Gıda Hattı

Gıda alırken nelere dikkat etmeliyiz?

2 Haziran 2021, 14:23
Paylaş
Gıda alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gıda alırken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle koronavirüs pandemisi süresince evde kaldığımız süreler boyunca gıda tüketimini bir hayli arttırdık.

Evde kaldığımız dönemde gıda tüketimi genel manada ülkemizde ve dünyada artmış durumda. Pekii sıklıkla tükettiğimiz gıdaları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Gıda alırken, ambalaj kontrol edilmeli; hasarlı ve yıpranmamış paketleri almaya özen gösterilmelidir.
  • Gıda alırken mutlaka son tüketim tarihine göz atılmalı, bir gün dahi olsa geçmiş tarihli ürün alınmamalıdır.
  • Üretim izni ve bakanlık tarafından verilmiş üretim veya onay numarası olduğuna dikkat edilmelidir.
  • İçinizin rahat olması amacından içindekiler bölümüne bakılmalı, sağlığınıza ters bir madde gördüğünüzde o üründen uzak durulmalıdır.
  • Gıdaları kullanım şekline göre tüketilmelidir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Gıda zehirlenmesi neden olur? Gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin her birinin kuluçka süreleri farklıdır. 30 ile 60 dakikada zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir fakat genelde 12-48 saat sonra ortaya çıkar.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

En çokta mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve bitkinlik yakınmaları ortaya çıkar. Gıda zehirlenme belirtileri 72 saatten fazla devam ediyorsa; yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı ishal varsa mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.

Bunun dışında görme ve konuşma bozukluğunuz varsa, yutma güçlüğü, nefes almada zorluk, tükürük salgısında azalma hissediyorsanız Clostridium botulinum toksini ile de gıda zehirlenmesine maruz kalmış olabilirsiniz. Bu toksin son derece tehlikeli ve öldürücüdür. Bu belirtiler varsa acil hekiminize danışmalısınız.

Gıda Zehirlenmesi Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda zehirlenmesi tanısı bireyin beslenme geçmişine bakılarak konulur. Doktor, bireye kadar süredir hasta olduğu, gözlemlediği belirtiler ve yediği yiyecekler hakkında çeşitli sorular sorar. Ardından dehidrasyon belirtileri varsa bunları saptamak üzere fiziksel bir muayene gerçekleştirir.

Bireyin belirtilerine ve sağlık geçmişine bağlı olarak gıda zehirlenmesinin kesin nedenini belirlemek ve tanıyı doğrulamak için, kan testi, dışkı kültürü veya parazit muayenesi gibi tanı testleri gerekli olabilir.

Bir dışkı testi için alınan örnek, bulaşıcı organizmanın tanımlanacağı bir laboratuvara gönderilecektir. Bazı nadir vakalarda gıda zehirlenmesinin nedeni tespit edilemeyebilir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda zehirlenmesi tedavisi tipik olarak biliniyorsa hastalığın kaynağına ve bireyde görülen belirtilerin şiddetine bağlıdır. Çoğu vakada hastalık birkaç gün içinde tedavi edilmeden kendiliğinden düzelir, ancak bazı gıda zehirlenmesi vakaları daha uzun sürebilir ve tedavi gerektirebilir.

Gıda zehirlenmesi sürecinde atılması gereken en önemli adım, genellikle uzun süreli ishal nedeniyle vücudu etkileyen dehidrasyonun etkisinin azaltılması için kaybolan sıvı ve vücudun sıvı dengesini koruyan sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerden meydana gelen elektrolitlerin yeniden geri kazanılmasıdır.

Özellikle çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf bireyler ve yaşlı yetişkinler, uzun süreli ishal ve kusma görülen vakalarda, dehidrasyonun önlenmesi veya tedavi edilmesi için damardan yani intravenöz olarak tuz ve sıvı alabilecekleri şekilde hastaneye yatırılmaya ihtiyaç duyabilirler.

Gıda zehirlenmesinin belirli bir bakteri türünden kaynaklandığı ya da şiddetli belirtilerin görüldüğü vakalarda doktor tarafından antibiyotik reçete edebilir. Listeria'nın neden olduğu gıda zehirlenmelerinden kaynaklı hastaneye yatış sürecinde bireyin intravenöz olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekir.a

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.