Gıda Hattı

Geleneksel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinde dört hedef!

1 Nisan 2022, 13:36
Paylaş
Geleneksel balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinde dört hedef!

2022 Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı lansmanında konuşan FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, “Farkındalığı artırmak, Bilimsel üretime yoğunlaşmak, Paydaşları güçlendirmek ve Yeni ortaklıklar kurmak” olmak üzere dört başlıkta yoğunlaşacaklarını bildirdi.

BM Genel Kurulu, 2022 yılını Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı (IYAFA) olarak ilan etmiş, IYAFA 2022’nin öncü kuruluşu da FAO olarak duyurulmuştu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun öncülük ettiği IYAFA etkinlikleri kapsamında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bodrum ve Milas'ta iki farklı program düzenledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı

Milas İlçesindeki topak balık yetiştirme havuzlarını ziyaretle başlayan ilk lansman etkinliklerine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı'nın yanı sıra Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay ile Bakanlık yetkilileri, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, birlik ve kooperatif başkanları, STK temsilcileri, su ürünleri yetiştiricileri ile balıkçılar katıldı.

Heyet, Milas Avşar Mahallesinde toprak havuz tesislerindeki balık hasadının ardından paketleme tesislerinde su ürünleri yetiştiricileri ve balıkçılarla bir araya geldi, tesislerde de incelemelerde bulunarak, bilgi aldı.

Deniz dibi temizliği, balık mezatı yapıldı

IYAFA 2022 lansman programının ikinci bölümü ise Bodrum’da devam etti. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı'nın katılımıyla deniz dibi temizliği yapıldı. Muğla genelindeki 13 balıkçı barınağında başlayan deniz dibi temizliğinde, Bodrum'da dalgıçlar tarafından sahilden toplanan atıklar imha edildi.

Açılış konuşmalarının ardından barınağa gelen balıkçıların ilk avları protokol üyelerinin katıldığı bir mezatla satıldı. Daha sonra ise sahilden çocuklarla birlikte 50 bin adet levrek yavrusunun denize salımı yapıldı.

Gutu, dört ana hedefi açıkladı

IYAFA 2022’nin son etkinliği ise lansman toplantısı oldu. Toplantının açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, IYAFA 2022 etkinliklerinin öncü kuruluşunun FAO olduğuna dikkat çekti. Gutu, yıl boyunca yapılacak etkinliklerle, geleneksel balıkçılık ve su ürünleri üreticiliğinin insanlığın ortak refahına, sağlıklı gıda sistemlerinin oluşturulmasına ve yoksulluğun sona erdirilmesiyle mücadelelerine destek olmaya çalışacaklarını kaydetti.

IYAFA 2022 kampanyasında dört ana kategoride ilerlemeyi hedeflediklerini kaydeden Gutu, “Öncelikle geleneksel balıkçılığının ve su ürünleri yetiştiriciliğinin önemi konusunda farkındalık yaratmak için çalışacağız. İkinci olarak, sektörün bilim-politika arayüzünü güçlendireceğiz. Üçüncü ve dördüncü olarak da, yıl boyunca yapacağımız faaliyetler sayesinde paydaşları güçlendirmeyi ve sektörde ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.