AramaArama
Gıda Hattı

Gıda bileşenleri endüstrisinin İstanbul buluşması başladı

14 Mayıs 2015, 10:05
Paylaş
Gıda bileşenleri endüstrisinin İstanbul buluşması başladı

Dünyanın en prestijli gıda etkinliği kabul edilen uluslararası Gıda Bileşenleri Fuarı Food Ingredients’in (Fi) bölgesel kolu Fi Istanbul, kapılarını açtı. Üçüncü kez İstanbul ev sahipliğinde fuar, gıda bileşenleri pazarındaki en son yenilikleri ve sektörü ilgilendiren tüm gereksinimleri tek bir çatı altında buluşturuyor.

Asya, Avrupa ve Afrika’nın Gelişmiş Gıda Bileşenleri Endüstrisi’ni buluşturan, Togo, İsviçre, Kamerun, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Vietnam, Kanada gibi birbirlerinden binlerce kilometre uzaklıktaki 3 kıtadan 21 farklı ülke, 150’yi aşkın firma ve 200’den fazla markayı tek çatı altında toplayan Gıda Bileşenleri Fuarı Fi Istanbul, 13 Mayıs’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Gıda ham maddeleri, bileşenleri, yardımcı maddeleri, doğal içerikler ile Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi sektörü yakından ilgilendiren tüm gereksinimleri ve yenilikleri bünyesinde toplayarak, katılımcılarının gıda bileşenleri endüstrisindeki pazar paylarını artırmasına destek olan fuarı, 5 bini aşkın sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuara giriş ücretlerinden elde edilen gelirin bir bölümü ise Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanacak.

Uluslararası Fi portfolyosunun 500 binden fazla kişinin katıldığı, milyarlarca avroluk iş hacminin yaratıldığı uluslararası bir fuar olduğunu belirten UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı olan Haluk Balcı, “Türkiye’nin, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri ile ham madde, gıda ve içecek ticaretinin geçmişi uzun yıllara dayanıyor. Üç yıl önce Fi Istanbul’un uluslararası Fi rotasına katılmasını sağlarken, bu kültürel ve ekonomik bağın güçlendirilmesini odağımıza aldık. Fi Istanbul, çok kısa sürede gıda bileşenleri sektörüne dair inovasyon, iş geliştirme ve fikir önderliği misyonu üstlendi ve bu sayede katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin pazarlama ve ticari ihtiyaçlarına özel çözümler ve fırsatlar sunmaya başladı.  2013 yılında katılımcı firma sayımız yaklaşık 100, ziyaretçi sayımız 3 bin civarındaydı. 2015 yılında katılımcı firma sayımız iki katına çıkarak 200’ü aşarken, ziyaretçi sayımızın da aynı oranda artarak 5 bine ulaşmasını bekliyoruz. Ayrıca, katılımcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için fuar alanımızı 2013 yılında göre %64 oranında büyüttük.” dedi.

Fi İstanbul’un sadece fuar değil aynı zamanda gıda bileşenlerine dair yeniliklerin ve en güncel bilgilerin paylaşıldığı bir ortam olduğunun altını çizen Balcı, “Fuar süresince her gün bölgenin ve dünyanın önde gelen sektör uzmanlarının katılımıyla, Fi Istanbul ziyaretçilerinin ücretsiz katılabilecekleri Seminer Programı düzenliyoruz. Orta Doğu’daki Büyüyen Sağlıklı Gıda Pazarının Keşfinden”, “Türk ve MENA Pazarında Yükselen Yeni Ürün Trendleri”ne, “Şekerin Azalmasıyla İlgili Gelişmelerin Takibi”nden, “İslam Hukukuna Göre Katkı Maddeleri” gibi gıda sanayicileri ile gıda ürünleri tedarikçilerinin bilmesi gereken çok sayıda konu masaya yatırılacak.” diye konuştu.

Türkiye’de bir fuarın uluslararası sayılabilmesi için ziyaretçi profilinin %5’inin yabancı ülkelerden olmasının yeterli sayıldığını ifade eden UBM EMEA (Istanbul) Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan ise “Biz fuarlarımızda bu oranı yüzde 35, 40’larda tutarak, yerli yabancı ziyaretçi sayısı arasında denge sağlıyoruz. Fi Istanbul’u ziyaret etmek için 150’den fazla ülkeden online kayıt işlemi yapıldı.” bilgisini verdi.

Helal gıda pazarının büyüklüğü 2.1 trilyon dolara ulaştı

Fuar kapsamında düzenlenen Seminer Programına destek veren Güvenli Gıdalar Vakfı’ndan İş Geliştirme Müdürü Sedat Kuru, helal gıdanın Türkiye’ye küresel ticarette sağladığı yeni fırsatlara dikkat çekti. Helal gıda ve yaşam pazarının büyüklüğünün dünya genelinde 2.1 trilyon dolara ulaştığını belirten Kuru, Türkiye’nin helal gıda belgelendirme merkezi haline getirilmesine yönelik adımlar atıldığını söyledi.

Fi Istanbul, katılımcılarının gıda bileşenleri endüstrisindeki pazar paylarını artırmaya yönelik  etkinlikler geliştirmeye de devam ediyor. Bu kapsamda alıcıları ve tedarikçileri fuar alanında kolayca buluşturmak üzere kurgulanan Fi Tedarikçi Rehberi’nin ilk kez lansmanı yapıldı. Ücretsiz sunulan hizmet, fuarda satın alma sürecinin kolaylaştırılması ve hızlanmasına destek veriyor. Ingredients Network yani Gıda Bileşenleri Ağı sayesinde çalışan sistem üzerinden 4.500’ün üzerinde onaylı gıda bileşeni tedarikçisine ulaşılabiliyor. Bu ağ aynı zamanda, dünya genelinde 100.000’in üzerinde gıda bileşenleri sektörü profesyonelini birleştiren Ingredients Network global etkinlik ağının da bir parçası.

KOSGEB ve Gıda Katkı ve Yardımcı Maddeleri Sanayicileri Derneği (GIDAKAT) tarafından desteklenen Fi Istanbul 2015 Fuarı’nda 3 kıtadaki 21 farklı ülkeden, 150’yi aşkın firmanın yanı sıra Peru Ticaret Ofisi ile Çin pavilyonu yer alıyor. Fuar, 15 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.