Gıda Hattı

Genleri değiştirilen hayvanların sosyal davranışları değişti!

28 Mayıs 2022, 19:00
Paylaş
Genleri değiştirilen hayvanların sosyal davranışları değişti!

CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemi ile bir canlının genetik kodları hassas bir şekilde değiştirilebilir. Bu yöntemin hayvanların sosyal davranışlarına etkisini inceleyen araştırmacılar, şaşırtıcı bir sonuçlar karşılaştı.

CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemi hastalıkları iyileştirmek ve genetik hataları düzeltmek için kullanılabilir.

Şimdilerde bilim insanları aynı yöntemi hayvan davranışlarını değiştirmek için kullandı. Elde edilen sonuçlar ise bilim insanlarını şaşırttı…

Araştırmadan elde edilen sonuçlar PNAS dergisinde yayınlandı.

Çalışmada CRISPR, vazopresin hormonu tarafından aktifleştirilen Avpr1a reseptörünü devre dışı bırakmak için bir grup farede kullanıldı. Vazopresin, bağ kurma, işbirliği, iletişim, baskınlık ve saldırganlık gibi sosyal eylemlerle ilişkili bir hormon.

Araştırma ekibi, Avpr1a reseptörü eksikliğinde sosyal iletişimin ve saldırgan davranışların azalmasını bekliyordu.

Beklenenin tam tersi oldu!

Ancak tam tersi oldu ve bu işlemin yapıldığı farelerde sosyal iletişimin arttığı ve saldırganlık gösterdiği belirlendi. Saldırganlıkta, normalde söz konusu olan cinsiyet farklılıkları da ortadan kalktı, her iki cinsiyetten fareler aynı cinsiyetten diğer bireylere karşı yüksek düzeyde saldırganlık gösterdi.

Hamsterlar bazen deneylerde, sosyal organizasyonlarının insanlara benzemesi sebebiyle, insanlarda çıkabilecek sonuçların anlaşılması için kullanılır. Stres tepkileri de insanlara benzerdir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi stresli olduklarında kortizol hormonu üretirler.

Bu da, araştırmada özetlenen ilginç sonuçların potansiyel olarak insanlar için geçerli olabileceği anlamına gelir. Elde edilen veriler bilim insanlarına genlerin, diğer insanlara nasıl davrandığımızı kontrol etmek için beynimizdeki sinir ağlarıyla nasıl etkileşime girdiği konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.