Gıda Hattı

Georgia O'Keeffe kimdir? Georgia O'Keeffe hayatı

15 Kasım 2021, 16:12
Paylaş
Georgia O'Keeffe kimdir? Georgia O'Keeffe hayatı
Georgia O'Keeffe kimdir? Ünlü ressam Georgia O'Keeffe hayatı ve çalışmaları ile dikkat çekiyor. Georgia O'Keeffe biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Georgia O'Keeffe kimdir? Amerikalı ressam çiçek tabloları ile dikkat çekiyor. Georgia O'Keeffe hayatı ve özel yaşamı...

Georgia O'Keeffe biyografi

tam adı; Georgia Totto O'Keeffe

doğum; 15 Kasım 1887

ölüm; 6 Mart 1986

mesleği; Amerikalı ressam. Yakın plan ve büyük boyutlu çiçek tabloları, New York gökdelenleri tabloları ve New Mexico manzara resimleri ile bilinir. O'Keeffe, "Amerikan modernizminin anası" olarak anılır.

Georgia O'Keeffe hayatı

O'Keeffe 1905'te, formal sanat eğitimine Chicago Sanat Enstitüsü Okulu'nda başladı. Sonrasında New York Sanat Öğrencileri Birliği'ne devam etti ancak müfredatın doğayı kopyalamak üzerine kurulu olmasından dolayı kendini kısıtlanmış hissetmeye başladı. 1908'de eğitimi için gerekli maddi kaynağı bulamayınca iki yıl boyunca reklam illüstratörü olarak çalıştı. 1911 ve 1918 yılları arasında Virginia, Teksas ve Güney Karolina'da öğretmenlik yaptı. Bu dönemde, 1912 ile 1914 yılları arasında yazları sanat dersleri aldı. Bu çalışmaları sırasında, konu aldığı şeylerin kopyalarını ya da benzerleri çizmek yerine, onları kendi tarzında, kendi yorumuyla resmetmeyi benimsemiş olan Arthur Wesley Dow'un fikirlerini ve sanat felsefesini öğrendi. Bu sayede O'Keeffe'nin sanata yaklaşımı değişti. Bunun etkileri ressamın erken dönem suluboya resimlerinden olan Virginia Üniversitesi resimleri ve daha da belirgin şekilde gittikçe soyutlaşan 1915 tarihli karakalem çizimlerinde görüldü. O'Keeffe 1914 ile 1915 yıllarında Columbia Üniversitesi Öğretmenler Okulu'nda eğitimine devam etti ve ders verdi. Sanat taciri ve fotoğrafçı olan Alfred Stieglitz 1917'de ressamın eserlerinden oluşan bir sergi düzenledi.

Ressam 1918'de Stieglitz'in isteğiyle New York'a taşındı ve profesyonel olarak resim yapmaya başladı. İkilinin mesleki ilişkisi zamanla birlikteliğe dönüşünce 1924'te evlendiler. O'Keeffe'nin üzerinde çalıştığı birçok farklı soyut sanat formu arasında, yakın plan çiçek resimlerinde oluşan ve kadın cinsel oranını temsil ettiği şeklinde yorumlanan Kana Çiçeği serisi de vardı. Bu yorumun bir kaynağı da, Stieglitz'in çektiği ve sergilediği nü O'Keeffe fotoğraflarıydı. Çift 1929'a kadar New York'ta birlikte yaşadılar. Sonrasında O'Keeffe yılın bir bölümünü ülkenin güneybatısında geçirmeye başladı. Bu dönemde New Mexico manzara resimlerinin yanı sıra hayvan kafataslarını işlediği Kırmızı, Beyaz ve Mavi ve Ram's Head White Hollyhock and Little Hills gibi eserler verdi. Stieglitz'in 1946'daki ölümünün ardından O'Keeffe kalıcı olarak New Mexico'ya yerleşti ve bugün Georgia O'Keeffe Home and Studio adı altında müze olan Abiquiú'daki stüdyosunda yaşadı. Ressam yaşamının son yıllarında Santa Fe'ye taşındı. Ölümünün ardından Santa Fe'de Georgia O'Keeffe Museum açıldı.

