Gıda Hattı

George Grenville kimdir? George Grenville hayatı

14 Ekim 2021, 09:48
Paylaş
George Grenville kimdir? George Grenville hayatı
George Grenville kimdir? Siyasi ve özel yaşamı ile dikkat çeken George Grenville hayatı hakkında bilinmeyenleri sizler için hazırladık. George Grenville biyografi araştırması doğum günü olan bugün yapılmaktadır.

George Grenville kimdir? Devlet adamı olan George Grenville hayatı ve hakkında tüm merak edilenleri sizlere sunuyoruz.

George Grenville biyografi

doğum; 14 Ekim 1712

ölüm; 13 Kasım 1770

mesleği; Büyük Britanya Başbakanı pozisyonuna yükselen bir İngiliz Whig devlet adamıydı.

Grenville nüfuzlu bir siyasi ailede doğdu ve ilk olarak 1741'de Buckingham milletvekili olarak Parlamento'ya girdi. Lord Cobham ile ilişkili bir grup genç Parlamento üyesi olan Cobham's Cubs'tan biri olarak ortaya çıktı.

George Grenville kimdir?
George Grenville

George Grenville hayatı

1754'te Grenville , 1761'e kadar iki kez tuttuğu bir pozisyon olan Donanma Saymanı oldu . Ekim 1761'de hükümette kalmayı seçti ve yeni Avam Kamarası Lideri rolünü kabul ederek kayınbiraderi ve siyasi müttefiki William ile bir sürtüşmeye neden oldu. Pitt istifa etmişti. Grenville sonradan yeni Başbakan Lord Bute tarafından Kuzey Sekreteri ve Amirallik Birinci Lordu yapıldı. 8 Nisan 1763'te Lord Bute istifa etti ve Grenville Başbakanlık görevini üstlendi. Hükümeti, kamu harcamalarını kontrol altına almaya çalışmış ve iddialı bir dış politika izlemiştir. En iyi bilinen politikası Damga Yasası'dır. Grenville'in Amerika'daki kolonilere uzattığı, ancak Britanya'nın Amerikan kolonilerinde yaygın muhalefeti kışkırtan ve daha sonra yürürlükten kaldırılan Büyük Britanya'da uzun süredir devam eden bir vergi. Grenville, meslektaşları ve Kral ile giderek gerginleşen ilişkilere sahipti ve 1765'te George III tarafından görevden alındı ve yerine Lord Rockingham getirildi. Hayatının son beş yılında, Grenville bir grup destekçisini muhalefette yönetti ve Pitt ile halka açık bir uzlaşma düzenledi.

Erken yaşam

George Grenville, 14 Ekim 1712'de Wotton House'da doğdu. Richard Grenville ve Hester Temple'ın (daha sonra 1. Kontes Tapınağı ) ikinci oğluydu. Hepsi milletvekili olan beş kardeşten biriydi. Kız kardeşi Hester Grenville, önde gelen siyasi figür William Pitt ile evlendi. Ağabeyi Richard Grenville, daha sonra 2. Earl Tapınağı idi. Ailesi George Grenville'in avukat olmasını amaçlamıştı. Grenville, Eton College ve Christ Church, Oxford'da eğitim gördü ve 1736'da baroya çağrıldı.

Stowe House, Buckinghamshire, Cobham fraksiyonunun siyasi üssü. 1749'da mülkün mülkiyeti Grenville'in kardeşi Richard'a geçti.
1741'de Buckingham'ın iki üyesinden biri olarak Parlamento'ya girdi ve ölümüne kadar yirmi dokuz yıl boyunca bu ilçeyi temsil etmeye devam etti. Muhalefet siyasetinin belirsizlikleri için umut verici görünen bir hukuk kariyerinden vazgeçtiği için hayal kırıklığına uğradı.

