Gıda Hattı

Genç farelerden yapılan dışkı nakli, yaşlı fareleri gençleştirdi!

22 Mayıs 2022, 13:00
Paylaş
Genç farelerden yapılan dışkı nakli, yaşlı fareleri gençleştirdi!

Başlık size ilginç gelmiş olabilir. Ancak bu, yeni yapılan bir bilimsel araştırmanın sonucu…

Genç farelere ait dışkı mikroplarının yaşlı farelere nakledilmesi, yaşlanmanın bağırsak, göz ve beyindeki temel etkilerini tersine çevirmeyi başardı.

Fareler üzerinde yapılan bu deneylerde etkinin tam tersinin de mümkün olduğu, yaşlı farelerden genç farelere dışkı nakli yapılmasının, genç farelerde yaşlılık belirtilerine yol açtığı anlaşıldı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Microbiome dergisinde yayınlandı.

Gençliği sonsuza kadar bu şekilde korumak mümkün mü?

Ne yazık ki sonuçları bu şekilde yorumlamak doğru değil. Bu yöntem kullanılarak sonsuza kadar genç kalınması mümkün değil.

Yaşlandıkça canlılar, kısmen bağırsaklarımızdaki değişime de bağlı olarak yıpranmaya ve hastalığa karşı daha savunmasız hale geliyor. Yapılan çalışma, bu konuda bazı önlemlerin alınabileceğini gösteriyor.

Çalışmanın yalnızca fareler üzerinde yapıldığı da unutulmamalı. Araştırmacılar yayınladıkları makalede şu ifadelere yer verdi:

“Bu çalışmada, bağırsak mikrobiyotasını değiştirmenin yaşlanma ile ilişkili, başta beyin ve retinayı etkileyen inflamasyon olmak üzere, hastalıklar üzerinde etkili olduğu hipotezini test ettik.”

Beyin ve retina etrafında inflamasyon, yaşlanmayla birlikte artıyor. Yaşa bağlı kronik inflamasyon, belirli bağışıklık hücreleriyle ilişkilendiriliyor.

Etki 2 taraflı!

Genç farelerin dışkılarındaki mikroplar yaşlı farelere nakledildiğinde, bu inflamasyonun tersine dönmeye başladığı görüldü. Yaşlı farelerden genç farelere nakil yapıldığında ise, yaşlanma ve inflamasyon belirtileri genç farelerde gözlendi.

Bağırsak yüzeyindeki bütünlüğün bozulması (bu nedenle bakterilerin kana karışabilmesi), retina bozulmasıyla bağlantılı protein seviyesinin artması ve yaşa bağlı inflamasyon ile ilişkili bağışıklık hücrelerinin aşırı aktif hale gelmesi, bu belirtilerden bazıları.

Araştırmacılar elde ettikleri sonuçları bu şekilde yorumladı:

“Sonuçlarımız, bağırsak mikrobiyotasında yaşla birlikte gerçekleşen değişimin, bağırsak bariyeri bütünlüğü ile retina ve beyni etkileyen sistemik ve doku inflamasyonuna katkı bulunduğunu; ancak bu değişimlerin genç bir donörden alınan mikrobiyotanın nakledilmesiyle tersine döndürülebileceğini gösterdi.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.