Gıda Hattı

Georges Mathieu kimdir? Georges Mathieu hayatı

10 Haziran 2022, 16:25
Paylaş
Georges Mathieu kimdir? Georges Mathieu hayatı
Georges Mathieu kimdir? Eserleri ve soyut çalışmaları ile dikkat çeken Georges Mathieu hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Georges Mathieu biyografisi...

Georges Mathieu kimdir? Soyut kavramlar üzerine resimler çizen ressam Georges Mathieu hayatı ve tüm çalışmalarına dair detaylar...

Georges Mathieu biyografi

doğum; 27 Ocak 1921

ölüm; 10 Haziran 2012

mesleği; Fransız soyut ressam, sanat teorisyeni ve Paris'teki Académie des Beaux-Arts üyesiydi. O, gayri resmi bir akım olan Avrupa lirik soyutlamasının babalarından biri olarak kabul edilir

Georges Mathieu hayatı

Erken yaşam ve eğitim

Mathieu, 1921'de Boulogne-sur-Mer'de doğdu. Babası Adolphe Georges Mathieu, Barclays'de banka müdürü olarak çalışıyordu. Annesi Madeleine Durpe, ona çocukken çizim yapmayı öğretti. Aile, 38 Boulevard du Prince Albert'te şehrin surlarının yakınında yaşıyordu. 1933'te Mathieu'nun ebeveynleri boşandı ve Versay'daki teyzesinin bakımına verildi.

1927'den 1933'e kadar Boulogne-sur-Mer'de ve daha sonra Versay'daki Lycée Hoche'de çeşitli okullara gitti. Daha sonra Lille Üniversitesi'nde İngilizce ve hukuk okudu .

Mathieu, 1942'de Fransa'nın kuzeyindeki Douai lisesinde İngilizce öğretmeni olarak bir pozisyon aldı . Sonraki yıllarda, 1944'te Cambrai'de Amerikan Ordusu için tercüman olarak hizmet etti , Biarritz Amerikan Üniversitesi'nde ders verdi ve 1945-46 yılları arasında Istres'te öğretmenlik yaptı.

1942'de hobi olarak kartpostallardan İngiltere'nin figüratif resimlerini yaptı ( Oxford Street By Night ). Daha sonra 1944 yılında, estetik üzerine düşüncelerine şu kavramla başladı: resmin var olması için temsil etmesi gerekmez. Bu vahiy, Edward Crankshaw'ın okumalarından ve Joseph Conrad'ın çalışmalarını soyut bir edebiyat olarak yorumlamasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, ilk figüratif olmayan resmi olan Inception'ı gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Hatları

1947'de Paris'e yerleşti, American Express'i kullandı ve Lüksemburg Sarayı yakınında bir chambre de bonne kiraladı.

Mathieu daha sonra New York City ve Le Havre arasındaki hat üzerinde halkla ilişkilerden sorumlu United States Lines için çalıştı : işlevi, Le Havre ve Paris arasındaki hareketlerinde yolcuları karşılamak ve onlara eşlik etmekti. Bu pozisyon, Mathieu'nun prestijli bir müşteri kitlesine ulaşması ve ilk potansiyel müşteri ağını oluşturması için bir fırsattı. Salvador Dalí ile ilk kez bu vesileyle tanışır .

1953'ten 1963'e kadar, United States Lines Paris Revue'nin genel yayın yönetmeni olması önerildi. 15000 adet basılan bu yıllık dergi 1963'e kadar ücretsiz olarak dağıtılır: Mathieu'ya sanatsal ( John Cage, Pierre Boulez, Mark Tobey, Henry Miller ) ve bilim dünyasından ( John Cage, Pierre Boulez, Mark Tobey, Henry Miller) zamanın ünlüleriyle röportaj yapma fırsatı verdi. Albert Einstein, Norbert Wiener, Oskar Morgenstern )

İlk sergiler

1946'da Paris'teki Salon des moins de 30 ans sergisinde ilk soyut resimleri sergilendi. Wols , Jean-Michel Atlan, Hartung, Bryen, Riopelle ile ilk sanat grubu L' Imaginaire'i kurdu ve 16 Aralık 1947'de Galerie du Luxembourg'da on dört ressamla sergiler açtı. Serginin adı Lirik Soyutlamaya Doğruydu, ancak adı daha sonraydı. Pablo Picasso ve Jean Arp'ın eserlerinin varlığı nedeniyle değişti. Aynı yıl Salon des Réalités Nouvelles'de sergiliyor ve Salon des Surindépendants'da.

