AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Genetiği değiştirilmiş bakteri içeren burun damlaları, ölümcül hastalıktan koruyabilir!

Genetiği değiştirilmiş bakteri içeren burun damlaları, ölümcül hastalıktan koruyabilir!
17 Temmuz 2021, 09:38

Yapılan bir araştırma, genetiği değiştirilmiş ‘faydalı’ bakterileri içeren burun damlalarının en tehlikeli ve en yaygın görülen menenjite karşı koruyabildiğini gösterdi.

26 gönüllü ile yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar, Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, bakterilerin 28 günün sonunda tüm katılımcıların burnunda, 90 günün sonunda %86’sının burnunda bulunduğu belirlendi. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık tepkisi de oluşturdu.

Enfeksiyona karşı bu kolay ve hızlı korumanın, diğer bakteri ve hastalıklara da uygulanabileceği bildirildi.

Southampton Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Robert Read, “Bu çalışma, genetiği değiştirilmiş ‘dost’ bakteriler kullanarak insanları ağır hastalıklardan korumanın mümkün olduğunu gösterdi. Bunun, gelecekte insanları birçok hastalıktan korumak için kullanılan başarılı ve popüler bir yöntem olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Burun damlalarının hedef aldığı Neisseria meningitidis bakterisi, yetişkinlerin %10’unun burun ve boğazında doğal olarak bulunur. Bazı vakalarda kana karışarak menenjit gibi ölümcül olabilecek sorunlara yol açar.

Araştırmacılar bu çalışma kapsamında, yine burunda doğal olarak bulunan N. lactamica, adlı bir bakterinin genetiği değiştirilmiş versiyonunu kullandı. Bu bakterinin, menenjite yol açan bakterinin yerleşmesini engelleyici etki gösterdiği önceki çalışmalarla gösterilmişti.

| Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ABD'de doğaya bırakıldı! |

genetiği düzenlenmişMenenjit bakterisinin geni diğer bakteriye eklendi!

Bu dost canlısı bakterinin, zararlı menenjit bakterisi yerine yerleşmesini sağlamak tek başına yeterli bir fikir değildi. Araştırmacılar, menenjit bakterisinde bulunan, burundaki hücrelere tutunmasını sağlayan yapışkan yüzey proteini genini, zararsız olan N. Lactamica’ya ekledi.

Böylece, menenjit bakterisinde bulunan bu protein, zararsız bakteri tarafından vücudun bağışıklık sistemine tanıtıldı. Burun damlası ile verilen bu genetiği değiştirilmiş bakteri sayesinde vücudun menenjite karşı bağışıklık kazanması sağladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.