Gıda Hattı

“Gıda fiyatları dünyada artıyor”

7 Temmuz 2015, 09:53
Paylaş
“Gıda fiyatları dünyada artıyor”

Gıda fiyatlarına ilişkin tartışmaya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda dünyanın toplam gelirinin 33 kat, tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatlarının ise %175 arttığını söyledi.

Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi temel atma törenine katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, çok önemli bir tarım merkezi olan Aksaray’da yaşanan su sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dünyanın ilk 7 ülkesinden birisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Son 10 yılda dünyanın gelirleri 33 kat, tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatları ise yüzde 175 artmıştır. Yani dünyanın zenginleşmesi yüzde 33, tarım ve hayvancılık ürünü olan gıda ürünlerinin fiyatları yüzde 175 artmış. Bunun iki nedeni var. Birincisi dünyanın nüfusu her yıl bir Türkiye kadar artıyor. İkincisi, özellikle Güneydoğu ve Uzakdoğu Asya’da son 10 yılda 500 milyon kişi köyden kente göç etti. Yani az gelirliden orta gelirli gruba geçti. Onun için bütün dünyada gıda fiyatları arttı.” şeklinde konuştu.

Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi’nden çiftçi, tüccar ve sanayicinin kazanacağını vurgulayan TOBB Başkanı, “Tüm Aksaray zenginleşecek. Kamu özel sektör el ele verirse ne eserler ortaya çıkacağını görüyoruz.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.