Gıda Hattı

Gençler gazetecilerden çok YouTuberlara güveniyor!

29 Kasım 2020, 09:00
Paylaş
Gençler gazetecilerden çok YouTuberlara güveniyor!

Teknolojinin ve internetin hayatlarımızı kökten değiştirdiği bu dönemde doğan neslin ne kadar farklı olduğu hep söyleniyor. Şimdilerde, gençlerin gazetecilerden çok YouTuberlara güvendiği ortaya çıktı…

Yapılan yeni bir ankete göre 20 yaşın altındaki gençler, gündemi takip etmek için haber ajansları yerine YouTube ve diğer sosyal medya platformlarını tercih ediyor.

SurveyMonkey ve Common Sense Media sponsorluğunda yapılan ankete 1000’in üzerinde genç katıldı. Katılımcılar eski ve köklü haber kuruluşları ve gazeteler yerine, haber almak için YouTube’u tercih ettiklerini söyledi.

Komplo teorilerinin ve birçok alandaki yanlış bilgilerin YouTube’da ne kadar yaygın olduğunu düşündüğümüzde, anketten elde edilen sonuçlar medya okuryazarlığının geleceğinin pek parlak olmadığını bize gösteriyor.

Youtube KeşfetGençlerin %60'ı haberleri fenomenlerden alıyor!

Ankete göre, sosyal medyada haber okuyan gençlerden %60’ı, haberler konusunda ünlülere ve diğer fenomenlere güveniyor. Gençler aynı zamanda geleneksel medyanın, kendilerinin haber almak için kullandıkları kaynağa göre daha güvenilir olduğunu da anlıyor.

Araştırmayı yapan ekip, basın açıklamasında şunları söylüyor:

“Fenomen ve ünlülerin standartları ve etik kuralları olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz. Objektif kaynakları olup olmadıklarını, araştırmalarında ne kadar güvenilir olduklarını da bilmiyoruz. Bir bilginin geçerli olup olmadığını anlamak için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Ünlülerin ve fenomenlerin bunu sağlayıp sağlamadığını bilmiyoruz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.