AramaArama
Gıda Hattı

Gıda güvencesizliği seviyesi hiç olmadığı kadar yüksek

29 Nisan 2016, 16:45
Paylaş
Gıda güvencesizliği seviyesi hiç olmadığı kadar yüksek

Yeni bir rapora göre, Amarillo's High Plains Food Bank isimli gıda bankasının hizmet verdiği, Texas’ın başta gelen 29 ilçesinden oluşan bölgede 7 kişiden 1’i tüketecek gıda bulmakta zorlanıyor.

Yemek Açığı Haritası 2016 isimli çalışma, Şikago merkezli kar amacı gütmeyen, açlığa karşı mücadele etmeyi amaçlayan bir kuruluş olan Feeding America tarafından yayınlandı. Çalışma, Texas’ın en başta gelen 29 ilçesinden oluşan bölgedeki nüfusun %15,4’ünün “gıda güvencesizliği”  durumunda olduğunu gösterdi.

Bu sayı, 32.280’ü çocuk, 73.270 kişiyi kapsıyor.

Bunun yanında, Feeding America’ya göre ABD’deki gıda güvencesizliği oranı tarihin en yüksek seviyesinde.

Yılda 46 milyon Amerikalıya gıda yardımları yapan Feeding America’nın yönetim kurulu başkanı Diana Aviv, “ekonominin iyileşmesi ve işsizlik oranlarının düşmesine karşın, birçok insan halen ailesi için yeterli miktarda besleyici gıdaya ulaşmakta zorluk yaşıyor,” dedi.

gida-guvencesi2-gidahatti

Gıda güvencesizliği nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, gıda güvencesizliğini “yıl boyunca, bazı zamanlarda, yeterli gıdaya sürekli erişimin para ve diğer kaynakların eksikliğiyle kısıtlanması” durumu olarak tanımlıyor.

Gıda bankası yetkililerine göre, High Plains Food Bank son zamanlarda “yemek açığını” kapatmakta zorluk yaşıyor.

Kurum sözcüsü Emily Bell, “bireysel bağışçı tabanımızdan gelen bağışların düşmesi, gıda güvencesi olmayan ailelerin eksiğini kapatmak için gerek duyduğumuz hayırsever katkıyı sağlamayı ve ihtiyacı karşılamayı gittikçe zorlaştırdı,” ifadelerini kullandı.

Bağışlanan ve alınan süpermarket ürünlerinin toplanması, saklanması ve dağıtımı için bir takas merkezi olarak hizmet veren gıda bankası, kısa bir süre önce ciddi derecede düşük depo stok seviyeleriyle karşı karıya kalmıştı.

petrol-gidahatti

Petrol fiyatları, gıda güvencesini de etkiledi

High Plains Food Bank yönetim kurulu başkanı Zack Wilson’a göre, kuruluşun envanteri, 2015’in son çeyreğinde aylık ortalama 185 ton ile 225 ton arasındaydı. Wilson ayrıca karşılaştırma yaparak 2014 yılının son çeyreğinde aynı sayının 544 ton olduğunu söyledi.

Wilson, açığı petrol fiyatlarındaki ani düşüşe ve bu durumun eyalet ekonomisinde yarattığı dalga etkisine bağladı ve düşüşle mücadele eden petrol piyasasının insanların bağışta bulunma olanağını etkilediğini söyledi.

Batı Teksas A&M Üniversitesi’nde sosyoloji doçenti olan Lisa Garza, gıda bankalarının açlık ve gıda güvencesizliği sorununu tek başına çözemeyeceğini söyledi. Garza, beşeri sermayeye yatırım yapıldığında sosyal sorunların azalmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.