Gıda Hattı

Gençler kirli suları mısır koçanıyla temizleme projesiyle Türkiye’yi temsil edecek!

16 Temmuz 2019, 12:00
Paylaş
Gençler kirli suları mısır koçanıyla temizleme projesiyle Türkiye’yi temsil edecek!

Manisalı lise öğrencileri, Gediz Nehri'ndeki kirliliği önlemeye yönelik mısır koçanından yola çıkarak hazırladığı proje, Paraguay’da düzenlenecek olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. Öğrenciler su kirliliğini temizlemede yüzde 95 başarı sağlanan projelerini yaygınlaştırarak dünya üzerindeki tüm kirli suları temizlemeyi hedefliyor.

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 11’nci sınıf öğrencileri Yiğit Efe Turhan ve Azra Duru Alkış; Fen Bilgisi Öğretmeni Selman Ülker ile hazırladıkları projeleriyle küresel su kirliliği sorununa çözüm getirdi.

Gediz Nehri’nin kirliliğinden ilham aldılar

Manisa’nın ortasından geçen Gediz Nehri’nin kirliliğinden ilham alan öğrenciler, projelerinde daha önce dünya üzerinde hiç denenmemiş ve ülkemizde organik atık olan mısır koçanlarını kullandı.

İlk olarak mısır koçanlarını küçülten öğrenciler, daha sonra mısır koçanlarını laboratuvar koşullarında aktif karbona dönüştürdü. Oluşturulan aktif karbonu farklı derişimlerdeki metilen mavisi çözeltileriyle karıştıran öğrenciler, UV-VIS spektrofotometre cihazı yardımıyla aktif karbonun adsorbans değerlerini ölçtü.

Yapılan ölçümlerin sonucunda mısır koçanından elde edilen aktif karbonun sulardaki boyar maddeleri tutma özelliğinin olduğu belirlenmesinin yanı sıra; projenin sudaki kirliliği de yüzde 95 önlendiği bilimsel olarak kanıtlandı. Öğrenciler ‘Mısır koçanından elde edilen aktif karbonun sulardaki boyar madde giderimin de kullanılabilirliği ve farklı ortamların adsorpsiyona etkisi projesi’ ile 2020 yılında Paraguay’da düzenlenecek olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.