O'Keeffe'nin 1932 tarihli Tatula tablosu 2014'te 44,4 milyon dolara satıldı. Bu tutar o zamana kadarki kadın ressamlara ait en pahalı eserin satış fiyatının üç katından fazlaydı.

Georgia O Keeffe kimdir?
Georgia O Keeffe

Ödülleri

O'Keeffe 1949'da American Academy of Arts and Letters üyeliğine, 1966'da ise American Academy of Arts and Sciences üyeliğine seçildi. 1971'de Bryn Mawr College'dan M. Carey Thomas Ödülü, iki yıl sonra Harvard Üniversitesi'nden fahri diploma aldı. 1977'de ABD Başkanı Gerald Ford O'Keeffe'ye Amerikan vatandaşlarına verilen en yüksek madalya olan Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı verdi. 1985'te ise Başkan Ronald Reagan'dan National Medal of Arts aldı. 1993'te ismi National Women's Hall of Fame'e eklendi.

Evliliği

Haziran 1918'de O'Keeffe, Stieglitz'in New York'a taşınması yönündeki teklifini ve ondan finansal destek almayı kabul etti. O sırada Emmeline Obermeyer ile evli olan Stieglitz, Temmuz'da O'Keeffe'nin yanına taşındı. Şubat 1921'de Stieglitz'in çektiği O'Keeffe fotoğrafları Anderson Galleries'de düzenlenen bir retrospektifte yer aldı. Stieglitz, henüz 1917'de O'Keeffe New York'a sergi için geldiğinde onun fotoğraflarını çekmeye başlamıştı ve daha sonraki dönemde de birçoğı nü olmak üzere pek çok fotoğrafını çekmişti. Bu yüzden sergi bir sansasyon yarattı. Stieglitz 1937'de fotoğrafçılığını bırakana kadar, ressamın 350'den fazla portre ve 200'den fazla nü fotoğrafını çekti. 1978'de O'Keeffe bu fotoğraflara kendini ne kadar uzak hissettiğini şöyle anlattı: "Stieglitz'in kimisini altmış sene önce çektiği fotoğraflarıma bakınca, o kişinin kim olduğunu merak ediyorum. Sanki bir hayat içinde birçok hayat yaşamış gibiyim."

1924'te Stieglitz karısı Emmeline'den boşanıp O'Keeffe ile evlendi. Biyografi yazarı Benita Eisler'a göre evlilikleri "bir çarpışmaydı... zımnen, aralarında konuşmaksızın yapılan ve uygulanan anlaşmalar ve tavizlerden ibaretti. Çoğu konuda yüzleşmeyi reddetmesi, O'Keeffe'yi bu çarpışmanın asli unsuru yapıyordu." Çift genelde New York'ta yaşadı ama yazlarını Stieglitz'in ailesinin Lake George'daki evinde geçirdi.

Akıl sağlığı ve hastaneye yatışı

1928'de Stieglitz'in Dorothy Norman ile ilişki yaşaması O'Keeffe'yi etkiledi ve Radio City Music Hall için aldığı duvar resmi siparişini tamamlayamamasına sebep oldu. Depresyon tanısıyla hastaneye yatırıldı. O'Keeffe 1929'dan itibaren yazlarını New Mexico'da geçirmeye başladı. O sene ressam arkadaşı Rebecca Strand ile birlikte trenle Taos'a gitti, burada sanat destekçisi Mabel Dodge Luhan'ın evinde kaldı ve onun tarafından tahsis edilen stüdyoda çalıştı. Kocasının ilişkisinin devam etmesi sebebiyle 1933'te sinir krizi geçirdi ve yeniden hastaneye yatırıldı. Ocak 1934'e kadar hiç resim yapmadı. 1933 başlarında istirahat için Bermuda'ya gitti ve New Mexico'ya 1934 ortalarında döndü.

