Gıda Hattı

Genetik 2007ye Damgasını Vurdu

26 Aralık 2007, 18:10
Paylaş

Genetik, 2007’de en önemli bilimsel gelişmelerin kaydedildiği alan oldu. Bilim dünyasının önemli yayınlarından Amerikan Science dergisi, kök hücre alanındaki araştırmaları da "çığır açıcı önemde" değerlendirdi.

Bilim dünyasının önde gelen yayın organlarından Amerikan Science dergisi, 2007'nin en önemli bilimsel gelişmesi olarak, genetik alanında kaydedilen son gelişmeleri belirledi.

Amerikan Bilimsel İlerleme Derneği (AAAS) tarafından yayımlanan ve bilim dünyasının en prestijli yayınları arasında kabul edilen haftalık Science dergisine göre insanların genetik yapısındaki farkları ortaya koyan bilimsel araştırmalar 2007’nin en önemli buluşu oldu. Tek nukleotid Polimorfizmi yani kısaca SNP adı verilen “Single Nucleotide Polymorphism”, bir insanın DNA sekansında oluşabilecek küçük değişiklik ya da varyasyonları tanımlamakta kullanılıyor. Uzmanlar, bu alanda önemli insandan insana büyük farklılıklar belirledi.

Kök hücre araştırmalarında devrim

Science dergisi Japon ve Amerikalı bilim insanları tarafından geliştirilen ve insan derisi hücrelerini kök hücreye dönüştüren yöntemi yılın en önemli ikinci bilimsel olayı seçti.

Hasta doku veya organların değiştirilmesinde devrim sayılabilecek buluş, hastanın genetik şifresine göre kök hücre yaratma imkanı sağlıyor ve böylece hastanın dokuyu reddetme riski ortadan kaldırıyor. Yeni teknikte, genetik açıdan değiştirilmiş yetişkin hücreler, kök hücreler kadar esnek hale getirilebiliyor.

Geliştirilen yeniliğin kök hücre araştırmalarıyla ilgili birçok çekinceyi ortadan kaldırması bekleniyor.

Silisyumun tahtı sallanıyor

Dünya atmosferinin düzenli olarak maruz kaldığı aktif galaktik çekirdeklerin yaydığı kozmik ışınlar üzerine yapılan araştırmalar, bilimsel alanda 2007’de kaydedilen en önemli gelişmeler arasında sayıldı.

Science dergisi jürisi, metalürji alanında ortaya çıkarılan bir başka önemli gelişmeyi de 2007’nin en önemli bilimsel olayları arasına dahil etti. Metaloksit işlemede geliştirilen yeni teknik, şimdiye kadar silisyumun kullanıldığı birçok işlemin yerini başka metallerin almasını sağlıyor.

Hareket ettirilen bir elektrik yükünün manyetik alandan 90 derece saptırılmasına Hall efekti adı veriliyor. Kuantum fiziğinin bu önemli kavramı 2007 yılı içinde yapılan deneylerle doğrulandı. Elektronların zaman zaman bazı manyetik alanlarda öngörülemeyen davranışlarının tanımlanması, yılın bilimsel olayları arasında kabul edildi.

Yeni aşılar geliyor

Uzmanlar, insanın bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahip T hücreleriyle ilgili önemli noktalara açıklık getirdi. Virüs ve tümörlere karşı yeni aşıların geliştirilmesini sağlayacak yeni buluş da Science dergisinin en önemli bilimsel olaylar listesinde sıralandı.

Beyinde limbik sistemle ilgili ana merkezlerden birini oluşturan hipokampüsün hafıza kaydı açısından taşıdığı önemi, insanlar ve fareler üzerinde yapılan araştırmalar kesinleştirdi. Science dergisi bu gelişmeyi de 2007’nin en önemli olayı seçti.

Bilgisayarı dama oyununda yenilmez yapan Chinook isimli yazılım, 2007’nin bir başka yılın bilimsel gelişmesi oldu. Kanada’daki Alberta üniversitesinden uzmanlar, 500 milyar kere milyar kombinasyonun tamamını yükledikleri bilgisayarı “bileği bükülmez” hale getirdiler.

Nature’in seçimi

Bilim dünyasının bir başka ünlü yayın organı, İngiliz Nature dergisi de 2007’yi değerlendirirken Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası İklim Değişimi Kurulu’na bilimsel haber kategorisinde “en önemli çıkış” ödülünü layık gördü. İklim Değişimi Kurulu’nun başkanı, Hintli çevreci Rajendra Paçauri derginin kapağında yer aldı. Nature dergisi, “yılın metodu” dalında da genetik araştırmalarda kullanılan yeni yöntemleri seçti.www.dw-world.de/Nihat Halıcı

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.