Gıda Hattı

Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Kılavuzu güncellendi

6 Mayıs 2021, 13:02
Paylaş
Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Kılavuzu güncellendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuz güncellendi. Güncellenen Etiketleme Kılavuzu Genel Müdürlük sayfasında yayınlandı.

TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuzun amacı; "gıdaların etiketinde, tanıtımında, sunumunda ve reklâmında kullanılan terimler ve ifadeler ile ilgili olarak; tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini sağlamak ve yanıltılmasını önlemek; gıdaların etiketlenmesi, sunumu, tanıtımı ve reklamında yer alan yazılı ve görsel bilgilerin, kullanılan terimlerin ve ifadelerin kullanım koşulları konusunda gıda işletmecilerine yardımcı olmak ve resmi kontroller sırasında yapılacak değerlendirmelerde uygulama birlikteliği sağlamak" şeklinde tanımlanıyor.

Kılavuz, kısaca Gıda Etiketleme Yönetmeliği olarak bilinen ve "algı farklılıkları ve bilgi gereksinimleri dâhil gıda hakkında bilgilendirme açısından tüketicilerin üst düzeyde korunmasına ilişkin kuralları belirlemek" amacını taşıyan yönetmeliğin taraflarca yorumlanmasını kolaylaştırıyor.

Gıda Etiketleme Kılavuzu içerisinde neler değişti?

Tarım ve Orman Bakanlığı altında yer alan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü sayfasında yayınlanan güncellemede yapılan bazı eklemeler şu şekilde:

  • “Aroma verici içermez”, “laktoz içermez”, “gluten içermez” gibi beyanlarla ilgili açıklamalar;
  • Vitamin/mineral referans alım değerleri, lif ve protein gibi besin ögelerinde isteğe bağlı tekrar gösterim, porsiyon büyüklükleri gibi beslenme bildirimine yönelik açıklamalar;
  • Vitamin/mineral/lif gibi besin ögeleri ve azaltılmış besin ögesi içeren ürünler için beyan örnekleri;
  • Satış birimi, tekli paketli ürün, bağımsız hazır ambalajlı ürün, net miktar ve adet bildirimi ile ilgili açıklamalar.

Ülkemizde gıda ve içeceklerin uyması gereken koşullar; 5996 sayılı Kanun (Veteriner Hizmetleri, Gıda Sağlığı ve Yem Kanunu) ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanarak; Türk Gıda Kodeksi altında yer alan yönetmelik ve tebliğler ile düzenlenmektedir.

Güncellenen Gıda Etiketleme Yönetmeliği Kılavuzu ile paydaşlar için yorumlama kolaylığı sağlanan Etiketleme Yönetmeliği; Katkı Maddeleri Yönetmeliği, Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği yanında üreticilerin ve tüketicilerin gündeminde en fazla yer alan düzenlemeler arasında bulunmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.