Gıda Hattı

GES nedir? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? GES talep toplama ne zaman?

11 Haziran 2022, 10:28
Paylaş
GES nedir? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? GES talep toplama ne zaman?
Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin 15 Haziran'dan itibaren gerçekleştirileceğini bildirdi. Peki; GES nedir? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? GES talep toplama ne zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığının resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında, "Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir" ifadesi yer aldı. Peki; Gelire endeksli senet nedir, nasıl alınır? GES nedir? Gelire Endeksli Senetler ( GES ) nedir? GES talep toplama ne zaman? Detaylar haberimizde...

GES NEDİR?

Gelire Endeksli Senetler, devlet iç borçlanma senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki kuruluşların bütçeye aktarılan paylarına endekslenen senetlerdir. Amacı, vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif alan yaratmaktadır.

GES GETİRİSİ NEDİR?

GES getirisi, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine endekslidir. Kuponlar 3 ayda bir ödenecektir. Asgari gelir getirisi vardır. Böylece düşüş yaşanmayacaktır.

GES TALEP TOPLAMA HANGİ BANKALARDAN YAPILACAK?

Senet, yalnızca gerçek kişilere ihraç edilecektir. Kupon ve anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasından yapılacak.

GES TALEP TOPLAMA NE ZAMAN?

Türkiye genelinde 15 Haziran - 22 Haziran 2022 tarihleri arasında, GES ihracına ilişkin talep toplama işlemleri gerçekleştirilecektir.

Image

HAZİNE VE MALİYE GES AÇIKLAMA!

Bugün Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında; Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES'ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve ana para ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.