Gıda Hattı

Gıda fiyatlarında korkutucu tahmin: “Yoksul ülkeler için felaket olabilir”

19 Mayıs 2022, 17:32
Paylaş
Gıda fiyatlarında korkutucu tahmin: “Yoksul ülkeler için felaket olabilir”

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, yükselen gıda fiyatlarının özellikle yoksul ülkelerde ‘felakete’ yol açabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’de son 30 yıldır yaşanan en yüksek enflasyon oranının sebebinin Ukrayna’daki savaş olduğunu söyleyen İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Rusya’nın işgalinin neden olduğu ‘felaket’ gıda fiyatlarının yoksul ülkelerde çok ağır etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Bailey ayrıca İngiltere’deki enflasyon artışının yüzde 80’inin bankanın kontrolü dışında gelişen olaylardan kaynaklandığını söyledi.

Mısır, Tunus ve daha birçok ülke, Ukrayna’nın buğday ve yemeklik yağ ihracatlarına önemli derecede bağımlı. The Guardian’a yansıyan habere göre geçtiğimiz ay IMF’nin Washington, ABD’deki toplantısında Ukrayna’nın Maliye Bakanı ile konuştuktan sonra Bailey’in gıda tedariki konusundaki endişeleri daha da arttı.

Savaş devam ederken, dünya buğday fiyatları son 1,5 aylık dönemde %25 arttı.

Bakan ile görüşmesini anlatan Bailey, “Bakan bana ürün ekimi konusunda iyimser olduğunu, ancak ihracat için gıda nakliyesi yapmanın şu anda imkansız olduğunu, durumun daha da kötüye gittiğini söyledi. Bu durum yalnızca Ukrayna’nın sorunu değil. Gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunu. Oldukça kötümser olduğum için üzgünüm, ancak ortada gerçek bir endişe var” diye konuştu.

İngiltere'deki yaşam maliyetinin artması kriziyle ilgili artan endişeler arasında, İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) başkanı Tony Danker, Şansölye Rishi Sunak'a çağrı yaptı, gıda ve enerji fiyatlarının arttığı bir ortamda, geçinmekte zorluk yaşayanlara acil yardım edilmesini istedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.