Gıda Hattı

Gerçek gözden daha iyi gören biyonik göz geliştirildi!

25 Mayıs 2020, 20:03
Paylaş
Gerçek gözden daha iyi gören biyonik göz geliştirildi!

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, insan gözünden daha hassas bir biyonik göz geliştirdiklerini açıkladı.

Ekipten Zhiyong Fan yaptığı açıklamada “Gelecekte bu biyonik gözü daha iyi gören protezler ve insansı robotlarda kullanabiliriz” dedi.

Dünyanın en prestijli akademik dergilerinden Nature’da yayınlanan makalede detayları verilen biyonik göz, aslında 3 boyutlu yapay bir retina. Aynı zamanda ışık hassasiyeti oldukça yüksek olan nano-tellerin çok sık bir yapıda barındırıyor.

Fan’ın başında olduğu ekip, solar hücrelerde kullanılan ışığa duyarlı bir malzeme olan Perovskite’ten yapılan küçük sensörlere sahip, eğimli, alüminyom oksit bir membran oluşturdu. Beynin görsel korteksini taklit eden teller, bu sensörler tarafından oluşturulan görüntü bilgilerini, işlenmek üzere bir bilgisayara iletiyor.

| Artık doğacak çocuğunuzun göz rengini seçebileceksiniz! |

Gece görüşü özelliği sağlayacak!

Nano-teller o kadar hassas gibi, insan gözünün optik dalgaboyu aralığının ötesine geçebiliyor ve 800 nanometre dalgaboyundaki ışığa tepki verebiliyor. Bu sınır, görünür ışık ve infrared radyasyon arasındaki eşik olarak biliniyor. Bu da biyonik gözün, insan gözünün göremeyeceği karanlıktaki cisimleri dahi görebileceği anlamına geliyor.

Fan, yaptığı açıklamada “Geliştirdiğimiz yapay gözü kullananlar gece görüşü yeteneği kazacak” diye konuştu.

Araştırmacılar, geliştirilen biyonik gözün ışıktaki değişimlere insan gözünden daha hızlı tepki verebileceğini de savunuyor. Yapay retinanın her santimetre karesinde 460 nanoboyutlu sensör bulunuyor. İnsan retinasında ise aynı alanda 10 milyon civarında hücrenin bulunduğu biliniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.