Gıda Hattı

GES talep toplama hangi bankalardan yapılacak? GES talep toplama ne zaman? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir?

11 Haziran 2022, 10:37
Paylaş
GES talep toplama hangi bankalardan yapılacak? GES talep toplama ne zaman? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir?
Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin 15 Haziran'dan itibaren gerçekleştirileceğini bildirdi. Peki; GES nedir? GES talep toplama hangi bankalardan yapılacak? GES talep toplama ne zaman? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? Detaylar haberimizde

Hazine ve Maliye Bakanlığının resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında, "Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir" ifadesi yer aldı. Peki; Gelire endeksli senet nedir, nasıl alınır? GES nedir? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? GES talep toplama ne zaman? Detaylar haberimizde...

GES NEDİR?

Gelire Endeksli Senetler, devlet iç borçlanma senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki kuruluşların bütçeye aktarılan paylarına endekslenen senetlerdir. Amacı, vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif alan yaratmaktadır.

GES GETİRİSİ NEDİR?

GES getirisi, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine endekslidir. Kuponlar 3 ayda bir ödenecektir. Asgari gelir getirisi vardır. Böylece düşüş yaşanmayacaktır.

GES TALEP TOPLAMA HANGİ BANKALARDAN YAPILACAK?

Senet, yalnızca gerçek kişilere ihraç edilecektir. Kupon ve anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasından yapılacak.

GES TALEP TOPLAMA NE ZAMAN?

Türkiye genelinde 15 Haziran - 22 Haziran 2022 tarihleri arasında, GES ihracına ilişkin talep toplama işlemleri gerçekleştirilecektir.

GES Koşulları

* “Senetler için asgari talep tutarı 1000 TL olup 1 TL'nin katları şeklinde ihraç edilecektir. Senetler, talep toplama dönemini takip eden haftada, 24 Haziran 2022 Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacaktır.

* GES'lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacaktır.

* Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan 3 aylık hasılat payları toplamı esas alınacaktır.

* Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranının hasılat payı tutarları gerçekleşmeleri neticesinde hesaplanan endeks değeri ile yeniden değerlenmesi yöntemiyle hesaplanacaktır.”

“DİBS'LERDEN ELDE EDİLEN GELİR VE KAZANÇLARA YÜZDE 0 STOPAJ ORANI UYGULANACAK”

İhracın Hazine tarafından belirlenen dönemsel getiri oranı yüzde 5.32 yıllık bileşik getiri ise yüzde 23.04 olacak. Açıklamada, ihraç edilecek senetlere ilişkin bilgiler de verilerek şöyle denildi:

* “GES'lerin kupon ödemelerinde esas alınacak beklenen hasılat payı tutarı olarak, 2022 Yılı Bütçe Kanununda açıklanan 2022 yılı için toplam 874.144.000 TL (DHMİ'den sağlanan gelir tahmini 565.993.000 TL ve KEGM'den sağlanan gelir tahmini 308.151.000 TL) olan gelir tahmini tutarı baz alınacaktır.

* Bu kapsamda, ilgili aylar için hasılat endeksinin hesaplanmasında söz konusu projeksiyonların gelir tahmin rakamının ilgili yıl için aylık olarak eşit dağıldığı varsayımı esas alınmaktadır.

* Diğer taraftan, senetler, mevcut vergi mevzuatına tabi olup Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67'nci maddesi uyarınca vergilendirilecektir.

* Bununla birlikte, 22.12.2021 tarihli ve 31697 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4937 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, ilgili Kanun maddesinde geçici madde eklenerek değişikliğe gidilmiş olup 22.12.2021 31.12.2022 tarihleri arasında iktisap edilen, DİBS'lerden elde edilen gelir ve kazançlara yüzde 0 stopaj oranı uygulanacaktır.

* Bu sebeple, 23.09.2022 ve 23.12.2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranı yüzde 0 olacaktır.”

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI:

Image

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.