Parlamentoda, Sir Robert Walpole'a karşı çıkan "Boy Patriot" partisine üye oldu. Özellikle, George Grenville, kardeşi Richard, William Pitt ve Cobham'ın Yavruları olarak bilinen George Lyttelton'ın da dahil olduğu bir fraksiyonun lideri olan Lord Cobham'ın himayesinden keyif aldı.

George Grenville kimdir?
George Grenville

Yönetime Katılıyor

Aralık 1744'te Henry Pelham yönetiminde Amirallik Lordu oldu. Kardeşi Richard ve (1754'te kayınbiraderi olan) William Pitt ile Pelham'ı otoritesine isyan ederek ve işlerini engelleyerek onları terfi ettirmeye zorlamak için ittifak kurdu . Haziran 1747'de Grenville, Hazine Lordu oldu.

1754 yılında Grenville Donanma Saymanı ve Danışma Meclisi Üyesi yapıldı. Pitt ve diğer birkaç meslektaşı ile birlikte, 1755'te gereksiz yere maliyetli olduğuna ve İngiltere'yi Kıta Avrupası anlaşmazlıklarına sürükleyeceğine inandıkları Rusya ile yakın tarihli bir sübvansiyon anlaşması hakkındaki bir tartışmada hükümet aleyhine konuştuktan ve oy verdikten sonra görevden alındı. Avrupa'daki karışıklıklara karşı çıkmak, Patriot Whig düşüncesinin temel taşıydı.

O ve Pitt muhalefete katılarak Newcastle hükümetine nutuk çektiler. Grenville ve Pitt, hükümetin tercih ettiği Hessian paralı askerlerinin konuşlandırılmasından ziyade ek güvenlik sağlamak için bir İngiliz milis gücünün kurulmasını savundu. Minorka'nın kaybedilmesinin ardından askeri durum kötüleştiğinden, hükümet 1756 sonbaharında istifa etmek zorunda kalana kadar giderek zayıfladı.

Pitt daha sonra Devonshire Dükü tarafından yönetilen bir hükümet kurdu. Grenville, daha prestijli ve kazançlı Paymaster of the Forces görevini almayı umduğu için büyük bir hayal kırıklığı olan Donanma Saymanlığı görevine geri döndü. Bu, Grenville'in, Pitt ve diğerlerinin, kendisinden daha yetenekli olmadığını düşündüğü erkekler lehine pozisyonlar için onu geçtiği bir dizi daha önceki küçümsemelere ekledi. O andan itibaren Grenville, Pitt'e karşı artan bir kırgınlık hissetti ve şimdi her ikisi de Pitt'e karşı olan genç Galler Prensi ve danışmanı Lord Bute'ye daha da yakınlaştı.

1758'de, Donanma Saymanı olarak, denizcilerin ücretlerini ödemek ve denizdeyken ailelerini desteklemek için daha adil bir sistem kuran ve etkinliği için olmasa da insanlığı için övülen bir yasa tasarısı sundu ve taşıdı. İngiliz zaferleri sırasında, özellikle de kredinin üyesi olduğu hükümete ait olduğu 1759 Annus Mirabilis'te görevde kaldı. Ancak yedi yaşındaki oğlu uzun bir hastalıktan sonra öldü ve Grenville Wotton'daki kır evinde onun yanında kaldı ve nadiren Londra'ya geldi.

1761'de Pitt, İspanya ile savaş sorunu üzerine istifa ettiğinde ve daha sonra Lord Bute yönetiminde Avam Kamarası Lideri olarak görev yaptı. Grenville'in rolü, Pitt ve destekçilerinin hükümete aktif olarak karşı çıkmalarını önlemek için, Pitt ile yakından ilişkili birini hükümete dahil etme girişimi olarak görülüyordu. Ancak, yakında Grenville ve Pitt arasında çatışmaya yol açtı. Grenville de uygun bir aday olarak görülüyordu, çünkü dürüstlüğüyle ün kazanması, bağımsız milletvekilleri arasında sadakat ve saygı duyması anlamına geliyordu.

