Gıda Hattı

Genç Su Elçileri görev başında!

24 Mart 2017, 13:11
Paylaş
Genç Su Elçileri görev başında!

“Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında Türkiye’nin su havzalarını temsilen 52 üniversite öğrencisinin katılımıyla I. Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi açıldı. Meclis üyeleri, yurdun dört bir yanındaki su havzalarındaki gelişmeleri izleyerek, raporlayacaklar.

Çevre ve su kaynaklarının korunması konusunda toplumdaki farkındalığı yükseltmek amacıyla hazırlanan AB destekli “Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi” kapsamında Türkiye’nin su havzalarını temsilen 52 üniversite öğrencisi, Ankara’da buluştu. I. Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi üyeleri, oryantasyon toplantısı ile başlayan beş günlük Ankara ziyaretleri kapsamında Anıtkabir’i de ziyaret ettiler.

genc-su-elcileri-meclisi-gidahattiGenç Su Elçileri Meclisi (GençSEM)

Ziyaretlerinin ikinci günü olan 22 Mart Dünya Su Günü’nde Devlet Su İşleri’nde gerçekleştirilen etkinliklere katılan Genç Su Elçilerinin oluşturduğu I. Genç Su Elçileri Meclisi (GençSEM) de açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı yönetiminde, AB ve Türkiye finansmanı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT işbirliği ile yürütülen proje kapsamında, 26 kız 26 erkekten oluşan Genç Su Elçileri Meclisi’nin açılışında ilk olarak Su Meclisi Başkanı, Başkan Yardımcıları, Genel Sekreter ve Yardımcısı ile Komisyon Başkanlıkları seçimleri gerçekleştirildi.

Genç Su Elçileri, “Su Yapıları ve Su Kaynakları Komisyonu”, “Su Kirliliği ile Mücadele Komisyonu”, “Su Kirliliğinden Kaynaklanan Hastalıklar ve Mücadele Komisyonu”, “Biyolojik Çeşitlilik-İklim Değişikliği-Doğa Koruma Komisyonu”, “Etkili İletişim Stratejisi ve Uygulaması Komisyonu”, “Taşkınla Mücadele Komisyonu”, “Farkındalık Yaratma Fikirleri Komisyonu”, “Proje Geliştirme Komisyonu” olmak üzere 8 ayrı komisyon çalışmalarında sunum yaparak, çalışmalarını sonlandırdılar.

su-elcileri-projesi-tanitim-gidahattiEylül ayında Avrupa'ya gidecekler

Su Meclisi üyeleri çalışmalarına bölgelerinde bireysel olarak; diğer meclis üyeleri ve proje faydalanıcıları ile koordinasyon ve temas halinde devam edecekler. Proje kapsamında, 30 Ekim 2017 haftası Ankara’da ikinci bir komisyon çalışması için bir kez daha bir araya gelecekler. Gençlerin “su kaynaklarının korunması, su kirliliğinden kaynaklanan çevresel tahribat, su kirliliğinin sebepleri, su kaynaklı hastalıklar” gibi konularda görüş alışverişinde bulunduğu proje kapsamında, gençlerin kendi havzalarında ulusal kapsamda faaliyetlerle ne gibi önlemler alınacağına dair kararların oluşturulmasına katkı sağlamaları da amaçlanıyor. Su Meclisi üyeleri, Eylül ayında Belçika’da Avrupa Parlamentosu, Fransa’da ise su havzalarını kapsayan bir geziye de katılacaklar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.