AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Gıda bankaları için ortak platform!

Gıda bankaları için ortak platform!
1 Mart 2018, 14:44

Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), israf ve yoksulluk ile mücadele eden gıda bankalarını ve kurumsal bağışçıları buluşturan ‘Destek Bulutu’ e-platformunu hayata geçirdi.Perakende sektörü firmaları ve üretici firmalar bağışlamak istedikleri ürünleri Destek Bulutu e-platformu üzerinden ilan ederken, bu yardımları sistem üzerinden rezerve eden gıda bankaları, bağışçı firmadan ürünleri teslim alıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilecekler.

Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), gıda bankalarının ortak platformu olması hedeflenen Destek Bulutu platformunu hayata geçirdiğini duyurdu. Kurumsal bağışçılar ile gıda bankalarını bir araya getirecek olan platforma üye olan gıda bankaları, kurumsal bağışçıların site üzerinden ilan ettiği ürün bağışlarını rezerve ederek, bağışçı firmalardan teslim alabilecekler.

tider-destek-market-gidahattiGıda bankacılığı açlıkla mücadelede bir araç

Destek Bulutu platformuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasında gıda israfının yer aldığını ve dünyada üretilen gıdaların üçte birinin çöpe gittiğini hatırlattı. Süzer, şunları söyledi:

“Gıda bankacılığı tüm dünyada açlıkla mücadele için bir araç olarak kullanılıyor. Biz şanslıyız ki, Türkiye dünyanın geri kalanında olduğu gibi açlığın çok derin olduğu bir ülke değil. Açlık sınırı altında yaşayan az insanımız var ancak Türkiye’de yoksulluk sınırının altında yaklaşık 30 milyon insanımız bulunmakta. İhtiyaç sahibi bunca insanımız varken, bir tarafta da tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de ciddi bir gıda israfı var.

Gıda bankaları ile bağışçıları buluşturacak

Destek Market’imizde edindiğimiz tecrübelerimizle gıda bankalarının kurumsal bağışçılara ulaşmada yaşadıkları sıkıntıları giderecek teknoloji destekli bir çözüm geliştirmeye karar verdik. Perakendeciler ve üreticiler çeşitli bağışlarda bulunmak isteseler de gıda bankalarına ulaşmada zorluk yaşayabiliyorlar. Geliştirdiğimiz Destek Bulutu platformumuzla kurumsal bağışçılar ile gıda bankalarını ortak bir zeminde buluşturmayı, bağışların ihtiyaç sahibi ailelere daha hızlı ve verimli bir şekilde ulaştırılabilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. İsraf ve yoksullukla mücadele eden tüm paydaşları bu platforma dahil ederek, ülkemizin genelinde israftan kurtarılan ürünlerin çok daha fazla sayıda ihtiyaç sahibi aileye ulaştırılmasına ivme kazandırmayı hedefliyoruz.”

TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer

“Milyarlarca lira kaynak israf oluyor”

İsrafın önüne geçmek ve yoksullukla mücadele için Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren birçok gıda bankası bulunduğunu belirten Serhan Süzer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün tüm dünya nüfusunu doyuracak gıda üretim eksikliği olduğu için yeni kaynaklar aranırken; bir yandan da küresel gıda üretiminin 3’te 1’i israf ediliyor. Bu israf, hem üretici tarafında hem de tüketici tarafında gerçekleşiyor.

Türkiye’de ise bir yanda 30 milyondan fazla yoksul insan var, diğer yanda 1,5 milyar lira değerinde ekmek çöpe gidiyor. Yaş meyve ve sebzedeki kayıp 16 milyar liraya ulaşmış durumda. İsrafın yüzde 39’u üreticiler, yüzde 5’i perakendeciler, yüzde 14’ü ise catering sektöründe gerçekleşiyor.

Bu israfın önüne geçilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için çaba sarf eden gıda bankalarının en büyük problemi ise ürün bağışlarına ulaşabilmek. İlk kuruldukları zamanlarda ürün bağışı bulabilseler de ilerleyen zamanlarda bu konuda zorluk çekiyorlar ve kaynakları varsa satın alma yapmaya başlıyorlar.

Gıda israfını önlemek ve yoksullukla mücadele

Bir gıda bankasının satın alma yapması aslında pek tercih edilen bir durum değildir. Öte yandan üretici ve perakendeciler de, ürün bağışı yapmak isterler. Fakat kapıları farklı farklı kurumlar tarafından ürün bağışı için çalındığında tek bir yerden sistemli bir şekilde bağış yapmaları mümkün olmuyor. Destek Bulutu iki tarafta yaşanan bu problemlere çözüm oluyor. Üretici ve perakendecilere ürün bağışları için tek bir platformda buluşturuyor. Üretici ve perakendeciler yalnızca TİDER’le sistemli bir şekilde çalışmış oluyorlar; gıda bankaları da yine tek bir platform üzerinden kendisine en yakın market veya üreticiden ürün bağışına ulaşmış oluyor. Bu sayede, yoksulluk sınırı altında yaşayan insanlar da bu gıda bankalarından ürünlere ulaşabiliyorlar.”

Bağışlar vergiden düşülebiliyor

Gıda bankacılığı mevzuatına göre, gıda bankalarına yapılan gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünleri ve kıyafet bağışlarının %100’ünün vergi matrahından düşülebildiğini hatırlatan Süzer, bu alanlarda çalışan tüm üretici ve perakendecileri, Destek Bulutu’na üye olarak, bağışlarını platform üzerinden yapmaya davet etti.

TİDER modelinin ekonomik boyutundan da bahseden Süzer, “Biz bu ürünleri bilabedel temin ediyoruz ve bağışlıyoruz. Halbuki gıda bankası kurmuş olan birçok belediye ve ilgili kamu kuruluşları bunları kendi bütçelerinden temin ediyor. Dolayısıyla Destek Bulutu platformu kamu bütçesine ciddi katkıda bulunan ve artı değer yaratan bir sistem” ifadelerini kullandı.

TİDER ve Destek Bulutu ile ilgili daha fazla bilgi için

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.