Gıda Hattı

Genel sağlık sigortası prim borcu olanları sevindiren haber! Siliniyor...

19 Kasım 2021, 12:50
Paylaş
Genel sağlık sigortası prim borcu olanları sevindiren haber! Siliniyor...

Genel sağlık sigortası (GSS) ile ilgili gelir testi yaptırıp prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için yapılandırma fırsatı sürüyor. Genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları SGK tarafından otomatik olarak yapılandırıldı. Daha önce hiç gelir testine girmeyenlerin GSS prim borçları birikmişse 30 Kasım tarihine kadar gelir testine başvurmaları gerekiyor. Genel sağlık sigortası prim borçları silinecek ve prim borçları devlet tarafından ödenecek.

Genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları için ay sonuna kadar süre var. Bu sürede gelir testine girmesi gerekli olduğu halde girmeyenler borcunu sildirebilir, gelir testi yaptırıp prim ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı devam ediyor. İşte ayrıntılar...

Bu süre içerisinde gelir testine girmesi gerekli olduğu halde girmeyenler borcunu sildirebilir, gelir testi yaptırıp prim ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı halen devam ediyor.

Milliyet'ten Cem Kılıç'ın yazısı şu şekilde: Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanların borçları SGK tarafından otomatik olarak yapılandırıldı. Bu kişiler E - Devlet üzerinden borçlarının ödeme günlerini takip edebilirler.

Asgari ücret ne zaman belli olacak?

Asgari ücret ne zaman belli olacak?

Asgari ücret belirlemesi için 3 farklı belirleme senaryosu

Dolayısıyla bu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır hale gelecekler. Bu nedenle borç sildirmek için bu tarihin kaçırılmaması çok önemli.

Genel sağlık sigortası

EMEKLİLER VE DUL VE YETİM AYLIĞI OLANLAR... Sigortalı çalışanlarla SGK’dan aylık veya gelir alanlar, yani emekliler ve dul yetim aylığı alanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler genel sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar. Emekliler ve dul yetim aylığı alanlar prim ödemeksizin, çalışanlar ise brüt maaştan kesilen ve işveren tarafından ödenen primler sayesinde sağlık hizmeti alabiliyorlar.

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN KİŞİLER Sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak ifade edilen kişiler şunlardır;

Sigortalının eşi. Eşi çalışan kadın veya erkek hangi yaşta olursa olsun kendisi çalışmasa bile evli olduğu müddetçe eşi üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanabilir.

18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar.

AGİ

AGİ

AGİ

GELİR TESTİ ŞARTLARI Sigortalılar, SGK’dan aylık veya gelir alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler primleri ödendiği için sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Diğer yandan hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için iki yol izlemeleri gerekiyor. Bu durumdaki kişiler yaşadıkları hanedeki kişi başına düşen gelir 2021 yılı için 1.192,5 TL’nin altındaysa gelir testi yaptırarak bu durumu kayıt altına aldırıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

PRİMLERİNİ DEVLET ÖDEYECEK Bu durumdaki kişilerin primlerini devlet ödüyor. Dolayısıyla hiçbir sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumdaki kişiler prim ödemeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. Hane içindeki kişi başına düşen gelirin 1.192,5 TL’den fazla olan kişiler, 2021 yılı için 107,33 TL aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

para

Memur ve memur emeklisi maaş zammı ne kadar olacak

Memur ve memur emeklisi maaş zammı ne kadar olacak

Memur ve memur emeklisi maaş zammı ne kadar olacak

Küçük esnaf ve sanatkarın önemli bölümü ay içi sabit masraflarını çıkartıp, zaruri harcamalarını yaptıktan sonra kalan parayla prim ödüyor. Dolayısıyla da prim ödemelerinde gecikme oluyor. Bazen de bu kişilerin muhasebecileri prim ödemelerini geciktirebiliyor. Bu durumlarda da sağlık hizmetlerinden yararlanma noktasında sorunlar yaşanabiliyor.

Tarım kredisi başvuru şartları

GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLAR 9 Haziran 2021 tarihinden önce GSS tescili yapılmış olup, gelir testi yaptırmamış olanlar, gelir testi için 30 Kasım 2021 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirler.

para

Gelir testi sonucu her türlü gelirlerinin, aynı hanede yaşayan aile içindeki kişi başına düşen aylık tutarının brüt asgari ücretin üçte birinden 1.192,50 TL’den az olması halinde tahakkuk ettirilen GSS prim borçları tescil tarihi itibarıyla silinecek ve borçtan kurtulacaklar. Bundan sonraki süreçte, sigortalı olarak çalışmadıkları ve genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılmadıkları sürece primleri devlet tarafından karşılanmak suretiyle sağlık yardımı alacaklar.

para

BORCU SİLİNMEYENİN FAİZİ SİLİNECEK SGK prim borcu yapılandırmasında başvuru süresi 30 Eylül’de sona ermiş olmakla birlikte, GSS prim borcu olanların gecikme cezası ve zammından kurtulmaları hâlâ mümkün.

para

30 Kasım’a kadar başvuru yapanların borcu silinmezse yani gelir testi sonucuna göre prim ödemeleri gerektiği belirlenirse bu durumda da borçlarının faizleri silinecek ve taksitli ödeme imkanı elde edecekler.

Ziraat Bankası tarla kredisi

Genel sağlık sigortası prim borcu olanları sevindiren haber! Siliniyor...

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.