Kuzey Sekreteri

Lord Bute , 1762-1763 yılları arasında Grenville'in hizmet ettiği ve daha sonra başarılı olduğu Başbakan
Mayıs 1762'de Grenville, Yedi Yıl Savaşı'nı sona erdirmek için tasarlanan Fransa ve İspanya ile müzakerelerde giderek daha sert bir tavır aldığı Kuzey Sekreteri olarak atandı.

Grenville, İngiliz fetihlerinin geri dönüşü karşılığında çok daha fazla tazminat talep ederken, Bute sonunda Paris Antlaşması'nın temelini oluşturan daha cömert bir pozisyonu tercih etti. Buna rağmen, Grenville, barış anlaşmasına muhalefetlerinde ondan daha fazla vokal olan eski siyasi müttefiklerinden ziyade Bute ile ilişkilendirilmişti. Ekim'de Amiralliğin Birinci Lordu oldu. Henry Fox, Avam Kamarası Lideri olarak devraldı ve barış anlaşmasını parlamento aracılığıyla zorladı.

Bute'nin pozisyonu, son derece popüler olmadığı için giderek daha fazla savunulamaz hale geldi ve bu da istifasını George III'e birkaç kez teklif etmesine yol açtı. George III isteksizce sonunda Bute'nin istifasını kabul etti ve ondan kişisel olarak hoşlanmamasına rağmen Grenville'in halefi olması gerektiğini kabul etti. Nisan 1763 yılında Grenville oldu Birinci Hazine Lordu ve maliye bakanı Henry Fox işi reddeden sonraki ilk Bakanı olarak Bute başarılı.

Başbakan

Grenville ilk icraatı kovuşturma oldu John Wilkes içinde yayınladığı için Kuzey İngiliz gazetesi Nisan 1763 23 yapılan Kral' George III konuşmasını tezyif bir makale Wilkes 'için dava edildi kışkırtıcı iftira bir sonraki' ve düello bir Grenville destekçisi Samuel ile Martin, Fransa'ya kaçtı. Wilkes daha sonra Middlesex seçim bölgesi tarafından seçildi ve yeniden seçildi. Parlamentoya girmesi sürekli olarak reddedildi ve birbirini takip eden birkaç hükümet için bir sorun olduğunu kanıtladı.

Britanya Yedi Yıl Savaşı'nın masraflarından kurtulmaya çalışırken ve şimdi Amerikan kolonilerindeki İngiliz ordusu için ciddi bir finansman ihtiyacı içindeyken, Grenville'in en acil görevi ulusun mali durumunu düzeltmekti. Ayrıca 1763'te Kuzey Amerika'da patlak veren Pontiac İsyanı'nın sonuçlarıyla da uğraşmak zorunda kaldı. Yönetiminin öne çıkan önlemleri arasında John Wilkes'in yargılanması ve 1765 tarihli Amerikan Pul Yasası'nın kabul edilmesi yer alıyordu . Amerikan kolonileri ile Büyük Britanya arasındaki yabancılaşma.

George Grenville kimdir?

Damga Yasası

Grenville'in üzerinde "Miss America Stamp doğdu, 1766 öldü" yazılı bir çocuğun tabutunu taşıdığı bir cenaze olarak Pul Yasası'nın yürürlükten kaldırılmasını tasvir eden karikatür (Kafataslar, 1715 ve 1745 İskoç İsyanlarına atıfta bulunur)

Grenville yönetiminin daha belirgin önlemlerinden biri, Grenville'in o yılın Kasım ayında yürürlüğe giren Damga Yasasını yazdığı Mart 1765'te gerçekleşti. Belgelerin ve gazetelerin Londra'dan gelen ve İngiliz para birimiyle ödenmesi gereken kabartmalı bir damga pulu taşıyan damgalı kağıda basılmasını gerektiren Amerika'daki kolonilere uygulanan münhasır bir vergiydi. Genel bir öfkeyle karşılandı ve Amerika'daki kolonilerde halkın itaatsizlik ve ayaklanma eylemleriyle sonuçlandı.