Grup daha sonra, Galerie Allendy'de sergilenen HWPSMTB'yi oluşturmak üzere Michel Tapié, Picabia ve François Stahly ile genişletildi. Figüratif resimlerin kısıtlamalarından arınmış bir sanatı destekledi ve Lirik Soyutlama kavramını tanımladı.

1948'de Amerikan ve Fransız avangard ressamlar arasındaki ilk karşılaşmayı başlattı: Bu vesileyle, Jackson Pollock ve Alton Tobey'in Amerikan soyutlamasının Fransız izleyicisine önemini ortaya koydu. 1952'de ilk büyük tuvallerini yaptı.

Tanıma

1957'den itibaren Japonya, ABD ve 1959'da Brezilya, Arjantin ve Ortadoğu'da gezip resim yaptı. Çalışmalarının restroktifleri 1959 gibi erken bir tarihte başladı.

Mathieu ve Simon Hantaï 1957'de Cérémonies commémoratives de la seconde condamnation de Siger de Brabant adlı bir dizi konferans düzenlediler. Üç hafta boyunca, çeşitli tartışmalar batı medeniyetlerinin temellerini, batı kültürünü şekillendiren büyük adamların ve devrimlerin rolünü sorguladı. 313'teki Milano Fermanı'ndan fizik ve felsefedeki çağdaş atılımlara kadar. Deneme yazarı TS Eliot , filozof Stéphane Lupasco ve bilim adamları gibi birçok bilim insanı bu konferanslarda yer aldı. Etkinliğe, 13. yüzyılda önemli bir rol oynayan filozof Siger de Brabant'ın adı verildi.

1965'te Mathieu, Galerie Charpentier'de yüzlerce tablo sergiledi. Bu etkinlik için Paris, Capitale des Arts'ı, mavi bir arka plan üzerinde ana renklere sahip dev bir tuval yaptı. Bugün, Galerie Charpentier'in duvarları, Paris'teki Sotheby's France, rue Faubourg Saint-Honoré'nin genel merkezine ev sahipliği yapıyor.

Grand Palais'te 1978'de açılan büyük bir retrospektif, prodüksiyonunun son on beş yılını kapsıyordu. Ocak-Mart 1978 arasında yürütülen yedi altı metre genişliğinde resim, özellikle bu durum için yapıldı.

Onur Lejyonu aldı ve Sanat ve Edebiyat Komutanı. Mathieu'nun eserleri artık dünya çapında 90'dan fazla müzede sergileniyor.

Filmografi

 • 1954: La Bataille de Bouvines, Robert Descharnes.
 • 1956: Le Couronnement de Charlemagne, Robert Descharnes.
 • 1959: La Saint-Barthelémy, ORTF Productions.
 • 1959: Hommage au Connétable de Bourbon, A. Rainer.
 • 1961: Georges Mathieu, J. Mousseau ve J. Feller.
 • 1965 : Paris, büyük sanatlar, ORTF Productions.
 • 1967: Georges Mathieu, F. Warin.
 • 1968 : Georges Mathieu, P. Lhoste ve G. Roze.
 • 1968 : Georges Mathieu, par les Analyzes Cinématographiques.
 • 1971: Georges Mathieu, L. Thorn.
 • 1971 : Georges Mathieu ou la fureur d'être, par Frédéric Rossif, TéléHachette.
 • 1979: Georges Mathieu, Daniel Lecomte, Antenne 2.
 • 1986: Georges Mathieu, Philippe Ducrest.
 • 1992 : Spectacle son et lumière donné en août 1992 dans la cour du Château de Boulogne-sur-Mer, Th. Choumitzky.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.