O sene Ağustos ayında Abiquiú'nun kuzeyindeki Ghost Ranch'i ilk defa ziyaret etti ve burada yaşamaya karar verdi. 1940'ta Ghost Ranch içindeki bir eve taşındı. Ghost Ranch'in çok renkli yamaçları ressamın birçok ünlü resmine ilham kaynağı oldu. 1977'de O'Keeffe bu yamaçları şöyle anlattı: "resimlerini yapmaya kalkıştığında oradaki yamaçlar sanki çoktan senin için çizilmiş gibi hissediyor insan". Burada ressamı ziyarete gelenler arasında Charles ve Anne Lindbergh, söz yazarı Joni Mitchell, şair Allen Ginsberg ve fotoğrafçı Ansel Adams da vardı. O'Keeffe önceleri Maria Chabot'la, sonra Eliot Porter birlikte, "Kara Mekân" olarak adlandırdığı yerde sık sık kamp yaptı.

Georgia O Keeffe  kimdir?
Georgia O Keeffe

Yeni bir başlangıç

O'Keeffe 1945'te Abiquiú'da ikinci bir ev satın aldı ve terk edilmiş bu yeri yenileyerek ev ve stüdyo olarak kullandı.1946'da ressam yazı geçirmek üzere New Mexico'ya döndükten kısa bir süre sonra, New York'ta kalan Stieglitz'in beyin damarlarında pıhtı oluştu. O'Keeffe hemen New York'a geri döndü. Stieglitz 13 Temmuz 1946 günü öldü. Ressam, kocasının küllerini Lake George'a gömdü. Sonraki üç yılın çoğunu, Stieglitz'den kalanları düzenlemek için New York'ta geçirdikten sonra 1949'da New Mexico'ya temelli yerleşti ve zamanını Ghost Ranch'te ve Abiquiú'daki stüdyo evinde geçirmeye başladı.

O'Keeffe'nin 1940'larda tanıştığı fotoğrafçı Todd Webb, 1961'de New Mexico'ya yerleştikten sonra ressamın pek çok fotoğrafını çekti. Diğer birçok Amerikan fotopraf sanatçısı da O'Keeffe'yi fotoğraflamıştı. Bunların tamamında ressam "yalnız, zorlu bir figür, kendi kendini var etmiş biri" olarak gösteriliyordu. O'Keeffe'nin genelde rahatsız edici bir karaktere sahip olduğu söylenirdi, ancak Webb'in fotoğraflarında "sükut ve sakinlik" gözleniyordu.

O'Keeffe Avrupa seyahatine çıktıktan sonra, 1950'lerin başlarında dünya turu yaptı. Ayrıca Colorado Nehri'ne tekne gezileri için gitti. 1961'de Webb ve fotoğrafçı Eliot Porter'la Utah'taki Glen Canyon'u gezdi.

Ölümü ve hukuki sorunlar

1973'te O'Keeffe 27 yaşındaki seramikçi John Bruce (Juan) Hamilton'ı yatılı asistan ve bakıcı olarak işe aldı. Hamilton O'Keeffe'ye kille çalışmayı öğretti ve otobiyografisini yazmasına yardımcı oldu. Ressam için 13 yıl çalıştı. 90'larının sonlarına doğru O'Keeffe'nin sağlığı bozulmaya başladı. 1984'te Hamilton'ın önerisiyle sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabileceği Santa Fe'ye taşındı. O'Keeffe burada, 6 Mart 1986'da 98 yaşında öldü. Cesedi yakıldı ve külleri isteği doğrultusunda Ghost Ranch'in etrafındaki araziye serpildi.

O'Keeffe'nin ölümünden sonra ailesi vasiyetine itiraz etti çünkü vasiyete 1980'lerde yapılan eklemelerle ressam, 76 milyon dolarlık mal varlığının büyük kısmını Hamilton'a bırakmıştı. Anlaşmazlık Temmuz 1987'de mahkeme başlamadan uzlaşmayla sonuçlandı. Bu dava daha sonra miras planlamasındaki hukuki sorunlar konusunda örnek teşkil etti.

