Gıda Hattı

Gelire endeksli senet getirisi nasıl hesaplanır? GES hesaplama formülü ve örnek hesaplama

10 Haziran 2022, 21:10
Paylaş
Gelire endeksli senet getirisi nasıl hesaplanır? GES hesaplama formülü ve örnek hesaplama
Gelire endeksli senet getirisi nasıl hesaplanır? GES hesaplama formülü ve örnek hesaplama! AK Parti iktidarının yeni ekonomik adım olarak açıkladığı kısa adı GES olan gelire endeksli devlet içi borçlanma senedi düzenlemesinin ayrıntıları getiri hesaplama formülü ve örnek gelir hesaplaması belli oldu. İşte tüm ayrıntılar...

Gelire endeksli senet getirisi nasıl hesaplanır? GES hesaplama formülü ve örnek hesaplama nasıl yapılır? Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gelire endeksli senet (GES) koşulları açıklandı.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yatırımcıların Türk Lirası cinsi varlıklara yönelimlerini teşvik etmek amacıyla gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edileceği kaydedildi.

Bu çerçevede, Türkiye genelinde 15 Haziran- 22 Haziran 2022 tarihleri arasında, GES ihracına ilişkin talep toplama işlemleri gerçekleştirileceği belirtildi.  Söz konusu senedin, yalnızca gerçek kişilere ihraç edileceği ve talep toplama işlemleri ile kupon ve anapara ödemelerinin Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası aracılığıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

YENİ DEĞİL 2009 YILINDA DA ÇIKARILMIŞTI

 Kısa adı GES olan "gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi" son olarak 28 Ocak 2009'da çıkarılmıştı. GES getirisi devlete gelen gelirlerin getirisine endeksli olmakla beraber belirli bir garantiye sahiptir. Kamu şirketlerinin üç veya altı aylık hasılat paylarının toplamı endeksi oluşturmaktadır. Sistemde asgari kupon ödeme hususu olduğundan 3 ayda bir kupon ödemeli senetler gibi asgari miktar gelirlerde azalma da olsa alınabilmektedir.  GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmiştir.

Gelire Endeksli Senetler ile getirisi Devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış olmaktadır. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olmaktadır. Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınmaktadır. Gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılır.  Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanacak ve duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Peki kısa adı GES olan "gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi" hesabı nasıl olacak ?
İşte Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan "gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi yatırımcı rehberi"nde getiri hesaplama formülü ve örnek hesaplama paylaşıldı.

İşte ayrıntılar...

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 6

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 7

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 8

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 9

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 10Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 10

Gelire endeksli senet getirisi hesaplama formülü ve örnek hesap - Resim: 11

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.