sürekli ve etkili iletişim sağlaması gerektiğinden, gıda güvenilirliği krizinin olmadığı durumlarda bile uygun gıda güvenilirliği riski konusunda iletişim mekanizmaları kurmanın önemini vurguluyor.

Riske dayalı iletişimin geliştirilmesi destekleniyor

Türkiye Hükümeti tarafından FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı aracılığıyla finanse edilen “Ulusal gıda güvenilirliği sistemlerinin ve bölgesel işbirliğinin iyileştirilmesi” projesi kapsamında organize edilen Çalıştay, projenin ilk bölgesel etkinliği. Proje, Azerbaycan, Kırgızistan, Moldova Cumhuriyeti, Tacikistan ve Türkiye'nin son altı ayda gerçekleştirilen ulusal kapasite geliştirme faaliyetleri bağlamında resmi gıda güvenilirliği kontrollerini güçlendirmesine ve riske dayalı iletişimi geliştirmesine yardımcı oluyor.

Çalıştay katılımcıları, gıda güvenilirliği acil durumları bağlamında resmi kurumlar ve gıda işletmeleri arasındaki etkileşimleri geliştirmenin temel yollarına odaklanarak, ulusal boşlukları ve iyileştirilmesi gereken öncelikli alanları tartışma fırsatına sahip olacaklar. Ayrıca çalıştay, katılımcılara bölgesel düzeyde daha fazla işbirliği için bilgi alışverişinde bulunmak ve ağlar kurmak için bir ortam sağlayacak.

“Gıda kontrol sistemleri sürekli gelişim içinde olmalı”

FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu açılış konuşmasında, gıda kontrol sistemlerinin etkin bir biçimde çalışmasını sağlamak, halk sağlığını korumak, gıda ticaretinde adil uygulamaları teşvik etmek ve farklı pazarlara erişimi kolaylaştırmak için verimli planlama ve prosedürlerin önemini vurguladı. Gutu ayrıca, acil durumları önlemek ve bu durumlarda hızla müdahale etmek için gıda kontrol sistemlerinin sürekli bir gelişim içinde olması gerektiğini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ise, Bakanlığın Türkiye ve alt bölgede gıda güvenilirliği yönetimini iyileştirme çalışmaları hakkında katılımcılarla bilgi paylaştı.

Proje, acil müdahale prosedürlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, rollerin ve sorumlulukların netleştirilmesi ve gıda sisteminin farklı aktörleri arasındaki risk iletişiminin iyileştirilmesi konularında yararlanıcı ülkeleri desteklemeye devam edecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.