Gıda Hattı

Gemlik ve Çanakkale Gümrük Müdürlükleri de yetkilendirildi

15 Haziran 2015, 15:55
Paylaş
Gemlik ve Çanakkale Gümrük Müdürlükleri de yetkilendirildi

Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin Türkiye’ye girişlerinde yetkili olan gümrük idareleri arasına Bursa Gemlik ve Çanakkale Gümrük Müdürlükleri de eklendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili Gümrük İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 14 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

5 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tebliğ’in eki Ek-1’de yer alan; veteriner kontrollerine tabi olan hayvan ve ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişinin gerçekleştirileceği gümrük idarelerine Bursa Gemlik ve Çanakkale Gümrük Müdürlükleri de eklendi. Her iki gümrük müdürlüğü, hem Canlı Hayvan hem de Hayvansal Ürünlerin (İnsan tüketimi için amaçlananlar ve amaçlanmayanlar) Türkiye Gümrük Bölgesine girişinde yetkili olacaklar.

Tebliğ ile zirai karantina kontrolüne tabi orman ürünlerinin (ahşap ambalaj malzemeleri hariç) Türkiye Gümrük Bölgesine girişini gerçekleştiren gümrük idarelerinin yer aldığı Ek-2’ye de Giresun Gümrük Müdürlüğü eklendi. Ek-4’te yapılan değişiklikle de, Giresun Gümrük Müdürlüğü, zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişinde de yetkili olacak.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.