AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

“Gıda bağımlılığı değil, yeme bağımlılığı”

“Gıda bağımlılığı değil, yeme bağımlılığı”
10 Eylül 2017, 09:41

İnsanların yemek yeme alışkanlıklarına ilişkin bilimsel çalışmaların sonuçlarını araştıran bilim adamları, “Gıda bağımlılığı” olarak adlandırılan kavramın büyük bir yanlış anlaşılmaya yol açarak, insanlarda tükettikleri gıdaların içerisinde bağımlılık yapıcı maddelerin olduğu izlenimi yarattığı sonucuna vardılar.

Bilim adamlarına göre, “Gıda bağımlılığı” yerine “Yeme bağımlılığı” kavramını kullanmak daha doğru.

Yılbaşı gecesi ve sonrası için sağlıklı beslenme

Alman, İngiliz, Hollandalı, İspanyol ve İsveçli bilim adamları, bilimsel çalışmaların şeker, yağ ve tuz gibi, gıdalara tat katan ve enerji veren gıda bileşenlerinin insanlarda bağımlılığa yol açmadığını, şişmanlık ve obezite ile sonuçlanan kilo alımının yemek yeme bağımlılığından kaynaklandığını ortaya koyduğunu belirttiler.

Araştırmayı yapan bilim adamları, gıda bileşenlerinin, insanlarda bağımlılığa yol açan kimyasallar içermediği ve insan beyninde bağımlılık yapıcı uyuşturucular gibi benzer tepkileri yaratmadığının altını çizdi.

"Gıda Bağımlılığı" yerine "Yeme Bağımlılığı"

Bu bağımlılığı davranışsal bir bozukluk olarak anlatmak için “Gıda Bağımlılığı” kavramının, “Yeme Bağımlılığı ile değiştirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Araştırmada, yeme alışkanlığının, insanlarda beynin yemek yeme olayını pozitif duygularla eşleştirmesi ile yemek yemeye karşı psikolojik bir eğilim oluşması sonucunda ortaya çıktığı da belirtildi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. John Menzies’in, araştırmaya ilişkin olarak Neuroscience and Biobehavioral Reviews Dergisi’nde yayınlanan makaleden ana başlıklar..

İnsanlar aşırı kilolu olmalarına bir anlam vermek isterler. Ve bu noktada gıdaları suçlu göstermek kolaya kaçmak olur.

Eğer bu olayın kimyasal temelli bir bağımlılık yerine davranışsal bir bağımlılık olduğunu kabul edersek, yeni tedavi olasılıkları da doğacaktır.

Bazı insanların belirli gıdalarla bağımlılık derecesinde ilişkileri var. Bu şahıslar sağlık risklerinin farkında olmalarına rağmen bu gıdaları aşırı tüketebilir.

"Şeker Bağımlılığı"

Gothenburg Üniversitesi Profesörü ve NeuroFAST projesi eş koordinatörü Suzanne Dickson ise şekerin bağımlılık yapıcı olup olmadığına dair büyük bir tartışma olduğunu hatırlatarak, “Şu anda, herhangi bir gıda bileşeni, katkısı ve bileşenlerin kombinasyonlarının herhangi bir bağımlılık yapıcı etkisi olduğunu gösteren bir kanıt bulunmamaktadır.” dedi.

Gıdahattı.com/10.09.2014

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.