Gıda Hattı

Genetik hastalıklara yakalanma riski yaşlandıkça düşüyor

30 Ekim 2021, 11:01
Paylaş
Genetik hastalıklara yakalanma riski yaşlandıkça düşüyor

Yaşlandıkça, bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyona yanıt vermede daha yavaş hale geldiği ve bizi daha fazla hastalanma riskiyle karşı karşıya bıraktığı yaygın olarak biliniyor. 

Ancak  Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, genetik hastalıkların gelişmesinde durumun tam tersi olduğunu açıklıyor. Aslında yaşla birlikte genetik hastalıklara yakalanma riskimizin azaldığı ortaya konuluyor.

Her birimiz genlerimizin yarısını babamızdan, yarısını da annemizden miras alıyoruz. Genlerimiz, saç rengimizden boyumuza kadar görünüşümüzde ve gelişimimizde büyük rol oynuyor. Ama aynı zamanda kanser ve kalp hastalığı gibi her türlü hastalığa yakalanma riskimizi de etkiliyor.

Farklı hastalıklar bir kişinin yaşamı boyunca farklı risk kalıpları gösterse de, yüksek tansiyon, cilt kanseri ve tiroid hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanma genetik riskinin erken yaşlarda zirve yaptığını ve daha sonra bireyler büyüdükçe düştüğü belirtiliyor.

Oxford'daki araştırma ekibi, 500.000 kişiden alınan ve UK Biobank'ta depolanan genomik verileri kullanarak, genetiğimizle bağlantılı 24 yaygın hastalığı görülme olasılığının daha yüksek olduğu yaş aralıklarını açıkladılar.

Bu ilişki hala araştırılıyor!

Araştırmanın başındaki Profesör Gil McVean, “Çalışmamız, genetiğin bir hastalığa yakalanma riskinizi nasıl etkilediğinin yaşam boyunca değiştiğini gösteriyor” diyor. "Birçok hastalık için, genetik faktörler, yaşamınızın erken döneminde bir hastalığa yakalanıp yakalanmayacağınızı belirlemede en önemli faktördür, oysa yaşlandıkça diğer faktörler riske hakim olmaya başlar." diye ekliyor.

Şu anda, durumun tam olarak neden böyle olduğu bilinmiyor. Araştırmacılar, bir kişinin genleri ve çevreleri arasındaki bu tür etkileşimlerin, bir hastalığa yakalanmalarına yol açan bilinmeyen süreçler olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, bu ilişkiyi daha fazla inceleyerek, yaşın bir kişinin genleri nedeniyle bir hastalık geliştirme riskini nasıl etkilediğine dair daha derin bir anlayış geliştirmeyi umuyorlar.

Bu ilişki bilim insanlarının bir bireyin nihayetinde belirli bir koşulla hastalanıp hastalanmayacağı konusunda daha doğru tahminlerde bulunmalarına yardımcı olabilmeye imkan tanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.