Dış politika

İspanya ve Fransa ile olan anlaşmazlıklarda Grenville, daha sonra savaş gemisi diplomasisi olarak tanımlanacak olanı konuşlandırarak İngiliz hedeflerini güvence altına almayı başardı. Onun yönetimi sırasında İngiltere'nin uluslararası izolasyonu arttı, İngiltere diğer büyük Avrupa güçleriyle ittifaklar sağlayamadı, sonraki hükümetlerin tersine çeviremediği bir durum İngiltere'nin Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında büyük bir müttefik olmadan birkaç ülkeyle savaşmasına neden oldu .

Görevden alınma

Kral, bir bakanlık kurarak Pitt'i kurtarmaya ikna etmek için çeşitli girişimlerde bulundu, ancak başarılı olamadı ve sonunda Lord Rockingham'a başvurdu. Rockingham görevi kabul etmeyi kabul ettiğinde, kral Temmuz 1765'te Grenville'i görevden aldı. Bir daha asla görevde kalmadı.

Ona "nazik çoban" lakabı verildi çünkü 1763 tarihli Elma Şarabı Yasası tartışması sırasında, eğer yeni vergiyi "nerede" koyacağını birisinin kendisine söylemesi gerektiğini tekrar tekrar sorarak Evi sıkmıştı. Elma şarabı koymak. Pitt, ( Boyce'un ) popüler melodisinin havasını ıslıkla çaldı Nazik Çoban, söyle bana nerede ve Ev güldü. Evin şekillerini bilmekte veya idari ayrıntılara hakim olmakta ondan çok az kişi geçse de, insanlarla ve işlerle uğraşırken incelikten yoksundu.

Daha sonra kariyer

Pitt tarafından 1766 ve 1768 yılları arasında Chatham Bakanlığı'na karşı aktif bir muhalefet döneminden sonra , Grenville son birkaç yılında yaşlı bir devlet adamı oldu - Avam Kamarası'ndaki herhangi bir hizip veya parti ile ilişkilendirilmekten kaçınmaya çalıştı. 1768 Genel Seçimlerinde çekirdek taraftar grubunun yeniden seçilmesine nezaret edebildi. Takipçileri arasında Robert Clive ve Lord George Sackville vardı ve ağabeyi Lord Temple'dan destek aldı.

1768'in sonlarında Pitt ile uzlaştı ve ikisi güçlerini birleştirdi ve Pitt'in hükümetten istifa etmesiyle 1761'de bozulan ortaklığı yeniden birleştirdi. Grenville, Middlesex seçim anlaşmazlığı sırasında muhalefeti harekete geçirmede başarılı oldu.

Grenville, John Wilkes'ı ve matbaacıları ve yazarları, haftalık bir dergi olan "The North Briton"da Kral III. Davayı kaybettikten sonra Grenville, eylemi basını susturma veya kontrol etme girişimi olarak gören halktan iyiliğini kaybetti.

Kişisel olarak Wilkes'e karşı olmasına rağmen, Grenville hükümetin kendisini Avam Kamarası'ndan alıkoyma girişimini anayasaya aykırı olarak gördü ve prensipte buna karşı çıktı.

Fransızların 1768'de Korsika'yı işgal etmesinin ardından Grenville, Korsika Cumhuriyeti'ne İngiliz desteği göndermeyi savundu. Grenville, Grafton Hükümeti'nin müdahale etmedeki başarısızlığını eleştirdi ve böyle bir zayıflığın Fransızları cesaretlendireceğini düşündü. Avam Kamarası'nda "Savaşa girme korkusuyla savaşı kaçınılmaz kılacaksınız" dedi.

1770'de Grenville, hükümetin güçlü muhalefetine rağmen, on sekizinci yüzyılın önemli bir sorunu olan çekişmeli seçimlerin sonuçlarıyla ilgili bir yasa tasarısını yasalaştırdı.

