AramaArama
Gıda Hattı

Gıda etiketleri nasıl okunmalı? Gıda etiketlerini hızlı okumak için 3 ipucu!

27 Nisan 2019, 15:54
Paylaş
Gıda etiketleri nasıl okunmalı? Gıda etiketlerini hızlı okumak için 3 ipucu!

Gıda etiketleri; tüketiciye, yiyeceklerimizde neler olduğuna, bir kutu mısır gevreğinde ne kadar sodyum ve lif bulunduğuna, bir kutu sütün bir bardağının içeriğine dair öngörü kazandırmak için yapılmaktadır. Bu bilgileri bilmek makro besleyicileri takip etmenize yardımcı olabilir. Bu sayede beslenmenizde yeterli miktarda vitamin ve mineral aldığınızdan emin olabilir ve hatta belirli kronik durumların önüne geçmenize yardımcı olabilir. Müşterilerin çoğu gıda etiketi okuma konusunda biraz bilgi sahibi olsa da, bazı yönleri hakkında tam bilgi sahibi olmayan kişiler var. Öyleyse, gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızdan emin değilseniz ya da yiyecek satın alırken en iyi gıdayı seçmeye çalışıyorsanız bu 3 ipucuna göz atalım!

1. Bu gıda kaç porsiyon?

Porsiyon büyüklüğü denildiği zaman, paket başına porsiyon ve bir yiyeceğin porsiyon büyüklüğü karışması kolay terimlerdir.

Gıda etiketleri nasıl okunmalı? Gıda etiketlerini hızlı okumak için 3 ipucu!

Örnek olarak bir paket makarna kullanalım.

Porsiyon büyüklüğü olarak 1 bardak makarna diyorsa, bir porsiyonun altındaki beslenme bilgileri (yağlar, karbonhidratlar, protein, şekerler, lif) sadece bu 1 bardak için geçerlidir. Bununla birlikte, porsiyon boyutları özel sağlık ve ağırlık hedeflerine ulaşmak için ayarlanabilir. Örneğin, bir sporcuysanız veya kilo almak istiyorsanız porsiyon büyüklüğünüzü arttırmanız gerekebilir. Bu, servis boyutunu da artıracağınız anlamına gelir.

2. Lif değerini arayın

Çoğumuz liflerin diyetimizin önemli bir parçası olduğunu anlıyoruz. Ama kaç kişi aslında günlük olarak yeterince lif tüketiyor? Bu konuda gıda etiketi size yardımcı olabilir.

Önerilen günlük lif alımı yaşa, cinsiyete ve kalori alımına bağlıdır. Amerika Ulusal Bilimler Akademisine göre genel kurallar aşağıdaki günlük lif alımlarını önermektedir:

50 yaşından küçük:

 • Kadınlar: 25 gram
 • Erkekler: 38 gram

50 yaşından büyük:

 • Kadınlar: 21 gram
 • Erkekler: 30 gram

Gıda etiketinde porsiyon başına düşen lif gramına dikkat edin. Porsiyon başına en az 5 gram lif olan yiyecekleri hedefleyin.

besin-etiket-www.gidahatti.com

Beslenme Değerleri etiketi, Günlük Değerler yüzdesine (%RA) göre, diyet lifi de dahil olmak üzere üründeki tüm besin maddelerinin yüzdesini hesaplamak için tasarlanmıştır. Bu yüzdeler, bir insanın günde 2.000 standart kalori alması temelinde hesaplanır. Bir etiketteki besinlerin herhangi birinin yüzdesine baktığınızda, yüzde 5 veya daha az olan her şeyin düşük olduğu kabul edilir. Yüzde 20 veya daha fazla olan her şey yüksek olarak kabul edilir.

Lif, ideal olarak daha yüksek aralıkta olması gereken besinlerden biridir. Başka bir deyişle, porsiyon başına yaklaşık %RA lif içeren yiyecekleri arayın.

3. Şeker içeriğini bilin

Sağlıkla ilgili olarak ilave şeker konusunda hala çok fazla tartışma var. Bununla birlikte, genel olarak, bir kişinin günlük toplam ilave şeker alımının düşük olması gerektiği konusunda anlaşılmak mümkündür.

İdeal bir şeker alımının bir gün için ne olduğuna değinmeden önce, toplam şeker ve ilave şeker arasındaki farktan bahsedelim:

Toplam şekerler, hem doğal olarak oluşan (meyve ve sütteki şekerler gibi) hem de ilave edilen bir üründe bulunan toplam şeker miktarıdır.

İlave şekerler, gıda ürününün işlenmesi sırasında eklenen şeker miktarına işaret eder. Eklenen şekerler şunları içerebilir:

 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Sofra şekeri
 • Bal
 • Akçaağaç şurubu
 • Konsantre sebze veya meyve suları
 • Kahverengi pirinç şurubu

Amerikan Kalp Derneği, kadınların günde 24 gramdan fazla ilave şeker tüketilmemesini ve erkeklerin 36 gramdan fazla tüketmemesini önerir. Başka bir deyişle, bu şu anlama gelir:

 • Kadınlar için: 6 çay kaşığı şeker veya 100 kalori
 • Erkekler için: 9 çay kaşığı şeker veya 150 kalori

Beslenme ile ilgili çoğu konuda olduğu gibi, öneriler kişiye ve onların ihtiyaçlarına göre değişir.

Günlük eklenen şeker alımınıza bir göz atmak önemli olsa da, bunun nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Bazıları için ağız sağlığını korumak olabilir. Diğerleri için diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durum riskini yönetme veya azaltma ihtiyacı olabilir.

Etiketleri nasıl okuyacağınızı bilmek, ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanıza yardımcı olabilir

Etiket okuma dedektifi olmak, kendi sağlığınızı ve sıhhatinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak yollardan birisidir.

Bir servis büyüklüğünün tüm etiketi nasıl etkilediğini anlamaktan %RA'nın ne anlama geldiğini öğrenmeye kadar, bu bilgileri kullanmak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddeleriyle doldurup doldurmadığınızı gösterebilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.