Etkileri

O'Keeffe henüz 1920'lerin başında, özgür ruhu ve yenilikçi sanat eserleri sayesinde kadınlar için rol modeli hâline gelmişti.[90] Kuzey Amerikalı kadın sanatçılara ilişkin kitaplarında Nancy ve Jules Heller ressam hakkında şöyle yazdı: "O'Keeffe hakkındaki en dikkat çekici şey, erken dönem eserlerindeki cüretkarlık ve özgünlüktü." O dönemde, Avrupa'da bile spyut resimle uğraşan çok az sanatçı vardı. O'Keeffe'nin eserleri, sürrealizm ve presizyonizm gibi farklı modern sanat akımlarının birçok özelliğini taşısa da, stili kendine özgüydü. Georgia O'Keeffe Müzesi'ne göre salt soyutlama alanında çalışan ilk Amerikalı sanatçılardan biriydi. Ressam, 2014'te Tatula tablosu için ödenen 44,4 milyon dolar ile en pahalı kadın sanatçı rekorunu elinde tutmaktadır.

O'Keeffe eserlerinin güçlü grafik özellikleri sebebiyle, sanat çevresinde daha önce hiçbir kadın sanatçıya gösterilmeyen ölçüde kabul gördü ve New York'a taşınmasından itibaren on yıl içinde en fazla kazanan kadın sanatçı oldu. Hayatının her alanında farklı tarzıyla öne çıktı. Ayrıca, bazı detaylarını otobiyografisinde anlattığı, Stieglitz'le olan ilişkisiyle de dikkat çekti.

Mary Beth Edelson'ın 1972 tarihli Some Living American Women Artists / Last Supper eseri, Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosundaki İsa ve havarilerinin kafalarının yerine önemli kadın sanatçıların kafalarının yerleştirildiği bir kolaj çalışmasıydı. Bu eserde Yuhanna yerine Nancy Graves'in, İsa yerine ise Georgia O'Keffee'nin kafaları yerleştirilmişti. Sanat ve din tarihinde kadının arka planda kalmasını işleyen bu eser, "feminist sanat hareketinin en ikonik görüntülerinden biri" haline geldi."

O'Keeffe'den kalanların büyük bölümü kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Georgia O'Keeffe Vakfı'na devredildi. Bunların arasında çok büyük miktardaki eserleri, fotoğrafları, arşivsel malzemeler ile ressamın Abiquiú'daki evi ve kütüphanesi de bulunuyordu. 1997'de Santa Fe'de Georgia O'Keeffe Müzesi açıldı. Stüdyo olarak da kullandığı evi ise 1998'de National Historic Landmark tescillenerek Georgia O'Keeffe Home and Studio adı altında ve Georgia O'Keeffe Müzesi sahipliğinde açıldı.

1996'da United States Postal Service O'Keeffe anısına 32 sentlik hatıra pulu çıkarttı. 2013'te ise Armory Show'un yüzüncü yılı sebebiyle çıkarılan Amerika modern sanatı serisinde O'Keeffe'nin 1930 tarihli Black Mesa Landscape, New Mexico/Out Back of Marie's II eserinin olduğu bir pul da yer aldı.

Ocak 2006'da, bir archosaur türüne, "Ghost Ranch'in etrafındaki toprakların birçok resmini yaptığı ve burada bulunan kölofiz fosil yatağınına gösterdiği ilgi" sebebiyle Effigia okeeffeae ("O'Keeffe'nin Hayaleti") adı verildi.

1991'de PBS'te yayımlanan A Marriage: Georgia O'Keeffe and Alfred Stieglitz filminde O'Keeffe'yi Jane Alexander, Alfred Stieglitz'i Christopher Plummer canlandırdı. 2009'da Lifetime yapımı bir biyografik film olan Georgia O'Keeffe çekildi. Filmde Joan Allen O'Keeffe'yi, Jeremy Irons Alfred Stieglitz'i, Henry Simmons Jean Toomer'ı, Ed Begley Jr. Stieglitz'in erkek kardeşi Lee'yi ve Tyne Daly da Mabel Dodge Luhan'ı canlandırdı. Filmin ilk gösterimi 19 Eylül 2009'da yapıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.