Gıda Hattı

Gıda endüstrisinden trans yağ için regülasyon talebi

19 Ekim 2015, 16:38
Paylaş
Gıda endüstrisinden trans yağ için regülasyon talebi

Aralarında Nestlé ve Mondelez gibi küresel gıda devlerinin de yer aldığı gıda üreticileri ile sağlık alanında faaliyet gösteren bazı STK’lar, AB Komisyonu’na gönderdikleri açık mektup ile AB genelinde gıdalarda endüstriyel olarak üretilen trans yağları sınırlayacak mevzuat talebinde bulundular.

Avrupa Toplum Sağlığı Birliği (EPHA), Avrupa Kalp Ağı (EHN) ile Avrupa Tüketici Hakları Organizasyonu (BEUC) ve dört büyük uluslararası gıda firmasının (Mars, Kellogg’s, Mondelez ve Nestlé) bir araya gelerek hazırladıkları mektupta, gıdalarda trans yağ asidi seviyesinin her 100 gramda en fazla 2 gram olacak şekilde sınırlayacak mevzuatların hazırlanması isteniyor. Firmalar bu sınırlamanın, Avrupa çapında önemli bir harmonizasyon sağlayacağı görüşündeler.

Trans yağların insan sağlığını bariz bir şekilde olumsuz yönde etkilediklerinin belirtildiği mektuba imza koyan gıda üreticileri, ayrıca kendi ürünlerinde trans yağları tamamen kaldırmak için ellerinden geleni yapacakları sözünü de veriyorlar.

Trans yağ konusundaki sınırlama talebinde bulunan firmalardan Nestlé’den yapılan açıklamada, firmanın 2016 sonuna doğru ürünlerinde trans yağları tamamen kaldıracağı sözü de bir kez daha yinelendi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.