Grenville 13 Kasım 1770'de 58 yaşında öldü. Ölümünden sonra kişisel takipçileri bölünerek Lord North hükümetine katıldı. Uzun vadede Grenvilliler , 1784'ten Başbakan olarak görev yapan ve 1806'daki ölümüne kadar İngiliz siyasetine egemen olan genç William Pitt tarafından yeniden canlandırıldı. Grenville'in kendi oğlu William Grenville, daha sonra kısaca Başbakan olarak görev yaptı. Grenville, Buckinghamshire'daki Wotton Underwood'a gömüldü

George Grenville'in otopsisi, daha sonra Hunterian Müzesi olan koleksiyonundaki örnekleri koruyan John Hunter tarafından gerçekleştirildi . İngiltere Kraliyet Cerrahlar Koleji tarafından yayınlanan bu örneklerin sonraki analizi, George Grenville'in ölümü sırasında Multipl miyelomdan etkilendiğini göstermektedir.

Eski

Nispeten az sayıda başbakandan biriydi (diğerleri arasında Henry Pelham, Genç William Pitt, Henry Campbell-Bannerman , Bonar Law, Ramsay MacDonald, Neville Chamberlain, Sir Winston Churchill, George Canning, Spencer Perceval, William Ewart Gladstone, Edward Heath vardı. John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron ve Theresa May ) asilliğe asla katılmayanlar .

Quebec, Grenville kasabası, George Grenville'in adını almıştır. Kasaba için adaşı açmak olduğunu Grenville orojeni, montaj süperkıtasının ile ilişkili uzun ömürlü Mesoproterozoyik dağ bina olay Rodinia. Onun kaydı, Kuzey Amerika kıtasının önemli bir bölümünü, Labrador'dan Meksika'ya ve İskoçya'ya kadar uzanan belirgin bir orojenik kuşaktır.

Aile hayatı

1749'da Grenville, Sir William Wyndham'ın kızı ve Somerset Dükü'nün torunu Elizabeth Wyndham (1719 - 5 Aralık 1769) ile evlendi. Somerset evliliklerini onaylamadı ve sonuç olarak Elizabeth'e vasiyetinde sadece küçük bir miktar bıraktı.

Çiftin dört oğlu ve dört kızı vardı. (Bir rivayette beş kızı olduğu belirtilmektedir.)

Richard Grenville (1759 öldü), genç yaşta öldü
George Nugent-Temple-Grenville, Buckingham 1 Marki (17 Haziran 1753 - 11 Şubat 1813), 1 Buckingham Dükü ve Chandos'un babası
Charlotte Grenville ( c.  1754 - 29 Eylül 1830), 21 Aralık 1771'de 4. Baronet Sir Watkin Williams-Wynn (1749-1789) ile evlendi ve altısı yetişkinliğe kadar hayatta kalan sekiz çocuğu oldu.
Thomas Grenville (31 Aralık 1755 - 17 Aralık 1846), milletvekili ve kitapsever , evlenmeden öldü
Elizabeth Grenville (1756 24 Ekim - 21 Aralık 1842), evli (ikinci eşi olarak) John Proby, Carysfort 1 Earl (1751-1828), 12 Nisan 1787 tarihinde ve üç kızı vardı
William Grenville, 1 Baron Grenville (25 Ekim 1759 - 12 Ocak 1834), daha sonra Başbakan
Catherine Grenville (1761 - 6 Kasım 1796), 19 Haziran 1780'de Richard Griffin, 2. Baron Braybrooke ile Richard Neville-Aldworth (1750-1825) ile evlendi ve dört çocuğu oldu.
Hester Grenville (1767'den önce - 13 Kasım 1847), 10 Mayıs 1782'de 1. Earl Fortescue olan Hugh Fortescue ile evlendi ve dokuz çocuğu oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.