Gıda Hattı

Genç Su Elçileri yurt dışına açıldı!

25 Ağustos 2017, 14:35
Paylaş
Genç Su Elçileri yurt dışına açıldı!

Çevre ve su kaynaklarının korunması konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla hazırlanan Avrupa Birliği destekli “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında kurulan Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi üyeleri, Fransa ve Belçika’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti finansmanı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT iş birliğinde yürütülen Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi ile suyun etkili olarak kullanımı ile ilgili öğrencilerin ve kamunun tüm kesimlerinin eğitimler aracılığıyla farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

su-elcileri-genclik-meclisi-gidahattiFransa ve Belçika’ya çalışma ziyareti

Proje kapsamında Türkiye’nin su havzalarını temsilen 26 kız 26 erkek üniversite öğrencisinden oluşturulan Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi üyeleri, Fransa ve Belçika’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarete GençSEM üyelerinin yanı sıra, projenin ortak uzman grubu olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT’den, sözleşme makamı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ve projenin yüklenicileri WYG International Danışmanlık ve Fransa’daki IOW Office International de l’Eau’dan da katılım oldu.

Çalışma ziyareti kapsamında GençSEM üyelerinin Avrupa Parlamentosu Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi’ni ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’ni ziyaretlerinin ardından Avrupa Komisyonu ziyaretlerinde, Genel Direktör Politika Danışmanı Luis Planas Herrera tarafından GençSEM’e tanıtıcı bilgi verdi. Ardından, Su İşleri Birimi Başkan Yardımcısı Hans Stielstra tarafından Su Politikaları ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi ve karşılıklı soru ve cevaplarla bilgi alışverişinde bulunuldu.

genc-su-elcileri-avrupa-parlamentosu-gidahattiParis’teki temaslar

GençSEM üyeleri Belçika’daki temaslarını tamamlamalarının ardından Paris’teki ilk durakları Uluslararası Su Ofisi (IOW) Genel Merkezi oldu. IOW Genel Direktörü Eric Tardieu tarafından IOW faaliyetleri ile ilgili, Daimi Teknik Sekreter Jean-François Donzier tarafından da Havza Örgütlenmeleri Uluslararası İletişim Ağı hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Ardından Artois-Picardie Su Ajansı’na geçen GençSEM üyelerine, Daire Başkanı Christine Dericq tarafından su ajansı gençlik politikaları, ajansın dünya ve havza düzeyinde yer aldığı Genç Su Meclisleri, sürdürülebilir kalkınma için eğitime küresel perspektif katma, su küresinin bugün ve yarınki paydaşları arasında köprü kurma ve son olarak genç su hareketine dikkat çekilmesi ve güçlendirilmesi hakkında bilgiler verildi.

GençSEM ekibinin çalışma ziyaretinin son durağında ise Büyük Paris’in Sanitasyonu için Daireler Arası İşbirliği kapsamında gerçekleştirilen “Su ve Sanitasyon Kenti” ziyaret edildi. Su ve Sanitasyon Kenti Direktörü Laurent Doyen eşliğinde yapılan ziyaret sırasında tanıtıcı bir bilgilendirme yapıldı.

İyi uygulama örnekleri

Ziyaret sonunda GençSEM’in Belçika ve Fransa temaslarını değerlendiren Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak, “GençSEM ile ilkini gerçekleştirdiğimiz Belçika ve Fransa’daki çalışma ziyaretlerimiz oldukça verimli geçti. AB çevre ve suyun korunması konularına yönelik politikaları ve uygulamaları hakkında bilgi aldık; iyi uygulama örneklerini gördük. Projemiz kapsamında kurulmuş olan GençSEM’in önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceği faaliyetleri destekleyecek nitelikte oldukça doyurucu bilgiler aldı. Ayrıca kurumlarda yaptığımız ziyaretlerde hem Su Elçileri Projesi hem de GençSEM hakkında bilgi verdik. Bu ziyaretle GençSEM uluslararası alanda suyun verimli kullanılmasına üzerine çalışan kurumlarla gelecekteki GençSEM faaliyetleri için de ilk teması sağlamış oldu.”

genc-su-elcileri-meclisi-gidahattiEylül ayında yine gidecekler

Proje kapsamında ikinci ziyaret 11-16 Eylül 2017 tarihleri arasında yine Fransa ve Belçika’ya gerçekleştirilecek.

Ziyaretler ile GençSEM üyelerinin su ve çevre konularında ziyaret edilen ilgili kurumların çalışma prensiplerini ve işleyişlerini öğrenebilmelerini, AB ülkelerindeki çalışmaları yakından takip edebilmelerini sağlayarak Meclis olarak “su kaynaklarının verimli kullanılması” ve “çevre koruma” alanlarında yapacakları çalışmalar için deneyim kazanmaları amaçlanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.